آموزش عالیاجتماعیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

دانشگاه آزاد؛ اشتغال موقت ۴ هزار دانشجو در صنعت

رئیس امور توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد جزییات طرح اشتغال همزمان دانشجو با تحصیل را تشریح کرد و گفت: تاکنون ۴ هزار و ۳۵۰ نفر از دانشجویان در طرح پویش شرکت کرده اند.

رئیس امور توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد جزییات طرح اشتغال همزمان دانشجو با تحصیل را تشریح کرد و گفت: تاکنون ۴ هزار و ۳۵۰ نفر از دانشجویان در طرح پویش شرکت کرده اند.

به گزارش بازارکار، سید حاتم مهدوی نور  با اشاره به ابلاغ دستورالعمل طرح پویش (اشتغال همزمان دانشجو با تحصیل) درباره جزئیات آن توضیح داد و گفت: این طرح با هدف توأم کردن آموزش و مهارت و افزایش سطح کارآمادگی دانشجویان و ارائه الگوی کاربردی از ارتباط نظام مند دانشگاه با صنعت و جامعه طراحی شده است؛ این طرح پس از گذشت یک سال اجرای آزمایشی در استان اصفهان، به طور رسمی از اواخر سال ۱۴۰۱ به اجرا درآمده و تمام استان‌ها و واحدها باید به این طرح ورود کرده و دانشجوی پویشی داشته باشند.

رئیس امور توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی و کاربنیان دانشگاه آزاد افزود: در این طرح، ارتباط و تعامل دو سویه دانشگاه با صنعت و جامعه گسترش یافته و دانشگاه نیروی انسانی با کیفیت مورد نیاز آنها را تأمین می‌کند. همچنین در این طرح به دغدغه اشتغال جوانان نیز پاسخ داده خواهد شد و دانشجویان همگام با تحصیل به فعالیت در نهادها و صنایع مختلف مشغول کارورزی می‌شوند و نهادها و صنایع کشور به عنوان حامی این دانشجویان، بسترهای رشد توانمندی‌ها، مهارت‌ها و شایستگی‌های آنها را در عرصه محیط واقعی کار فراهم می‌کند.

کمک به تأمین شهریه دانشجویان در طرح پویش

وی در ادامه اهداف مهم این طرح را تربیت نیروی کارآفرین و خلق فرصت‌های جدید اشتغال برای دانش آموختگان دانشگاه، توزیع متناسب دانشجویان در رشته‌های مورد نیاز کشور که به دلیل ضعف در ارتباط بین صنعت و دانشگاه از اولویت انتخاب دانشجو خارج شده اند، کمک به تأمین شهریه و کمک هزینه تحصیلی دانشجو و تبادل امکانات بین صنعت و دانشگاه برای جهت دهی تحصیل در راستای نیازهای صنعت برشمرد.

تعداد واحدهای کارورزی پویش در مقاطع تحصیلی مختلف

مهدوی نور ضمن بیان این مطلب که طرح پویش بخش عملیِ آموزش دانشگاهی ما است و خروجی آن پرورش دانشجویان ماهر و آماده کار است، تصریح کرد: دانشجوی پویشی پس از اخذ پذیرش و معرفی نامه از واحد دانشگاهی با امضای قرارداد با حامی، متعهد به اخذ واحدهای کارآموزی پویشی می‌شود (هر ٢ واحد به میزان حداقل ٢۴٠ ساعت) است که در کارشناسی پیوسته ٨ واحد، کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ۶ واحد و کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی ۴ واحد در نظر گرفته شده است.

رئیس امور توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی و کاربنیان دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه واحدهای کارآموزی خارج از سقف تعداد واحدهای درسی است که دانشجو موظف به اخذ آن در طول دوره تحصیلی است، تاکید کرد: واحدهای کارآموزی، جایگزین هیچ واحد الزامی یا اختیاری مربوط به برنامه‌های درسی و سرفصل‌های دروس رشته تحصیلی دانشجو نیست.

تا ۱۴۰۵، ۶۰ درصد دانشجویان باید در طرح پویش شرکت کنند

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد تا سال ۱۴۰۲ باید ۱۰ درصد از دانشجویان، تا سال ۱۴۰۳، ۳۰ درصد دانشجویان، تا سال ۱۴۰۴، ۴۰ درصد دانشجویان و در افق پنج‌ساله یعنی سال ۱۴۰۵ باید ۶۰ درصد از دانشجویان در طرح پویش شرکت کرده باشند اما از آنجا که بازار کار و همچنین دانشجویان همچنان از طرح پویش شناخت خوبی ندارند، باید در سال پیش رو فرهنگسازی در این باره صورت گیرد.

حضور ۴ هزار و ۳۵۰ دانشجو در صنعت و بخش خدماتی

مهدوی نور با اعلام اینکه تاکنون ۴ هزار و ۳۵۰ نفر از دانشجویان در طرح پویش شرکت کرده اند، گفت: در این طرح دانشگاه با حامی که صنعت و یا بخش خدماتی است، قرارداد منعقد می‌کند و به ازای هر دانشجویی که دانشگاه معرفی می‌کند هزینه‌ای را به دانشگاه پرداخت و دانشگاه آن را به حساب دانشجو واریز می‌کند.

استقبال دانشجویان از صنعت فولاد و بخش کشاورزی

رئیس امور توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی و کاربنیان دانشگاه آزاد ادامه داد: تاکنون در این طرح از صنعت فولاد، ذوب آهن، کشاورزی و بخش حقوق و دادگاه خوب استقبال شده است و از بین ۲ دانشجو، شانس استخدام یک دانشجو وجود دارد.

وی افزود: دانشجوی پویشی در پایان ترم تحصیلی گزارش عملکرد خود را به استاد مهارتی و حامی ارائه می‌دهد و پس از شرکت در آزمون عملکردی تعیین میزان کارآمادگی، نمره وی برای واحدهای کارآموزی اخذ شده در آن ترم لحاظ می‌شود. نمره دوره کارآموزی طرح پویش در معدل کل دانشجو بی تأثیر ولی در گواهینامه طرح پویش دانشجو درج می شودو نمرة قبولی برای دانشجوی پویشی حداقل ١٢ است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا