بوشهربوشهر- سردبیرپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهگزارش

اشتغالزایی در ۵۸ روستای بوشهر با صنعت آبزی‌پروری

در حال حاضر بیکاری یکی از مهم‌ترین چالش‌های بوشهری‌ها به شمار می‌آید. به طوری که به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار، حدود ۱۰۰ هزار جوان بیکار در این منطقه وجود دارد.

در حال حاضر بیکاری یکی از مهم‌ترین چالش‌های بوشهری‌ها به شمار می‌آید. به طوری که به گفته معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار، حدود ۱۰۰ هزار جوان بیکار در این منطقه وجود دارد. با این شرایط آبزی‌پروری از جمله حوزه‌های ارزشمند و سودده در زمینه اشتغالزایی است که به دلیل تنوع بالای محصولات می‌تواند تغییرات بزرگی در وضعیت این استان به وجود بیاورد. بر همین اساس سایت جدید پرورش میگو در شهرستان دیلم با ایجاد اشتغال برای ۹۰۰ نفر و سایت ۶۷۰ هکتاری شیف با اشتغالزایی برای ۷۰۰ نفر در حال راه‌اندازی است. ضمن اینکه با شناسایی ۶ هزارو ۵۴۰ هکتار اراضی مستعد پرورش میگو در بوشهر برای جوانان ۵۸ روستای مرزی استان اشتغال ایجاد می‌شود.
هفتم آذر ماه همزمان با روز نیروی دریایی بود که فرمانده معظم‌کل‌قوا در دیدار تعدادی از فرماندهان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اینکه استفاده از فرصت دریا و ظرفیت‌های عظیم آن باید به فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود، به سوابق دریانوردی ایرانیان در گذشته که باعث انتقال فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی به مناطق دیگر دنیا شد نیز اشاره کرده و خاطرنشان کردند: «با وجود این سابقه و سواحل طولانی دریایی در شمال و به خصوص جنوب ایران، فرهنگ استفاده از فرصت‌های دریا در کشور مورد غفلت واقع شده و باید به فرهنگ عمومی مردم تبدیل شود.»
رهبر انقلاب فرهنگ سازی در این زمینه و ایجاد فهم عمومی از دریا به‌عنوان یک زیرساخت اساسی را ضروری دانستند و افزودند: «در چند سال گذشته بحث توسعه سواحل مکران مطرح شد و دولت‌ها هم از آن استقبال کردند، اما پیشرفت جدی در این موضوع نیازمند فرهنگ‌سازی است.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تولیدات هنری از جمله پویانمایی را در شناساندن فرصت‌های متنوع دریا مؤثر خواندند و گفتند: «با استفاده از تولیدات هنری و معرفی ظرفیت‌های پیشرفت دریاپایه کشور چه در بخش نظامی و چه در بخش عمرانی، شوق مردم به استفاده از این فرصت افزایش خواهد یافت.»
اشتغال جوانان در سایت‌های پرورش میگو
استان‌های جنوبی کشور که به آب‌های خلیج همیشه فارس و دریای عمان راه دارند، دارای ظرفیت‌های بی‌شماری در زمینه ساحل و دریا هستند. وقتی از دریا و سواحل صحبت به میان می‌آید، آبزی‌پروری یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی، اقتصاد منطقه و حتی کشور را رونق ببخشد. به عنوان مثال، در حال حاضر نیمی از میگوی پرورشی کشور در بوشهر تولید می‌شود.
کاری که گفته می‌شود با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است سطح مزارع پرورشی تا دو برابر افزایش یابد و همین کار یعنی بومی‌های این منطقه کار و شغل پایداری خواهند داشت.
معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار اعلام کرده که هم اکنون وضعیت اشتغال در بوشهر خوب نیست و اگر کار‌های مقطعی و فصلی را فاکتور بگیریم، حدود ۱۰۰ هزار جوان بیکار در بوشهر وجود دارد.
هر چند در صنایع آبزی‌پروری استان از سال‌ها قبل کار خود را آغاز کرده‌اند، اما آنگونه که باید برای جوانان اشتغال‌آفرین نبوده و نتوانسته باری از دوش بیکاران بردارد. اما حالا و با توجه به اقدامات صورت گرفته برای افزایش تولید در عرصه میگوی پرورشی انتظار می‌رود که جوانان بومی به خوبی مورد توجه قرار گرفته و اشتغال آن‌ها تبدیل به یک الزام برای سایت‌های پرورش میگو شود.
ایجاد ۱۶ مزرعه پرورش ماهی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر با بیان اینکه تلاش گسترده‌ای به‌منظور توسعه اشتغال در حوزه آبزی‌پروری استان صورت گرفته و حمایت از جوانان بومی را در دستور کار داریم، به عملیاتی شدن سایت جدید پرورش میگو در شهرستان دیلم با ایجاد اشتغال برای ۹۰۰ نفر اشاره کرده و از ایجاد یک سایت جدید ۶۷۰ هکتاری پرورش میگو در شیف که می‌تواند برای ۷۰۰ نفر اشتغالزایی کند خبر داده است.
علی باستین با اشاره به ایجاد ۱۶ مزرعه پرورش ماهی در دریا با ظرفیت ۱۰ هزار تن به «مهر» گفت: «مجوز ایجاد سایت برای تولید ۶۵ هزار تن پرورش ماهی در قفس در بوشهر صادر شده است.»
وی با اشاره به شناسایی ۶ هزارو ۵۴۰ هکتار اراضی مستعد پرورش میگو در استان افزود: «تلاش داریم که هشت مجتمع پرورش آبزیان را در استان راه‌اندازی کنیم که برای ۵۸ روستای مرزی بوشهر اشتغال ایجاد می‌کند.»
یکی از اتفاقات خوب در بوشهر این است که در راستای توسعه طرح‌های آبزی‌پروری نگاه ویژه‌ای هم به نیرو‌های بومی شده است.
همچنین استفاده از ظرفیت کارشناسان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با شیلات به‌ویژه آبزی‌پروری نیز برای اجرای طرح‌های پرورش میگو در دستور کار قرار گرفته است.
آن‌طور که مدیرکل شیلات استان بوشهر اعلام کرده است میزان تولید میگوی پرورشی از ۲۸ هزار تن در سال قبل به ۳۹ هزار تن در سال‌جاری رسیده که افزایش بیش از ۳۵ درصدی را داشته است. علت این افزایش هم بالا رفتن سطح تولید میگوی بوشهر می‌باشد، یعنی سهم استان در پرورش میگوی کشور از ۴۸درصد به ۵۴درصد رسیده است.
اولویت طرح‌ها با روستاییان است
حالا بوشهری‌ها پرورش میگو را یکی از مهم‌ترین طرح‌ها برای اشتغال نیرو‌های بومی خود می‌دانند و در تلاش هستند تا طرح‌های جدیدی در این زمینه راه‌اندازی و با اولویت حضور جوانان بوشهری آن‌ها را عملیاتی کنند.
بر همین اساس ۶۱ شرکت تعاونی پرورش میگو در بوشهر راه‌اندازی شده و به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر تا پایان سال‌جاری تعداد آن‌ها به ۱۵۰ شرکت خواهد رسید، اما هیچ شرکتی در حوزه پرورش میگو مجوز نمی‌گیرد مگر اینکه مهارت‌افزایی لازم برای نیرو‌ها انجام شده باشد.
در طرح‌های جدیدی آبزی‌پروری بوشهر ۴۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان بیکار بومی استان مشغول به کار خواهند شد.
توجه به اشتغال جوانان روستا‌های ساحلی هم در اولویت اجرای این طرح‌ها قرار دارد و آنطور که مسئولان گفته‌اند اولویت واگذاری طرح‌ها و اشتغال هم با روستاییان است.
بنا به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر تاکنون ۷ هزار نفر در طرح‌های پرورش آبزیان استان مشغول به کار شده‌اند و در ادامه نیز طرح‌های جدید آبزی‌پروری در استان ۱۱ هزار نفر را مشغول به کار خواهد کرد.
باستین تأکید کرده که برای نخستین بار در کشور نظام واگذاری اراضی به متقاضیان اراضی شیلاتی را در دستور کار قرار داده و معیار و ملاک‌هایی را برای واگذاری عادلانه تعیین کرده‌اند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا