مازندرانمازندران- سردبیر

دعوت از جهاد دانشگاهی مازندران در قرارگاه تولید دانش بنیان و اشتغال‌زایی استان

رئیس دانشگاه مازندران در نشستی با جهاد دانشگاهی مازندران، گفت: اکنون که ۹ کارگروه در حوزه‌های مختلف استان در قرارگاه تولید دانش بنیان و اشتغال‌زایی ایجاد کردیم، جهاد دانشگاهی می‌تواند در برخی از این کارگروه‌ها حضور فعال داشته باشد.

رئیس دانشگاه مازندران در نشستی با جهاد دانشگاهی مازندران، گفت: اکنون که ۹ کارگروه در حوزه‌های مختلف استان در قرارگاه تولید دانش بنیان و اشتغال‌زایی ایجاد کردیم، جهاد دانشگاهی می‌تواند در برخی از این کارگروه‌ها حضور فعال داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی مازندران، حشمت‌الله علی‌نژاد، رئیس دانشگاه مازندران، امروز ۳۱ اردیبهشت‌ماه در نشست با محمدرضا شافعیان، رئیس جهاد دانشگاهی مازندران که در بابلسر برگزار شد، گفت: این نشست در سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی ضرورت داشت و تلاش‌های جهاد دانشگاهی در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری قابل تحسین است و دانشگاه‌ها در این زمینه تکالیف مهمی بر دوش دارند.
وی با بیان اینکه، ما برخی صنایع همچون؛ نانو و تولیدات پزشکی و علوم پایه و فنی مهندسی به جهت دانش بنیان بودن قابل تحریم نمی‌دانیم، افزود: در کشور ما دانش این دست از موضوعات علمی وجود دارد.
علی‌نژاد با بیان اینکه قرارگاه تولید دانش بنیان و اشتغالزایی با ریاست استاندار مازندران و دبیری دانشگاه مازندران فعال است، تصریح کرد: این کارگروه سه ضلع دارد یک ضلع، مجموعه دانشگاهی ضلع دوم صنعت و جامعه و ضلع سوم دستگاه‌های اجرایی است.
وی افزود: ارتباط دانشگاه با صنعت، تا کنون به خوبی شکل نگرفت و دولت می‌بایست بستر لازم را برای ارتباط دانشگاه با صنعت مهیا می‌کرد تا شاهد شکوفایی بیشتر در این بخش باشیم.
علی‌نژاد گفت: موضوع پسماند، گیاهان دارویی و جلبک از مباحث لازم در کشور است و اکنون که ۹ کارگروه در حوزه‌های مختلف استان در قرارگاه تولید دانش بنیان و اشتغال‌زایی ایجاد کردیم، جهاد دانشگاهی می‌تواند در برخی از این کارگروه‌ها حضور فعال داشته باشد.
در ابتدای این نشست، محمدرضا شافعیان، رئیس جهاد دانشگاهی مازندران، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی مازندران در حوزه تولید ریزجلبک اسپیرولینا پس از پشت‌سرگذاشتن مراحل آزمایشگاهی، در سال‌های اخیر به تولید نیمه صنعتی این محصول روی آورده و بارها در نمایشگاه‌های مختلف این محصول مورد توجه مجامع و مسئولان دانشگاهی قرار گرفت.
وی با بیان اینکه با پژوهش در حوزه ریز جلبک اسپیرولینا جهت مصارف انسانی، دامی زراعی و نیز آبزی به نتایج خوبی دست یافتیم، افزود: اکنون در حال توسعه فاز تولید ریزجلبک در زمینه شیلات هستیم.
شافعیان با اشاره به طرح‌های جهاد دانشگاهی در حوزه پسماند و نیز استقرار یک شعبه رویان در دانشگاه علوم پزشکی بابل، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی بر طبق منویات رهبری به دنبال کارهای گزین و بر زمین مانده است و بنا داریم که در قالب یک کارگروه پژوهشی در زمینه شیلات به حفظ برخی از گونه‌های شیلاتی بپردازیم.
وی افزود: در حوزه فرهنگی خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، مرکز افکارسنجی(ایسپا)، سازمان دانشجویان و چاپ کتاب فعال هستند و از سال گذشته معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی مازندران در دانشگاه مازندران مستقر شده است.
شافعیان درباره اراضی چپکرود جهاد دانشگاهی، گفت: در حال حاضر با وجود و آبگیری چند آبندان از آبهای جاری در این سایت تولیدی – تحقیقاتی فعالیت‌های پژوهشی و اقتصادی در حال انجام است.
وی با بیان اینکه به دنبال آمارسازی نیستیم، ادامه داد: در زمینه اشتغال‌زایی، جهاددانشگاهی قراردادهای خوبی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کمیته امداد منعقد کرده و در زمینه توسعه اشتغال خانگی گام‌های بزرگی برداشته است.
رئیس جهاد دانشگاهی مازندران، گفت: جهاد دانشگاهی در زمینه پژوهش و تولید گیاهان دارویی در کشور پیشقراول است لذا برای توسعه این مهم می‌توانیم در غنی‌تر کردن ظرفیت دانشی در این حوزه کمک کنیم.
در ادامه فاطمه قلی‌زاده، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی مازندران، اظهار کرد: معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی مازندران در حوزه‌های آبزی‌پروری و تکثیر و پرورش ریزجلبک‌ها فعالیت دارد.
وی افزود: طرح‌های متعددی درباره بهره‌گیری از ریزجلبک‌ها در تغذیه طیور و آبزیان اجرا شد که تغذیه ماهیان خاویاری و مزارع گرمابی نمونه‌ای از اجرای این طرح‌ها با همکاری شیلات استان مازندران است.
این محقق گفت: با توجه به کاربرد وسیع جلبک‌ها در صنایع مختلف، توسعه بخش تولید و فرآوری جلبک‌ها به عنوان طرح فناورانه در کشور انتخاب شد و اجرای آن در دستور کار این معاونت قرار گرفت.
در ادامه مرتضی علویان، معاون فرهنگی دانشگاه مازندران، گفت: جهاد دانشگاهی عضو حقوقی دانشگاه است و از حضورشان در جلسات شورای فرهنگی دانشگاه استقبال می‌کنیم.
علویان اظهار کرد: سعی داریم نشست ماهانه شورای فرهنگی دانشگاه‌ها را برگزار کنیم و سیاست‌گذاری کلان دانشگاه‌ها را به جلسات شورای فرهنگی دانشگاه ببریم.
وی افزود: برای اجرای هر نوع همکاری لازم است تفاهمنامه همکاری در حوزه‌های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی میان طرفین منعقد شود.
در ادامه سیده زینب تقوی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی مازندران، با اشاره به اجرای برنامه‌های نیازسنجی در دانشگاه بر محور سبک زندگی و اشتغال، گفت: معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی مازندران در قالب کانون‌ها و مراکز نوع ب دانشجویی اقدام به اجرای طرح‌های فرهنگی ملی و استانی در دانشگاه مازندران کرده که از آن جمله مسابقات ملی مناظرات دانشجویی، جشنواره کتاب سه دقیقه ای و اردوهای«ایران مرز پرگوهر» از جمله فعالیت‌های معاونت فرهنگی در دانشگاه است.
وی ادامه داد: جشنواره کتاب سه دقیقه‌ای در خردادماه سال جاری در دانشگاه مازندران برگزار می‌شود و برترین‌ها به مسابقات ملی راه پیدا می‌کنند.
تقوی با بیان اینکه معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی و خبرگزاری‌های ایکنا و ایسنا و مرکزافکارسنجی و انتشارات در دانشگاه مازندران مستقر است، تصریح کرد: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رسالت دارد تا اخبار، نوآوری و اختراعات دانشگاه را منعکس کند.
تقوی اظهار کرد: خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) یک رسانه بین‌المللی است که به 19 زبان دنیا خبر ارسال می‌کند و این خبرگزاری بستر خوبی برای پوشش اخبار فرهنگی، دینی و معارفی در سطح دانشگاه است.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی مازندران، با بیان اینکه سایت بازار کار برای فارغ‌التحصیلانی که ایده دارند، فعال است، گفت: حوزه معاونت اشتغال جهاد دانشگاهی مازندران، طرح ملی توانمندسازی زنان خانوار را دنبال می‌کند که در این طرح تا کنون 2 هزار و 300 نفر شناسایی و آموزش و مشاوره داده شد تا بتوانند به سهولت به بازار فروش اتصال پیدا کنند.
در ادامه مهندس محمد نژاد، مدیر سایت تولیدی تحقیقاتی شهید سلیمانی جهاد دانشگاهی مازندران، گفت: مجموع اراضی جهاد دانشگاهی در منطقه چپکرود جویبار 100 هکتار است که از این مجموعه40 هکتار به پرورش ماهیان گرمآبی و تولید و تکثیر بچه ماهی اختصاص یافته و 60 هکتار باقی‌مانده به زیر کشت بهاره و پاییزه می‌رود.
در ادامه محمد‌پور مدیر مرکز آموزش بابلسر با اشاره به تلاش معاونت آموزشی جهاد انشگاهی در راستای فراهم کردن آموزش کوتاه مدت مهارتی برای دانشجویان، گفت: مجوز تبلیغ در سطح دانشگاه یکی از نیازهای جهاد دانشگاهی است که می تواند برای جذب دانشجویان مفید باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا