اجتماعیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهقم

آیت الله جوادی آملی در دیدار با رئیس کمیته امداد: زمینه تولید و اشتغال باید برای همگان فراهم شود

حضرت آیت الله جوادی گفت: حفظ آبرو و عزت مؤمنین یک کار اسلامی است و باید زمینه تولید و اشتغال برای همه فراهم شود تا بتوانند با عزت بر سر سفره خود بنشینند.

حضرت آیت الله جوادی گفت: حفظ آبرو و عزت مؤمنین یک کار اسلامی است و باید زمینه تولید و اشتغال برای همه فراهم شود تا بتوانند با عزت بر سر سفره خود بنشینند.

به گزارش بازارکار، حضرت آیت الله جوادی آملی صبح امروز در دیدار رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) و هیئت همراه، اظهار کرد: از همّت بلند شما و خدمات مسئولین حق شناسی می کنیم و برای کسانی که امینانه خدمت می کنند دعا می کنیم، توقع ما این است تا این قدرت فکری را پیدا کنیم که نباید تنها به فقیر کمک کنیم بلکه باید با فقر مبارزه کنیم و این جهاد خوبی است!

وی بیان داشت: فقر دو گونه است، فقر اقتصادی و فقر طبیعی؛ جلوی فقر طبیعی را نمی شود گرفت، بچه بودن، پیر شدن، بیمار شدن و فقری که از این موارد سر چشمه بگیرد، ننگ نیست؛ اما فقر اقتصادی ننگ است و لذا باید به سمتی حرکت کنیم که فقری نباشد، نه اینکه فقیری نباشد.

مفسر برجسته قرآن بیان کرد: کمک به فقرا دو جور است، یکی کمک به فقیر است و دیگری فقرزدایی است؛ ما یک امر عاطفی داریم و یک امر عقلانی؛ امر عاطفی که کمک به فقیر است در همه کشورهای جهان هست و در همه آنها نهادی که به فقرا کمک می کند نیز وجود دارد، اما ما پیرو امیرالمومنین علی(ع) هستیم که فرمود: «لو تَمثّل لِی الفقر رجلاً لَقَتلتُهُ»؛ من اگر فقر را ببینم، گردن فقر را می زنم! من نیامدم به فقیر کمک کنم، من آمده ام جلوی فقر را بگیرم! وظیفه اصلی ما این است که جلوی فقر گرفته شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی افزود: حفظ آبرو و عزت مومنین یک کار اسلامی است و لذا باید زمینه تولید و اشتغال برای همگان فراهم شود تا بتوانند با عزت و آبرو، بر سر سفره خود بنشینند و عزتمندانه زندگی کنند.

وی ادامه داد: در اسلام اجیر شدن مکروه است، چرا که دین می گوید می خواهیم کریم باشید و کرامت داشته باشید، ما نمیخواهیم که تنها شکم افراد سیر شود، بلکه میخواهیم آبرومندانه زندگی کنید.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم افزود: خداوند در اولین آیاتی که بر پیامبر گرامی اسلامی نازل کرده است می فرماید: ﴿اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ﴾؛ این اولین حرف خداست: من خدای اکرم هستم. فقیه درس فقه می دهد و طبیب درس طب و مهندس درس هندسه، خداوند اکرم درس کرامت می دهد و می خواهد انسان با کرامت زندگی کند.

حضرت آیت الله جوادی آملی ابراز داشت: یارانه یک کار رئوفانه و مهربانانه است، اما قبلا هم گفتیم که پول یارانه باید صرف تولید و اشتغال و کار شود تا همه بر سر سفره خود بنشینند و زندگی عزتمندانه داشته باشند.

ضرورت اطلاع رسانی اقدامات صورت گرفته از سوی کمیته امداد امام
مرجع تقلید شیعیان بر ضرورت اطلاع رسانی اقدامات صورت گرفته از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره) از ابتدای تاسیس تا کنون تاکید کرد.

 همچنین، آیت الله حسین نوری همدانی ظهر چهارشنبه در دیدار اعضای هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: در جامعه اسلامی نباید فقر و تنگدستی وجود داشته باشد و امام راحل نیز برای از میان برداشتن فقر در جامعه کمیته امداد را تأسیس کردند.

این مرجع تقلید شیعیان ابراز داشت: برنامه‌های کمیته امداد می‌بایست در همین راستا باشد و همه تلاش‌ها باید در جهت خدمت رسانی به مردم محروم و مستضعف باشد.

وی با بیان اینکه فقر و جهل از عوامل انحطاط جامعه است افزود: عدالت یکی از موضوعات مهم است که در جوامع اسلامی باید حکمفرما باشد و آگاهی و بینش موجب از میان برداشتن تبعیض خواهد شد.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: جهل می‌بایست جای خود را به رفاه دهد و اسلام نیز برای رفاه و آسایش جامعه برنامه دارد.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه اظهار داشت: مردم مشکلات اقتصادی خود را با ما در میان می‌گذارند و انتظار دارند که ما این مسائل را در دیدار با مسئولان کشور بازگو کنیم و ما نیز از مسئولان می‌خواهیم در راستای رفع مشکلات اقتصادی تلاش خود را انجام دهند.

آیت‌الله نوری همدانی عنوان کرد: خدمت رسانی به مردم در عرصه‌های مختلف توفیق الهی است که باید کسانی که در کمیته امداد امام خمینی (ره) به این امر مشغول هستند قدر دان آن باشند.

مرجع تقلید شیعیان تاکید کرد: اقدامات صورت گرفته از سوی کمیته امداد از ابتدای تأسیس تا کنون باید برای مردم بازگو شود تا مردم از حجم اقدامات صورت گرفته مطلع شوند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا