اصفهان- سردبیر

ارزیابی مجوزدانش بنیان “نوع سه ” به شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان واگذار شد

“شرکت‌های دانش بنیان نوع سه ” شامل شرکت‌هایی که محل اصلی فعالیت آنها در مناطق کمتر برخوردار، شرکت‌های نقش‌آفرین در حل مسائل راهبردی یا اساسی کشور، شرکت‌هایی که محل اصلی فعالیت آنها پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری است و شرکت‌های فعال در حوزه صنایع فرهنگی، خلاق، نوآفرین و علوم انسانی و اجتماعی است.
جعفر قیصری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ارزیابی مجوز دانش‌بنیان نوع سه برای واحدهای فناور عضو شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بطور آزمایشی به همین مجموعه واگذار شد که اقدام موثری در زمینه تمرکززُدایی و تفویض اختیار به استان هاست.
وی با بیان اینکه صدور مجوز شرکت های دانش بنیان توسط کارگروه ارزیابی موسسات و شرکت های دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می شود، اظهار داشت: کارگزارهایی در استان ها فعالیت دارند که نتیجه ارزیابی واحدهای فناور را به کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان ارائه می کنند تا بر اساس آن کار صدور مجوز انجام شود.
قیصری ادامه کرد: با پیگیری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با توجه به استقرار نظام ارزیابی قوی در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، ارزیابی مجوز شرکت های دانش بنیان نوع سه برای نخستین بار در کشور به این شهرک واگذار شد.
وی با بیان اینکه بدین ترتیب ارزیابی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از واحدهای فناور مستقر عضو این مجموعه برای صدور مجوز دانش بنیان نوع سه، کافی است خاطرنشان کرد: اطلاعات این شرکت ها در سامانه سراسری ثبت می شود اما مرجع ارزیابی آنها شهرک علمی و تحقیقاتی و کارگزار مستقر در اصفهان است.
وی با تاکید بر اینکه ارزیابی دانش بنیان نوع سه توسط شهرک در زمان حاضر فقط برای شرکت های مستقر در این شهرک انجام می شود، افزود: شهرک هر سال آنها را با دقت و حساسیت بالا ارزیابی کرده و به پیشینه آنها توجه می کند.
قیصری با اشاره به اینکه از حدود ۶۰۰ واحد فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، حدود ۲۲۰ واحد موفق به اخذ مجوز دانش بنیان شده اند، گفت: حدود ۱۰۰ شرکت نیز داریم که طبق ارزیابی ما شایستگی مجوز دانش بنیان دارند.
وی ادامه داد: اگر فرایند صدور مجوز دانش بنیان نوع سه برای این شرکت ها انجام شود حدود ۵۰ درصد از واحدهای فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مجوز دانش بنیان خواهند داشت که شاخص بسیار خوبی است.
رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با بیان اینکه سهم شرکت های دارای مجوز دانش بنیان در پارک های علم و فناوری بطور میانگین حدود ۱۷ درصد است، خاطرنشان کرد: این شاخص در زمان حاضر در شهرک حدود ۳۰ درصد است که با صدور مجوز دانش بنیان نوع سه به صد شرکت دیگر به حدود ۵۰ درصد می رسد.
وی با اشاره به حدود ۶ هزار و ۶۰۰ شرکت دارای مجوز دانش بنیان در کشور، افزود: از میان آنها ۶۰۰ شرکت در استان اصفهان فعالیت دارد که از بین آنها ۲۲۰ شرکت عضو شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به‌عنوان نخستین سازمان موسس مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در کشور و یکی از زیرمجموعه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید ثروت از علم راه‌اندازی شده است؛ این شهرک فعالیت اجرایی خود را از سال ۱۳۸۰ به‌طور جدی با راه‌اندازی نخستین مرکز رشد آغاز کرد.
در این شهرک علمی و تحقیقاتی، ۶۱۲ شرکت دانش‌بنیان و فناور مستقر است که توانسته‌ برای بیش از هشت هزار نیروی انسانی خلاق و نوآور اشتغال ایجاد کند؛ این کسب‌وکارها گردش مالی بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومانی را برای اقتصاد دانش‌بنیان به ارمغان آورده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا