پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیان

معاون علمی، فناوری، اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری: ۱۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان کشور در استان اصفهان هستند

بر اساس قاعده ارزیابی که تا آخر سال ابلاغ می‌شود، ۱۰ درصد و یا حتی بیشتر از۱۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان کشور در اصفهان مستقر هستند.

ابلاغ می‌شود، ۱۰ درصد و یا حتی بیشتر از۱۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان کشور در اصفهان مستقر هستند.
دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور، در نشست قرارگاه اقتصاد دانش‌بنیان استان اصفهان، کل تسهیلات مربوط به معاونت علمی استان را ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعلام و با انتقاد از تکثرگرایی، اظهار کرد: کره جنوبی ۱۸ عدد پارک علم و فناوری دارد و ۶۰ درصد اقتصاد این کشور دانش بنیان است، در حالی که در کشور ما ۷۰ پارک علم و فناوری وجود دارد، اما تنها ۰/۸ درصد اقتصاد ما دانش بنیان است.
وی خاطر نشان کرد: بر اساس قاعده ارزیابی که تا آخر سال ابلاغ می‌شود، ۱۰ درصد و یا حتی بیشتر از۱۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان کشور در اصفهان مستقر هستند.
معاون علمی، فناوری، اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در رابطه با بحث پرداخت تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان‌ تصریح کرد: مشکل ما با هزینه کردن نیست، آنچه اهمیت دارد این است که بدانیم و بر ما مسجل شود پولی که هزینه می‌شود، یا ماموریتی را به انجام می‌رساند و یا کار اقتصادی را رونق‌ می‌دهد.
سید رضا مرتضوی، استاندار اصفهان نیز در این نشست، اظهار کرد: در مجموعه استانداری اصفهان با نگاه به اولویت‌هایی موجود در استان، زمینه سازی‌هایی انجام شده است و در شورای گفت‌وگوی استان با یک نگاه هم‌افزا، پیشنهاداتی را برای اصلاح فرآیندها به شورای گفت‌وگوی ملی، هیئت دولت و وزارت خانه‌ها ارسال می‌کنند.
وی همچنین دو محور اساسی در سیاست‌های استان را یادآور شد و افزود: در استان اصفهان به دلیل محدودیت‌هایی که در توسعه صنعت ایجاد شده است و همچنین به دلیل شرایط خاصی که به دلیل محدودیت در منابع و مباحث زیست محیطی، آبی و خاکی وجود دارد، ما دو محور را به‌عنوان دو محور اساسی در اقتصاد استان دنبال می‌کنیم؛ یکی محور اقتصاد گردشگری در استان است و دیگری بحث اقتصاد دانش بنیان که به‌عنوان راهبرد توسعه و پیشرفت استان امری واجب و حائز اهمیت است.
در این جلسه، از سوی مدیران شرکت‌های دانش بنیان، طرح حمایت از کالاهای دانش بنیان و نیز شرکت‌های دانش بنیان به منظور حمایت از شکل‌گیری اکوسیستم اقتصاد دانش بنیان مطرح شد؛ حمایتی که نیازمند رویکرد فراگیر ملی، تمرکززدایی از مرکز و حمایت برای شکل گیری اکوسیستم‌های تخصصی در کلان شهرها شناخته می‌شود.
همچنین بر اساس مصوبه هیئت وزیران، ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری استان اصفهان و تشکیل هیئت اجرایی مربوطه با نقش ایجاد هماهنگی در بین بازیگران فعال اکوسیستم فناوری و نوآوری، از دیگر پیشنهادات بیان شده در این جلسه بود.
در این راستا تعیین بودجه مشخص در قانون بودجه ۱۴۰۲ و پیگیری وصول بودجه مصوب۱۴۰۱ و همچنین حمایت معاونت علمی از منطقه ویژه علم و فناوری استان اصفهان با هدف شکل‌گیری از اکوسیستم فناوری و نوآوری در استان مطرح شد.
علاوه بر این، با توجه به تمرکز استان اصفهان در خصوص ایجاد اکوسیستم‌های تخصصی مبتنی بر مزیت‌های استانی و اسناد آزمایشی و تشکیل شوراهای راهبردی تخصصی در هر حوزه، حمایت ویژه معاونت علمی از ایجاد زیرساخت‌های توسعه این اکوسیستم‌ها، لازمه شکل‌گیری موثر و مداوم آن‌ها دانسته شد. در این خصوص به تخصیص بودجه و حمایت‌های مالی برای موضوعات هوش مصنوعی، امنیت غذایی، کشاورزی، دام و طیور، فناوری‌های نرم و صنایع خلاق، صنایع شیمیایی، پلیمری و پتروپالایشی نیز اشاره شد.
در ادامه جلسه، بر اساس مصوبه قرارگاه دانش بنیان استان اصفهان که برپایی رویداد و نمایشگاه سالانه بین‌المللی فناوری و نوآوری با رویکرد شبکه سازی ظرفیت‌های کشورهای منطقه در دستور کار منطقه ویژه علم و فناوری استان قرار گرفته است، پیشنهاد شد که معاونت علمی با پوشش ۳۰ درصد از هزینه‌های این حرکت، از شکل‌گیری موفق و پایایی این ظرفیت حمایت کند.
در راستای تدارک زیرساخت‌های اقتصاد دانش بنیان در دانشگاه‌های استان اصفهان، حسین هرسیج، رئیس دانشگاه اصفهان، به نمایندگی از دانشگاه‌های اصفهان، تخصیص مبلغ ۱۰۰۰میلیارد تومان را جهت ماموریت‌های تعیین شده برای دانشگاه‌ها صرف تجهیز آزمایشگاه و کارگاه‌های فناوری محور را پیشنهاد کرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا