آموزش عالیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

در جشنواره اقتصاد مقاومتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید شد ضرورت برنامه‌ریزی هوشمند دانشگاه‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی

در جشنواره انضباط مالی و اقتصاد مقاومتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر ضرورت برنامه‌ریزی هوشمند دانشگاه‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی تاکید شد.

به گزارش بازار کار به نقل از ایسنا ، دکتر ابراهیم نامداری، مدیرکل دیوان محاسبات استان تهران در دومین جشنواره انضباط مالی و اقتصاد مقاومتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که امروز در تالار امام خمینی (ره) این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اقدامات برجسته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای انضباط مالی، اظهار کرد: مجموع اقدامات دکتر علیرضا زالی، رییس دانشگاه و همکاران وی در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور زبانزد است.
وی ادامه داد: تاکنون نبود نقشی برای دانشگاه‌ها در اسناد اقتصاد مقاومتی خلأ بزرگی محسوب می‌شد تا اینکه با تلاش‌های دکتر زالی و برگزاری این جشنواره قدم در این مسیر برداشته شد.
دکتر نامداری تصریح کرد: بر اساس قانون برنامه توسعه مبتنی بر دانایی پیش‌بینی می‌شود دانشگاه‌ها هوشمندانه باید در راستای اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی کنند.
مدیر کل دیوان محاسبات استان تهران، تصریح کرد: بر اساس آمار تفکیکی بودجه سال‌های اخیر، حسابداری تعهدی و قیمت تمام شده در ۹۹ درصد دستگاه‌های اجرایی صورت نمی‌گیرد، اما وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در این راستا پیشقدم شده‌اند. نتیجه قیمت تمام شده، صرفه‌جویی است و البته هنوز محقق نشده که امیدواریم تلاش‌های دکتر زالی الگوی سایر ارگان‌ها باشد.
وی با بیان اینکه تزریق ۱۱ هزار میلیارد تومان برای توسعه پروژه‌های عمرانی و تامین ۹۸ درصد اعتبارات استانی برای طرح‌های عمرانی، نشان از توانمندی‌های دانشگاه‌ علوم پزشکی شهید بهشتی است، اظهار کرد: البته بهتر است بخشی از حجم این اقدامات از دوش دانشگاه‌های علوم پزشکی برداشته شود تا توجه بیشتری بر حوزه بهداشت و درمان داشته باشند.
دکتر نامداری در پایان بر ضرورت تداوم شفافیت انضباط مالی به‌ویژه در مورد سقف حقوق مزایا و استفاده از ماده ۴۷ در دانشگاه‌ علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد.
دکتر بهروز رحیمی، معاون توسعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم ضمن قدردانی از برگزاری جشنواره انضباط مالی توسط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اظهار کرد: به سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز توصیه می‌کنم با الگوبرداری از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در راستای ایجاد سازوکارهایی مبتکرانه در حوزه مالی، اجرای چنین برنامه‌ای را در دستور کار داشته باشند.
دکتر رحیمی افزود: ایجاد انضباط مالی در هر مجموعه‌ای نشان از محاسبات دقیق، شفافیت مالی و اجرای بی‌عیب و نقص ساختارها دارد.معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با تاکید بر این‌که انضباط مالی به معنای انقباض مالی نیست، ادامه داد: هزینه‌کرد صحیح منابع با رویکرد توجه بیش از پیش به سرمایه نیروی انسانی از اصلی‌ترین تعاریف استقرار نظام مبتنی بر انضباط مالی است.
وی تاکید کرد: نباید اهداف فردی را از اهداف سازمان جدا دانست، باید برای اثربخش شدن فعالیت‌ها، پرسنل و نیروی انسانی به عنوان سرمایه در هر سازمان اولویت اصلی باشند.
دکتر رحیمی بر ضرورت تصمیم‌گیری‌های کلان مبتنی بر خرد جمعی تاکید کرد و گفت: بدون شک افزایش مشارکت‌پذیری به قاطعیت بیشتر در اجرا ختم می‌شود.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، اصلاح فرآیندهای خرید و انبارداری را دو راه مؤثر برای پیشبرد اهداف متعالی نظام سلامت عنوان کرد.
ارتقای زیرساخت‌های آموزشی از دیگر مواردی بود که دکتر رحیمی به آن اشاره کرد و ادامه داد: نباید عنصر آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان واحدهای علمی و عمل‌گرا کوچک تلقی شود، هزینه‎‌هایی که برای آموزش صرف می‌شود، سرمایه‌هایی هستند که دارایی‌های بزرگتری را رقم می‌زنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا