زنجانزنجان- سردبیر

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان زنجان: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی افزایش یابد

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان زنجان گفت: در حال حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی ۴ درصد کل شرکت‌های دانش‌بنیان کشور را تشکیل می‌دهد که باید این رقم به ۸ درصد افزایش یابد.

نادر عباسی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار کار، با بیان اینکه در کل کشور تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی ۲۸۱ شرکت است که جمعا ۴ درصد مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان را شامل می‌شود، اظهارکرد: در استان زنجان نیز همین موضوع صادق است، به طوری که از ۷۵ شرکت دانش‌بنیان در استان سه شرکت‌ دانش‌بنیان کشاورزی است و ۴ درصد کل شرکت‌های دانش‌بنیان را شامل می‌شود.
وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت مسئله دانش‌بنیان، قرارگاه کشاورزی دانش‌بنیان در استان زنجان تشکیل شده و با ایجاد قرارگاه کشاورزی دانش‌بنیان و با راه‌اندازی جهاد کارآفرینی کشاورزی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، اقدام و گامی در راستای ایجاد اشتغال برداشته خواهد شد. همچنین استقرار مراکز نوپای دانش‌بنیان کشاورزی این امکان را فراهم می‌کند که با تشکیل نشست‌های تخصصی، زمینه رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان کشاورزی در استان بیش از پیش فراهم شود.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان در ادامه افزود: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع‌طبیعی استان از سال قبل تمرکز خود را بر روی دانش‌بنیان بودن فعالیت‌های خود قرار داده بود. محور کاری نیز دانش‌بنیان کردن کشاورزی و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین، حفاظت منابع پایه و تعادل زیست‌بوم‌ها، تمرکز بر ارتقای بهره‌وری و اصلاح الگوی مصرف بود.
وی ادامه داد: با وجود منابع محدود آب، خاک، نهاده باید بهره‌وری در حوزه کشاورزی افزایش یابد. یعنی باید از امکانات موجود بیشترین استفاده را ببریم و ضریب نفوذ دانش را افزایش دهیم که این امر را باید با آموزش و ترویج در سطح عرصه‌های تولید نهادینه کنیم.
وی خاطرنشان‌کرد: با قرارگاه دانش‌بنیان کشاورزی تشکیل شده در استان سعی خواهد شد در همه زمینه‌ها کشت گیاهان دارویی، گلخانه‌ها، آبخیزداری، منابع‌طبیعی، باغبانی، زراعت، دام به خصوص پرورش ماهی و آبزی‌پروری تمرکز بیشتری انجام شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا