اصفهاناصفهان- سردبیر

نقش‌آفرینی اصفهان در اکوسیستم دانش‌بنیان ایران

بر اساس آمار اعلام شده، از ۷۰۰۰ شرکت فناور و دانش‌بنیان موجود در کشور نزدیک به ۱۰ درصد در اصفهان فعال هستند.

به نقل از اصفهان امروز ، از زمان گشایش شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان پایه‌گذار مراکز رشد و علم و فناوری تا امروز و با استفاده از پتانسیل دانشگاه‌های برتر کشور مانند دانشگاه صنعتی و دانشگاه اصفهان و همچنین واحدهای برتر دانشگاه آزاد و مراکز علمی – پژوهشی دیگر در استان، چرخه سالم شکل‌گیری فعالیت‌های دانش‌بنیان در اصفهان ایجاد شده است. ایده آینده‌نگرانه تشکیل چنین مجموعه‌ای که شاید در آن زمان برای منتقدان فعالیتی فانتزی به شمار می‌رفت سبب شد مفاهیم جدیدی به عرصه اقتصاد و تولید معرفی و عرضه شود.

وجود صنایع مادر در استان که در فرایند تحقیق و توسعه و همچنین بهینه‌سازی فنی و سیستمی به‌عنوان یک مجموعه شرکتی امکان سفارش پروژه به مجموعه‌های گوناگون فناورانه را دارند، همچنین جایگاه استان در اجرا و حتی صادرات خدمات فنی و مهندسی سبب شده که نخبگان حاضر در این اکوسیستم، بتوانند بیش از سایر نقاط کشور جایگاه خود را تثبیت کرده و ارتقا دهند.

از سوی دیگر در اوایل دهه ۸۰ فعالیت سرمایه‌گذاران فرشته که به‌صورت شخصی از ایده‌های استارت‌آپی حمایت می‌کنند سبب شد زمینه شکل‌گیری نخستین مراکز رشد خصوصی در اصفهان فراهم شود و حاصل ریسک‌پذیری و دوراندیشی آن افراد، شرکت‌های موفق و نوآورانه و سهام ارزشمند و مدیریتی این مجموعه‌ها در بزرگ‌ترین کسب‌وکارهای استارت‌آپی ایران مانند دیجی‌کالا، کافه‌بازار، دیوار و بسیاری زیرمجموعه‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر بزرگ است.

در سال‌های گذشته نیز مجموعه‌های گوناگون خصوصی و عمومی، چهره‌های دانشگاهی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر استانی در اصفهان با برگزاری رویدادهای گوناگون، توسعه آموزش‌های عمومی، حمایت از ایده‌های نوآورانه و ایجاد بستر مناسب برای تشکیل تیم‌های دانش‌بنیان، پیشتازی اصفهان در این حوزه را حفظ کردند. گرچه بنا به طبیعت فعالیت‌های اقتصادی بخش زیادی از اقدامات و برنامه‌ها پس از رشد به پایتخت متمایل می‌شود، اما وجود سازوکار و روند تکرارپذیر فعالیت‌های نوآورانه در استان به بازتولید و شکوفایی بیشتر این حوزه در بستر زمان کمک می‌کند.

در سال جدید که با هوشمندی و پیشتازی «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نام‌گرفته، زمان مناسبی است که پتانسیل بیش از دو دهه‌ای اصفهان در چرخه دانش‌بنیان و نوآورانه کشور بیش‌ازپیش شکوفا شود و با حمایت هدفمند نهادهای حاکمیتی زمینه اجرای ایده‌ها و طرح‌های گوناگونی که توسط اشخاص و تیم‌های علمی در اصفهان قابلیت اجرا و تجاری‌سازی دارد، بستر رشد و شکوفایی اقتصاد استان و بهره‌مندی کشور از مزایای آن فراهم شود.

حل برخی مشکلات دست و پا گیر اداری که زمان ارزشمند تیم‌های نوآور را به جای ایده‌پردازی و فعالیت علمی در بروکراسی بی‌پایان تلف می‌کند، پیش‌بینی تامین مالی موثر، الزام شرکت‌های دولتی به استفاده از محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیل خدمات بیمه، مالیات و حتی دوره سربازی مواردی است که بایستی پیش از طی شدن زمان نه روی کاغذ که در عمل حل شود.

در این زمینه مدیریت عالی استان نیز باید نقش خود را به‌عنوان تسهیلگر در خدمت به این اکوسیستم پذیرفته و با حضور استانداری که خود چهره‌ای دانشگاهی است، راهگشای رشد و شکوفایی مجموعه‌های دانش‌بنیان و نوآورانه استان باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا