پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

شهریاری خبر داد؛مهاجرت ۶ هزار پزشک و پرستار از کشور

شهریاری از مهاجرت ۶ هزار پزشک و پرستار طی دو سال گذشته از کشور خبر داد.

شهریاری از مهاجرت ۶ هزار پزشک و پرستار طی دو سال گذشته از کشور خبر داد.

به گزارش بازارکار به نقل از خاورستان، حسینعلی شهریاری امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار کرد: برخی از مناطق کشور محروم است و بیماران مجبور هستند برای درمان مسافت های طولانی را با مشقت فراوان تا مراکز درمانی کشور طی کنند که در استان‌هایی مانند خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان نیاز است که زیرساخت‌های بهتری را در راستای رفاه مردم ایجاد شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع خیرین سلامت کشور با اشاره به تصویب قانون عدالت آموزشی در سال ۹۲، تصریح کرد: براساس این قانون، دانشجویان پزشکی که از مناطق محروم جذب می شوند باید سه برابر طول مدت تعهد دارند در شهرهایی که از آن انتخاب شدند خدمت کنند.

وی با بیان اینکه در برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان پزشکان عمومی و تخصصی با استفاده از سهمیه مناطق محروم در حال خدمت رسانی هستند البته در برخی تخصص ها با کمبود پزشک مواجه اند، افزود: قانونی که سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است هیچ کدام از دولت ها اجرایی نکردند و فضایی هم پیش آورند که متاسفانه انگیزه را از پزشکان گرفتند و طی ۲ یا سه سال گذشته ۶ هزار نفر از پزشکان و پرستاران ایرانی از کشور به اروپا و امریکا مهاجرت کردند.

شهریاری ادامه داد: اکنون این همه هزینه برای تربیت و آموزش پرشکان و پرستاران کشور می شود کشورهایی مانند استرالیا به راحتی برای کشور خود جذب می کنند و روز به روز هم این مهاجرت ها بیشتر می شود چون در دولت و مجلس مصوبات غیرکارشناسی داشته ایم و با تفکر عدالت در مساوات که وجود دارد در بحث قضات هم با مشکل مواجه شدیم و استعفا می دهند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مجلس و دولت باید شرایطی را فراهم کنند که انگیزه برای ماندن این افراد فراهم شود.

وی با ابراز نگرانی برای مردم و تأمین دارو با اجرای طرح اصلاح پرداخت یارانه ها، تصریح کرد: نمایندگان مجلس، دولت و قوه قضاییه با تعرفه بیمه های تکمیلی چند برابر بهترین خدمات را در بخش خصوصی دریافت می کنند و شاید درد مردم و هزینه های درمان را درک نکنند.

شهریاری افزود: تا وقتی امکانات درمانی ما برای گروه های خاص با بیمه های تکمیلی خاص است مشکل واقعی بیماران و شهروندان عادی جامعه را درک نمی کنیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به نارضایتی جانبازان برای بحث هزینه های درمان و دارو، گفت: باید مشکلات جانبازان و خانواده شهدا به عنوان چشم و چراغ ملت رسیدگی و برطرف شود.

وی با بیان اینکه مجلس در زمینه مسائل دارو یک مصوبه مالایطاق داشت که بر اساس آن قیمت دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی نباید نسبت به شهریور ۱۴۰۰ افزایش یابد، تصریح کرد: این یک اشکال است چون نمی شود وقتی دستمزد کارگر، خدمات و هزینه ها دیگر افزایش یافته به کارخانه های دارو دستور داد که قیمت دارو را افزایش ندهند و در این صورت کارخانه یا دارویی تولید می کند که کیفیت لازم را ندارد یا هم دارو تولید نخواهد کرد و کمبود به وجود خواهد آمد و دولت موظف است اورژانسی ارز برای واردات دارو تخصیص دهد که همین زمانبر است.

شهریاری با اشاره به اینکه تبعات حذف ارز ترجیحی دارو و تمام این مشکلات را طی نامه ای به صورت شفاف به سران قوای سه گانه ارسال کردم، افزود: شرکت های دارویی پولی برای گردش مالی ندارند و اکنون سیکلی معیوبی داریم که دانشگاه های علوم پزشکی موظف هستند پول دارو را به شرکت های دارویی بدهند اما رئیس دانشگاه این پول را برای حقوق کارمندان می دهد و شرکت های دارویی طلبکار می شوند که مشکلاتی به وجود می آید و این سیکل معیوب ادامه دارد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان قول داد دغدغه و نگرانی استاندار و نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی در حوزه سلامت مردم را به رئیس جمهور منتقل خواهم کرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا