پیشنهاد سردبیرخراسان رضوی- سردبیردسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیانگزارش روز خراسان رضوی

رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی: شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تسهیلات با چالش‌ مواجه هستند

رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت: با توجه به مصوبه دولت شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تسهیلات در اولویت هستند و جلساتی در این خصوص برگزار شد، اما شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تسهیلات همچنان با چالش‌ مواجه هستند.

شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تسهیلات با چالش‌ مواجه هستند

رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت: با توجه به مصوبه دولت شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تسهیلات در اولویت هستند و جلساتی در این خصوص برگزار شد، اما شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تسهیلات همچنان با چالش‌ مواجه هستند.

علی اکبر لبافی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به شعار سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: رویکرد سال جاری بر اساس شعار سال رویکرد توجه به شرکت‌های دانش بنیان بود و دستگاه‌های اجرایی نیز ابن رویکرد را اجرا کرده و به این شرکت‌ها توجه ویژه‌ای داشتند، اما آنچه محقق شده با آنچه که در نظر گرفته شده بود، فاصله زیادی دارد. با توجه به پیگیری های دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی حداقل در استان ما اقدامات اساسی در طول این یکسال از جمله توجه به زیر ساخت‌ها و تسهیل گری در حوزه شرکت‌های دانش بنیان صورت گرفت.

وی درباره اثرگذاری شعار سال در بهبود سهم اقتصاد دانش بنیان خراسان رضوی و تولیدات این شرکت‌ها افزود: بررسی میزان تاثیرگذاری شرکت‌های دانش بنیان در تولیدات ناخالص داخلی، ارزآوری و… نیازمند ابزار سنجش دقیق است اما به طور کلی شرکت‌های دانش بنیان در استان رشد قابل توجهی در سال جاری داشتند.

رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با اشاره به اینکه شعار سال در بهبود اقتصاد دانش بنیان در کشور و استان قطعا تاثیر داشته است، بیان کرد: امسال سال پایه بوده است و آثار اقدامات در حوزه دانش بنیانی در سال‌های آینده مشهود خواهد بود. در سال جاری بسترسازی‌های خوبی برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در استان انجام شد. برای مثال در سال جاری ۲۰۰ هکتار زمین برای این شرکت‌ها در شهرک‌های صنعتی استان از جمله در شهرک صنعتی توس و ماشین سازی در نظر گرفته شد که سال‌های گذشته اجرایی نشده بود، بنابراین به لحاظ تامین زمین شرکت‌های دانش بنیان در استان با چالش مواجه نیستند و فرایند واگذاری زمین در حال انجام است. به طور کلی در سال جاری تقریبا ۶۰ درصد از زیر ساخت‌های مورد نیاز شرکت‌های دانش بنیان در خراسان رضوی فراهم شده است.

لبافی ادامه داد: همچنین مقرر شده تا شرکت‌های دانش بنیان بتوانند از معافیت‌های مالیاتی و بیمه ای و…بهره مند شوند، اما بستر این مساله به طور کلی فراهم نشد. در حوزه مالیاتی تنها شرکت‌هایی که در محل پارک‌ها مستقر هستند از معافیت مالیاتی برخوردار بوده و این موضوع برای سایر شرکت‌های خارج از پارک‌ها لحاظ نمی‌شود، بنابراین در برخی موارد اختلاف دستگاهی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه تسهیلات نیز این شرکت‌ها با با چالش‌هایی مواجه هستند، بیان کرد: با توجه به مصوبه دولت شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تسهیلات در اولویت هستند و جلساتی در این خصوص برگزار شد. میزان تسهیلات پرداختی به شرکت‌های دانش بنیان نسبت به درخواست‌ها تفاوت دارد. با وجود پیگیری‌هایی که دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان انجام داده است، باز هم این مشکل حل نشده است.

رئیس دبیرخانه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی درباره ایجاد اشتغال در خراسان رضوی بیان کرد: در سال ۹۸ تعداد اشتغال در کشور و استان عدد قابل توجهی بود، اما در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ مشاغل زیادی به دلیل بیماری کرونا از بین رفتند تا اینکه در سال ۱۴۰۱ اشتغال جبران شد. سال ۱۴۰۱، سال جبران اشتغال‌های از دست رفته بود زیرا بسترسازی های خوبی در این سال توسط بخش دولتی و خصوصی دراین خصوص فراهم شد. به نظر می‌رسد، علی‌رغم محدودیت‌هایی از جمله عدم سرمایه گذاری، تحریم‌ها، کمبود برق و گاز و … اشتغال قابل توجهی در سال جاری ایجاد شده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا