آذربایجان شرقیاستان هاپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

تصویب 173 طرح اشتغال پایدار روستایی در آذربایجان شرقی

در جلسه کمیته هماهنگی اشتغال آذربایجان شرقی 173 طرح اشتغال پایدار روستایی به ارزش 280 میلیارد تومان تصویب شد.

به گزارش بازار کار به نقل از خبرگزاری صداو سیما مرکز آذربایجان شرقی، در این نشست اعلام شد: اشتغال ایجاد شده در استان در 10 ماه گذشته از رقم پیش بینی شده برای کل سال 1401 فراتر رفته است.
استاندار آذربایجان شرقی در این نشست با اشاره به ضرورت تحول در حوزه اشتغال استان، بر هماهنگی و تعامل همه دستگاه‌های متولی امر اشتغال و توجه ویژه به ظرفیت‌های اشتغال‌زایی ازجمله توانمندسازی مددجویان نهادهای حمایتی، تقویت مشاغل خانگی، حمایت از تاسیس تعاونی‌ها و افزایش سهم اقتصاد دیجیتال تاکید کرد.
عابدین خرّم با اشاره به اینکه اشتغال جزو شعارهای اصلی و همیشگی دولت عدالت‌محور در راستای ایجاد زنجیره تولید و ارزش افزوده است، گفت: برای تحقق اهداف دولت در این حوزه، باید هماهنگی و تعامل مناسب بین دستگاه‌ها و همچنین توازن و تعادل در عملکرد بانک‌ها برقرار باشد.
استاندار آذربایجان شرقی با قدردانی از عملکرد کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی استان برای حمایت از اقشار نیازمند، اظهار داشت: کمیته امداد استان در جذب تسهیلات اشتغال عملکرد خوبی داشته و رصد فرصت‌های شغلی ایجادشده توسط این کمیته اقدام ارزشمندی است که باید در بقیه دستگاه‌ها هم اجرا شود.
وی به اهمیت مسأله اشتغال در جامعه معلولان تحت پوشش بهزیستی هم اشاره کرد و گفت: از مدیران بانک‌ها می‌خواهم که نگاه ویژه‌ای به این قشر داشته باشند تا وضعیت معلولان از نظر توانمندی و اشتغال نسبت به گذشته بهبود یابد.
خرّم تاکید کرد: اشتغال معلولان مهم‌ترین وظیفه بهزیستی است و باید ضمن پیگیری پرداخت تسهیلات به آنان از نظر آموزش و مهارت‌آموزی هم پشتیبانی‌های لازم از سوی بهزیستی صورت گیرد تا به اشتغال پایدار معلولان منجر شود.
استاندار آذربایجان شرقی بر تقویت تسهیلات مشاغل خانگی تاکید کرد و گفت: گسترش مشاغل خانگی بویژه در صنایعی که جزو برندهای استان است می‌تواند بخش قابل توجهی از بیکاران را تحت پوشش قرار داده و شرایط اشتغال استان را متحول کند.
خرّم، حمایت از تاسیس تعاونی‌ها بویژه در مناطق کم‌برخوردار و روستایی را از دیگر عوامل تحول در حوزه اشتغال استان دانست و افزود: توسعه تعاونی‌ها به‌عنوان یک حرکت الگو می‌تواند در این زمینه موثر باشد.
وی تصریح کرد: تسهیلات این حوزه باید به اشتغال پایدار منجر شود که لازمه آن رصد مداوم از سوی دستگاه‌های مسئول است؛ همان‌طور که از بانک‌ها انتظار داریم در پرداخت تسهیلات آسان‌گیری کنند، دستگاه‌های اجرایی هم باید مراقبت کنند تا تسهیلات از مسیر خود منحرف نشده و به اشتغال پایدار بینجامد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی هم گفت: تعهد استان برای ایجاد اشتغال در سال جاری، 45 هزار و 794 نفر بود که در 10 ماهه امسال، 48 هزار و 583 شغل معادل 106 درصد در این سامانه ثبت شده و در سه مرحله نیز مورد راستی‌آزمایی قرار گرفته است.
حسین فتحی درخصوص عملکرد بانک‌های استان در پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی نیز گفت: آذربایجان شرقی از نظر میزان تسهیلات پرداختی در این حوزه رتبه دوم و از نظر جذب تسهیلات رتبه سوم کشور را دارد و در 10 ماهه، 121 میلیارد تومان برای 2089 طرح پرداخت شده است.
وی همچنین از پرداخت 865 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال از سوی کمیته امداد و 272 میلیارد تومان از سوی بهزیستی به مددجویان این دو نهاد حمایتی در 10ماه گذشته خبر داد و گفت: این تسهیلات از محل تبصره 16 قانون بودجه پرداخت شده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا