پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهگفتگو

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تشریح کرد جزئیات تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی

اول اسفند، نمایندگان مجلس در جلسه علنی، جزئیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت را با اکثریت قاطع به تصویب رساندند. این طرح یک ماده واحده و ۹ تبصره دارد. در ماده واحده طرح ساماندهی آمده است: از زمان لازم‌الاجرا شدن این قانون، به‌کارگیری هرنوع نیروی انسانی تحت هر عنوان به صورت مستمر و تمام وقت در تمامی دستگاه‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی)، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و وابسته به آنها، صرفا از طریق انتشار آگهی عمومی، برگزاری آزمون به صورت متمرکز در کل کشور و با طی مراحل گزینش می‌باشد.

در همین راستا گفت‌وگو با خلیل بهروزی‌فر، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی را در ادامه می‌خوانید.
وضعیت نیروهای قرارداد معینِ تحت پوشش قانون مدیریت خدمات کشوری
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به وضعیت نیروهای قرارداد معینِ تحت پوشش قانون مدیریت خدمات کشوری اشاره کرد و گفت: این نیروها همچنان تحت پوشش قانون مدیریت خدمات کشوری باقی می‌مانند. این نیروها یک قدم تا پیمانی شدن و استخدام رسمی فاصله دارند چراکه ذیل ماده ۳۲ قانون مدیریت خدمات کشوری هستند. طرح ساماندهی برای تبدیل وضعیت این نیروها پیش‌بینی خاصی ندارد. در قالب طرح ساماندهی، وضعیت اشتغال این نیروها تغییر نمی‌کند.
وی در پاسخ به این سوال که، آیا نیروهای قرارداد کار معینِ ذیلِ قانون مدیریت خدمات کشوری برای پیمانی و رسمی شدن، باید منتظر یک لایحه جدید از جانب دولت باشند؟ گفت: برای تبدیل وضعیت این نیروها نیاز به لایحه نیست. دولت به مرور زمان و متناسب با سوابق کاری نیروها، در مقاطع مختلف آن‌ها را تبدیل وضعیت می‌کند. عملا این نیروها به مرور زمان، پیمانی و در مرحله‌ی بعد، رسمی می‌شوند، پیمانی شدن به منزله‌ی مقدمه‌ی رسمی شدن است و کار براساس روال قانونی، بدون نیاز به طرح و لایحه پیش می‌رود.
نماینده مردم شهرستان‌های فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی به این زمانبندی پروسه پیمانی و رسمی شدن نیروهایی قرارداد کار معین اشاره کرد و گفت: زمانبندی کار به نوع خدمت گرفتن نیروها بستگی دارد، پروسه زمانی ثابت و بدون تغییری ندارد. ممکن است نیرویی یک یا دو سال سابقه کار داشته باشد اما در یک پست حساس و تاثیرگذار مشغول به کار است، بنابراین خیلی زود پیمانی و سپس رسمی می‌شود. نیروهای قرارداد کار معین می‌توانند در ادارات و نهادها پست بگیرند، قانون این اجازه را داده، این نیروها می‌توانند پست‌های سازمانی حساس حتی تا بخشدار و معاون فرماندار داشته باشند.
به گفته وی، تکلیف قرارداد کار معین‌هایی که تحت پوشش قانون مدیریت خدمات کشوری کار می‌کنند، روشن است؛ این نیروها نیازی به تبدیل وضعیتِ طرح ساماندهی ندارند و البته در عمل نیز در دایره‌ی شمول طرح ساماندهی قرار نمی‌گیرند.
وضعیت نیروهای قرارداد کار معین در طرح ساماندهی
بهروزی‌فر به وضعیت نیروهای قرارداد کار معین در طرح ساماندهی پرداخت و گفت: قرارداد کار معینی که در طرح ساماندهی آمده مربوط به نیروهای تحت پوشش قانون کار است، براساس طرح ساماندهی، نیروهای شرکتیِ کارگری، قرارداد کار معین می‌شوند البته بازهم تحت پوشش قانون کار.
وی افزود: قرارداد کار معین، یک تعریف ثابت دارد، با نیروهای تحت پوشش قانون کار، براساس الزامات قانون کار رفتار خواهد شد، نیروهای شرکتی و پیمانکاری دولت با بیش از دو سال سابقه مستمر، به قرارداد کار معین تبدیل وضعیت می‌شوند.
وضعیت نیروهای شرکتی کم‌سابقه
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت، تکلیف نیروهای شرکتی با بیش از دو سال سابقه کار مستمر را مشخص کرده؛ اما تکلیف نیروهایی که کمتر از دو سال سابقه کار دارند؛ چه می‌شود، آیا این نیروها بعد از ابلاغ طرح، تعدیل یا به عبارتی اخراج می‌شوند؟ گفت: هیچ کدام از این نیروها اخراج نمی‌شوند؛ از این بابت نباید نگرانی داشته باشند؛ اما آنچه در طرح ساماندهی دیده شده و در ماده واحده طرح به صراحت آمده، این است که از زمان لازم‌الاجرا شدن این قانون، یعنی از زمانی که آیین‌نامه‌ اجرایی آن تدوین شد و در هیات دولت به تصویب رسید، هیچ احدی از هیچ راهی نمی‌تواند به دستگاه‌های دولتی، وزارتخانه‌ها، شرکت‌های زیرمجموعه دولت، نهادهای عمومی غیردولتی و خصولتی وارد شود مگر اینکه براساس نیاز آن نهاد، آگهی منتشر شود و نیروها با قبولی در آزمون وارد شوند.
وی افزود: بنابراین نیروهایی که قبل از لازم‌الاجرا شدن طرح سر کار آمده‌اند، به هیچ وجه اخراج نمی‌شوند حتی اگر کمتر از دو سال سابقه کار داشته باشند.
تکلیف خصولتی‌ها
بهروزی‌فر به وضعیت نیروهای شرکتی نهادها و دستگاه‌های اجرایی خصولتی اشاره کرد و گفت: تمام این نهادها حتما شامل طرح ساماندهی هستند؛ ما به نیروهای نهادهایی مانند مخابرات و سایر نهادهای خصولتی (دولتی و خصوصی) گفته‌ایم که حتما مشمول طرح ساماندهی هستید، برای نیروهای شهرداری‌ها هم به همین ترتیب، حتما مشمول طرح ساماندهی خواهند شد.
تایید نهایی طرح در شورای نگهبان
این نماینده مجلس به وضعیت تایید این طرح در شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: البته شورای نگهبان هرگز طرح مصوب مجلس را رد نمی‌کند؛ احتمال دارد اشکالات و ایرادات جزئی به ماده واحده یا تبصره‌های طرح بگیرد که اینها در مجلس اصلاح خواهد شد.
وی در پایان تاکید کرد: در مجموع، مجلس بر رایی که داده، اصرار خواهد ورزید؛ یعنی روند کار به سمتی پیش خواهد رفت که انشاا… در نهایت طرح ابلاغ می‌شود، جای نگرانی نیست؛ مجلس با تمام قدرت پشت طرح ساماندهی ایستاده است.
گزارش از حجت سوری

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا