پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهگزارش

اینجا چرخ زندگی با چرخ خیاطی می‌چرخد

صدای صحبت چندین زن سرپرست خانوار پای چرخ‌های خیاطی در میان پارچه‌های رنگارنگ، آن هم در یکی از محلات جنوبی تهران این نوید را می‌دهد که زندگی تا زمانی ادامه دارد که امید و آرزو زنده است.

به گزارش بازارکار؛ مرکز نیکوکاری «چهارده معصوم» واقع در منطقه ۱۷ تهران در دل خود یک کارگاه خیاطی دارد که امید زنان و دخترانی است که تحت حمایت کمیته امداد هستند.
یک کارگاه خیاطی که از قضا نزدیک به ریل راه‌آهن است و با قطاری که از اطراف آن می‌گذرد، قصه پیشرفت و درجا نزدن در ذهن زنان و دختران حاضر در آن مرور می‌شود.
این کارگاه خیاطی چند سالی است علاوه بر تولید پوشاک، محلی است برای آموزش و توانمندسازی آن دسته از زنان و دخترانی شده که تصمیم گرفته‌اند با تلاش خود، چرخ زندگی را بچرخانند.
فضای صمیمی و محیط امن ایجاد همگی حاصل تلاش فردی است که در چندسال توانسته با هدایت و راهبری شغلی درست، چندین زن و دختر را راهی بازار کار کند.
توانمندسازی مددجویان وظیفه ذاتی یک راهبر اشتغال است
وقتی پای صحبت خانم صادقی از راهبران شغلی کمیته امداد می‌نشینیم و از انگیزه او برای دایر کردن کارگاه خیاطی می‌پرسیم؛ می‌گوید: پنج سال است که افتخار خدمت به زنان و دخترانی را دارم که به هر دلیل مشکلات مالی دارند و به نوعی نیازمند حمایت شغلی هستند.
او تاکید می‌کند: هرکاری در ابتدا با قدم‌های کوچک شروع می‌شود، من هم کار خود را از یک فضای کوچک شروع کردم و امروز این توفیق را دارم که در یک فضای مناسب‌تر در خدمت ۲۰ بانو باشم که عمدتا سرپرست خانوار نیز هستند.
خانم صادقی درباره کسانی می‌گوید که تا به حال پای چرخ خیاطی نبوده‌اند، اما؛ توانسته آنها را با حرفه خیاطی آشنا کند. حتی همان کسانی که تا دیروز یک هنرجوی ساده بودند، امروز با تهیه چرخ خیاطی در منازل خود علاوه بر نظارت بر امور تربیتی فرزندان، یک شغل پایدار پیدا کنند.
این راهبر شغلی درباره تعداد کسانی که وارد چرخه شغلی شده‌اند نیز می‌گوید: علاوه بر کسانی که در کارگاه آموزشی و تولیدی مرکز نیکوکاری چهارده معصوم حضور دارند، نزدیک به ۵۰ نفر نیز به صورت مستقل در منازل خود در زمینه‌های مختلف تولید پوشاک و خیاطی مشغول به کار شده‌اند. البته این آمار تنها محدود به امسال است و این روند در هر سال تکرار شده است.
صادقی درباره تولیدات کارگاه خیاطی مرکز نیکوکاری چهارده معصوم نیز می‌گوید: تلاش کارآموزان و البته افراد قدیمی‌تر در این کارگاه باعث شده تا در هر هفته نزدیک به ۱۵۰۰ سفارش تولید شود.
این راهبر اشتغال کمیته امداد به آینده کارگاه خیاطی مرکز نیکوکاری چهارده معصوم امیدوار است و تأکید می‌کند که اگر تجهیزات لازم برای کارگاه خیاطی فراهم شود، این امکان وجود دارد که صفر تا صد تولیدات پوشاک و سفارش‌های خیاطی در همین محل انجام شود و به صورت بسته‌بندی به بازار مصرف ارسال شود.
خانم صادقی البته به امر آموزش تاکید جدی دارد و معتقد است: فضای کارگاه خیاطی را به سمتی برده‌ایم که مددجویان بتوانند در هر شاخه‌ای از هنر خیاطی فعالیت کنند. افق کاری هم به گونه‌ای طرح‌ریزی شده اگر حمایت‌های لازم صورت بگیرد؛ زنان و دختران بیشتری در این فضا با حرفه خیاطی آشنا شوند و در مدت زمان کوتاهی به صورت مستقل وارد بازار کار شوند.
کارآموزان چه دغدغه‌هایی دارند؟
زنان و دخترانی که در مرکز نیکوکاری چهارده معصوم فعالیت می‌کنند نیز دغدغه‌هایی دارند که باید آنها را شنید.
وقتی با آنها هم‌صحبت می‌شویم؛ دیگر حرفی از گذشته نمی‌زنند و از برنامه‌های فردا می‌گویند. آنها نیز همانند خانم صادقی امیدوار هستند که با تجهیز و توسعه کارگاه خیاطی، بتوانند به طور کامل محصولات خیاطی را تولید کنند.
دغدغه‌های این زنان و دختران هم معطوف به اخذ وام و البته بحث ضمانت می‌شود. وام‌های حمایتی که قرار است با کمک کمیته امداد موجب راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی و البته جمعی برای آنها شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا