البرزالبرز- سردبیرپارک های علم و فناوریپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

دانش بنیان‌ها با ظرفیت «سرباز فناور» آشنا شوند/ البرز تنها ۲۲ سرباز فناور داشته است

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز ضمن تشریح مفهوم سرباز فناور و اهمیت این مهم در حوزه دانش و پژوهش، گفت: استان البرز تنها ۲۲ سرباز پژوهش داشته است که در مقایسه با آمار کشوری بسیار کم قلمداد می‌شود.

 

علیرضا باباخان، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز،‌در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج،‌ با بیان اینکه اصلی ترین مولفه شرکت‌های دانش بنیان وجود نیروهای انسانی جوان و خلاق است،‌ گفت: یکی از مسائل و مشکلاتی که این قشر پس از اتمام درس با آن سر و کار دارند مسئله سربازی رفتن پسران است، که باعث می‌شود دو سال از محیط کار و علم دور شوند.
وی ضمن تشریح واژه سرباز فناور و مفهوم آن، افزود: حمایت خوبی از سوی نیروهای مسلح از این قشر انجام شد، حمایت یاد شده به این شکل است که جامعه هدف پس از گذراندن ۶ هفته آموزش به عنوان سرباز فناور در همان شرکت‌های دانش بنیان ماندگار خواهند شد.
این مقام مسؤول با بیان اینکه سرباز فناور ها مدت خدمتشان از ۲۴ ماه کمتر است، یادآور شد: تاکنون در استان البرز ۲۲ سرباز فناور داشته‌ایم که البته در مقایسه با آمار سراسری رقم کمی است.
باباخان تصریح کرد: دانش‌بنیان‌های استان با این امتیاز آشنا نیستند، از این رو نیازمندیم تا رسانه‌ها با اطلاع‌رسانی خود را در این حوزه به ما کمک کند.
وی با اشاره به اینکه سرباز فناور در کشورهای پیشرفته کاربرد بیشتری دارد، اظهار کرد: شمار سرباز فناور ها در سطح کشور ۲۵۰۰ عدد بوده است، از این رو معاونت ریاست جمهوری موشن‌ها و کلیپ‌هایی در مسیر معرفی ظرفیت سرباز فناورها تولید و منتشر کرده است. که البته همچنان کافی نیست.
به گفته این مقام مسؤول سرباز فناور علاوه بر کمک به قشر جویای علم کشور و توسعه ظرفیت دانش محورها از تلف شدن وقت این جامعه هدف نیز جلوگیری می‌کند.
این‌مقام مسؤول با بیان اینکه از دیگر برنامه‌های مدنظر ما گذراندن دوران کارآموزی دانشجویان در مرکز نوآوری و شتابدهی صندوق البرز است از این رو با دانشگاه‌ها نشست‌هایی برگزار شده است تا بتوانیم فارغ التحصیلان به واحدهای صنعتی معرفی شوند.
باباخان با بیان اینکه این دانشجویان در مدت زمان گذراندن کارورزی حقوق نیز دریافت می‌کنند، تشریح کرد: این امر کمک می کند که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به جامعه کار معرفی شوند و شانس جذب آنها نیز افزایش خواهد یافت.
وی یادآور شد: شرایط برای معرفی و جذب دانشجویان در این واحدهای صنعتی بررسی نمرات دانشجویان و بررسی نیاز و تعامل با صنعت صورت خواهد گرفت؛ تاکنون ۱۰۰ واحد صنعتی در هشتگرد اعلام آمادگی و نیاز کرده است.
پایان پیام/

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا