آموزش عالیآموزش های مهارتی و تخصصیآموزش و مهارتاجتماعیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

نقش مهم جهاد دانشگاهی در زیست بوم ملی اشتغال؛ مساله اصلی کشور بیکاری بویژه بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی است

مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون در نشست "آشنایی با زیست بوم ملی اشتغال کشور" گفت؛ جهاد دانشگاهی در زیست بوم ملی اشتغال نقش مهم دارد؛ مساله اصلی کشور بیکاری بویژه بیکاری دانش آموختگان دانشگاهی است

نشست “آشنایی با زیست بوم ملی اشتغال کشور” ویژه معاونان آموزش و کارآفرینی ، مدیران و کارشناسان جهاد دانشگاهی سراسر کشور از سوی اداره کل کارآفرینی و اشتغال جهاد دانشگاهی و با سخنرانی دکتر طه رمضانی مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

به گزارش بازارکار در این نشت که با هدف آشنایی معاونان آموزش و کارآفرینی ، مدیران و کارشناسان جهاد دانشگاهی سراسر کشور برگزار شد، ابتدا مهندس سیروس دشتی مدیر کل کارآفرینی و اشتغال جهاد دانشگاهی با اشاره به اهمیت زیست بوم ملی اشتغال در کشور گفت: برنامه های اشتغال کشور در دولت سیزدهم زیر چتر زیست بوم ملی اشتغال تعریف شده است و این برنامه ها به عنوان نقشه راه اشتغال کشور در نخستین جلسه شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده است.

وی با اشاره به جایگاه کلیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تهیه و ترسیم زیست بوم اشتغال کشور گفت: وزارت کار در این برنامه نقش فرماندهی دارد. این برنامه از مولفه های مختلفی تشکیل شده اند که در تعامل با هم در جهت تحقق اهداف تولید و نهایتا اشتغال تعریف شده اند. این موارد در حوزه های مالی، حقوقی، فناوری و زیرساختی طراحی شده اند که در وهله اول به بحث تولید و در مرحله بعد به موضوع مهم اشتغال توجه دارد.

دشتی با تصریح اینکه هر سازمانی اعم از دولتی و بخش خصوصی که در کشور ما روی این موضوع کار می کند باید ذیل این برنامه عمل کند افزود: جهاد دانشگاهی سابقه بیست ساله ای در حوزه اشتغال وجود دارد و تلاش می کند در شبکه وسیع استانی خود با اشراف کامل به برنامه  زیست بوم ملی اشتغال فعالیت های خود رد حوزه اشتغال را دنبال کند.

هدف ما شکست بیکاری مطلق و شکست ناهماهنگی است

در ادامه دکتر طه رمضانی با اشاره به ابعاد گوناگون زیست بوم اشتغال کشور اظهار کرد: ما در حوزه اشتغال آفرینی بحثی تحت عنوان مسئله اشتغال کشور مطرح می‌کنیم. در کل مسئله ما نرخ بالای بیکاری است. یک مسئله دیگر نیز در اشتغال آفرینی و اشتغال زایی وجود دارد که آن ناهماهنگی است. ما باید این دو مشکل را برطرف کنیم.

وی با اشاره به راهکارهای حل این مشکلات گفت:‌ دو هدف ما شکست بیکاری مطلق و شکست ناهماهنگی است. این هدف‌گذاری از یک طیف شروع می‌شود و تا عالی‌ترین سطوح اشتغال ادامه خواهد یافت. مورد دوم بحث شکست ناهماهنگی است و باید بازیگران این عرصه به طور کلی همسو باشند تا بتوانند این هدف را محقق کنند.

رمضانی افزود: بر اساس آمارها ، تا پایان پاییز 1401 نرخ بیکاری 8.2 درصد است که نسبت به سال‌های گذشته کم شده است. البته در حوزه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی این نرخ به 13 درصد می رسد که نگران‌کننده است. در زیست بوم ملی اشتغال ما هدفگذاری رفع بیکاری را انجام می‌دهیم. این درصدها بخش رسمی بیکاران هستند. اما در این بین برخی اشتغال ناقص و ناپایدار دارند و برخی نیز از اشتغال ناامید شده‌اند و از بخش رسمی خارج شده اند. ما باید به این دسته‌ها نیز بپردازیم. قسمت چهارم افرادی هستند که اشتغال کم‌درآمد دارند. لذا در این زیست بوم جامعه مخاطب ما بیش از 10 میلیون نفر خواهد بود.

وی تصریح کرد: ممکن است با برنامه هایی که دولت اجرا می‌کند، بتوان مسئله بیکاران رسمی را در دو سه دوره حل کرد اما مشکل این است که ما باید به همه افرادی که شغل باکیفیت هم ندارند بپردازیم. ما باید به سراغ همه افرادی برویم که توانایی اشتغال‌آفرینی دارند و یکی از مهمترین مخاطبین در این حوزه خود مردمند. گروه‌های مختلف مردمی اگر توانمند شوند، می توانند این مسئله بزرگ را حل کنند. همچنین ظرفیت اقتصادی ما نیز فعال نشده و تمام توان بخش مردمی می‌تواند وارد عرصه شود و مسائل کلان را حل کند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی مورد نیاز برای رفع این دو مشکل گفت: اصلی ترین نکته وجود هماهنگی بین همه نهاد ها و وجود نقشه راهی برای همسوکردن کشور در حوزه اشتغال است. تعبیری که ما از زیست بوم اشتغال داریم این است که برای رفع مشکل اشتغال باید مشکل تولید را حل کنیم. پیامد تولید اشتغال است. البته هر تولیدی اشتغال ایجاد نمی‌کند. هر چه نیروی کار در قالب برنامه های مختلف توانمند تر شود مشکلات راحت تر حل خواهند شد. در حوزه فرهنگ اشتغال و تولید نیز باید به صورت همزمان کار و فعالیت شود. تولید عوامل مختلفی دارد و یکی از عوامل تولید نیروی کار و اشتغال است.

مساله اصلی ما بیکاری بویژه بیکاری دانش آموختگان است

مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست “آشنایی با زیست بوم ملی اشتغال کشور” که در معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی برگزار شد گفت: اشتغال کماکان جزو اولویت‌های دولت است، چنان‌که رئیس‌جمهور نیز ابتدای امسال تأکید کرد اشتغال برای دولت مهم‌ترین مسئله است. علاوه بر این، موضوع زیست‌بوم ملی اشتغال نیز در شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده و دستور‌العمل‌ها و ضوابط آن طراحی شده و حتی در بسیاری از اسناد و تصویب‌نامه‌ها هم عنوان زیست‌بوم ملی اشتغال ذکر شده است.

رمضانی با اشاره به اینکه در مجموع مسئله بیکاری و اشتغالی که دولت باید حل کند چندین برابر بیکاری رسمی خواهد بود گفت: درواقع مسئله بیکاری و اشتغال، بزرگ‌تر از عدد بیکاری رسمی است. مسئله بعدی، اشتغال‌زایی در کشور است. متأسفانه دستگاه‌هایی که متولی ایجاد اشتغال در کشور هستند به صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند و انسجام لازمی که باید شکل بگیرد تا مشاغل به صورت انبوه و پایدار متولد شوند و رشد کنند، در سال‌های گذشته کمتر وجود داشته است.

این کارشناس اشتغال گفت: بنابراین در طرح زیست‌بوم ملی اشتغال، بحث بر این است که اگر بخواهیم تولید و اشتغال را همزمان جلو ببریم هر کدام از این‌ها دارای ابعاد و متعلقاتی هستند. پنج مؤلفه برای امر تولید درنظر گرفته شده که عبارت‌اند از: تأمین مالی، بازار، زیرساخت، حوزه فناوری و بحث حقوق مجوزها. باید در این پنج حوزه مرتبط با تولید، برنامه‌ها را مشخص کرد. در بعد اشتغال هم، پنج مؤلفه شناسایی و استعداد سنجی، آموزش، مشاوره، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی مطرح است. بنابراین با ۱۰ عاملی که گفته شد، زیست‌بوم ملی اشتغال شکل می‌گیرد و برای ایجاد شغل در هر منطقه‌ای اعم از محله، شهر، شهرستان، استان و کشور و ناظر به هر مخاطبی، باید این ۱۰ عامل در کنار هم چیده تا شغل ایجاد شود.

لزوم توجه به نهاد های مردمی اشتغال توسط جهاد دانشگاهی

مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم توجه به نهاد مردمی در زمینه اشتغال و کارآفرینی اشاره و تاکید کرد: نهادی مثل جهاد دانشگاهی که نهاد عمومی غیر دولتی است و تجارب و توانمندی های خوبی دارد می تواند در این زمینه نقش آفرین باشد. در این بستر فعالان نهاد مردمی باید آموزش ببینند و زیست بوم اشتغال را بشناسند.

وی بر نقش مهم جهاد انشگاهی در شکل گیری نهاد های مردمی کارآفرین اشاره و تاکید کرد: جهاد دانشگاهی می تواند در این زمینه در راستای توسعه زیست بوم ملی اشتغال و در شکل گیری نهاد های مردمی اشتغال نقش آفرین باشد و در مرحله اول ایجاد یکصد نهاد مردمی را در سراسر کشور بر عهده بگیرد. حتی جهاد دانشگاهی می تواند متولی ایجاد نهاد های تخصصی و عمومی نهاد های مردمی اشتغال باشد.

در این زیست بوم و نهاد مردمی اشتغال؛  نقش کاریابی ها و نیز دست اندرکاران حوزه مشاغل خانگی بسیار مهم است. در این راستا نقش تعاونی ها و ارائه خدمات اشتغال مهم خواهد بود. در این بستر نقش ارتباطی کارجو و کارفرما بسیار مهم است و آموزش های مهارتی و اشتغال نیز به شکل بهینه ای شکل می گیرد.

وی در ادامه بر استفاده از فناوری های بومی و استفاده از فناوری های مختلف برای توسعه کسب و کار ها اشاره کرد و گفت: توسعه مشاغل و کسب و کار های خانگی می تواند با استفاده از فناوری ها توسعه و گسترش یابد.

رمضانی بر توسعه زیر ساخت های نرم در حوزه اشتغال تاکید کرد و گفت: زیر ساخت ها را نباید در زیر ساخت های سخت مثل جاده و پل خلاصه کنیم بلکه این زیر ساخت ها می تواند با استفاده از فناوری اطلاعات صورت گیرد. از سوی دیگر باید بانک های ایده را ایجاد کنیم و طرح های زود بازده و اشتغالزا را در این بانک های ایده پیاده کنیم. همچنین باید بانک کارآفرینان هر محله و منطقه و شهر را ایجاد کنیم.

رویکرد ما مانع زدایی در توسعه اشتغال و توسعه کسب و کار هاست

مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست “آشنایی با زیست بوم ملی اشتغال کشور” که در معاونت آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی برگزار شد با تاکید بر اینکه رویکرد ما مانع زدایی در توسعه اشتغال و توسعه کسب و کار هاست گفت: یکی از موضوعات مهمی که مورد غفلت قرار گرفته بحث نوآوری در نظارت بر برنامه های توسعه اشتغال و کارآفرینی است. نمی توان نظارت ها را در چند بازدید خلاصه کرد؛ چرا که مفهوم نظارت فراتر از این است، نظارت باید مردمی و یا خود اظهاری باشد، وقتی مردم درباره کالا یا خدمتی نظر می دهند و یا امتیاز و ستاره می دهند مثل سه ستاره و یا چند ستاره و … یعنی به آن کسب و کار نظارت دارند و بر کیفیت آن توجه دارند؛ ما انتظار داریم دستگاه هایی مثل جهاد دانشگاهی در بحث در نظارت بر طرحهای اشتغالزا نوآوری داشته باشند و به وزارت تعاون و زیست بوم ملی اشتغال کمک کنند.

وی بر ثبت محور شدن مجوز های کسب و کار بویژه در حوزه مشاغل خانگی اشاره و اظهار کرد: با ثبت محور شدن مجوز های کسب و کار اتفاقات خوبی در کشور افتاده است.

در این نشست بیش از 150 نفر از مدیر ان و کارشناسان آموزش و کارآفرینی جهاد دانشگاهی در این نشست به صورت وبیناری و حضوری حضور داشتند.

گزارش؛ لیلا قرنفلی

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا