آموزش عالیآموزش های مهارتی و تخصصیدسته‌بندی نشدهمراکز رشد

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای تأکید کرد کسب و کارهای مهارت‌محور، کلید اشتغال

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: کسب و کارهای مهارت‌محور، کلید اشتغال است و راه آن از توسعه زیرساخت‌های دانشگاه فنی و حرفه‌ای می‌گذرد.

به گزارش ایسنا، جلسه هیئت رئیسه دانشگاه فنی و حرفه‌ای در محل دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان همدان برگزار شد. دکتر عرفان خسرویان، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در این جلسه، با برشمردن ظرفیت‌های استان همدان تصریح کرد: اگر بخواهیم شاهد توسعه و تحول این استان باشیم، باید دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان همدان بداند که مأموریتی جز اشتغال آفرینی ندارد و اگر بخواهیم اشتغال را در همدان توسعه بدهیم حتماً مدل اشتغالی ما در همدان باید مدل متناسب با خود استان باشد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اشاره به ظرفیت‌های این استان به تشریح پتانسیل‌های موجود فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و محصولات کشاورزی همدان پرداخت و افزود: این ظرفیت‌ها دیده نشده‌اند و برنامه‌ریزی باید مبتنی بر نیاز باشد.
دکتر خسرویان در خصوص راه‌های طی شده و دستاوردهای پس از انقلاب اسلامی گفت: به فضل الهی از مسیرهای سختی عبور کرده‌ایم و بسیاری از ملت‌های منطقه خاورمیانه شکست خورده‌اند و از بین رفته‌اند و این منطقه، منطقه تاخت و تاز استعمار بوده است و دشمنان همواره با چشم طمع برای این منطقه نقشه می‌کشند اما شهدای عزیزمان اجازه ندادند دشمن از دروازه‌های این کشور وارد شود و اگر ما بتوانیم مدل پیشرفت خودمان را عوض کنیم پرونده ۴۰۰ ساله استعمار در منطقه خاورمیانه بسته خواهد شد.
وی تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله در دانشگاه‌ها، “اندیشه و نگاه” است و از دیرباز تاکنون در کشور دو نگاه وجود دارد؛ یک نگاه مبتنی بر «ما می‌توانیم» است که تولید سلول‌های بنیادی، صنایع موشکی و خودباوری، محصول همین دیدگاه است. در نقطه مقابل نگاه دیگری مبتنی بر «نمی‌توانیم» و نگاه به غرب و بیرون از مرزها وجود دارد. اصل در دانشگاه کار “فرهنگی” است و تا بستر فرهنگی فراهم نشود در حوزه علم اتفاقی رخ نخواهد داد و مسئله فرهنگی بسیار پیچیده است.
دکتر خسرویان همچنین افزود: دانشگاه به لحاظ منابع انسانی دارای دو رکن اساسی است؛ “استاد و دانشجو” و تمام فرایندها در تعامل بین استاد و دانشجو می‌چرخد و نکته اینجا است که هر نگاهی که استاد داشته باشد به دانشجو منتقل می‌شود. اگر استاد نگاهش حتی ناخواسته نگاه استعماری باشد دانشجو تحت تأثیر قرار می‌گیرد و استاد دانشگاه در جمهوری اسلامی باید یک نگاه پیشتاز و پیشرو داشته باشد که در حل مسائل کشور لحاظ شود.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در مورد چگونگی حل مشکلاتی که در این جلسه مطرح شد به ارائه طریق پرداخت و افزود: دولت به لحاظ مسائل بودجه‌ای در شرایط خاص قرار دارد و سالیان سال بودجه کشور از طریق اوراق سلف و اوراق خزانه تأمین شده که موجب تورم شده است، اما دولت مردمی و انقلابی سیزدهم تا این لحظه هیچ استقراضی از بانک مرکزی نداشته است، یعنی می‌خواهد از متورم شدن پول جلوگیری کند.
وی ضمن تأکید بر اهمیت و ضرورت گسترش آموزش‌های مهارت‌محور در مورد مأموریت جدید وزارت علوم گفت: مقام عالی وزارت علوم مأموریتی را تعریف کرده‌اند که بر مبنای آن ۳۰ درصد دروس سایر دانشگاه‌ها هم به سمت مهارتی شدن برود و این اهمیت مهارتی شدن دانشگاه‌ها را نشان می‌دهد.
دکتر خسرویان با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای باید محصولش نیروی کار ماهر استاندارد باشد، افزود: برای تربیت نیروی ماهر باید اهمیت کار مهارتی در بین خانواده‌ها فرهنگ سازی شود و دانشگاه باید به صورت ویژه در رابطه با اشتغال تکلیف را روشن کند، مسئله این دانشگاه اشتغال است و باید اکوسیستم مهارت را در کشور درست کند و برنامه‌ریزی‌ها به تناسب این موضوع باید انجام شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه فنی و حرفه‌ای، دکتر خسرویان در این جلسه ضمن ادای احترام به یاد و خاطره شهدای والامقام استان همدان افزود: امثال شهید حاج حسین همدانی، حاجی بابایی و چیت سازان و بسیاری دیگر هر کدام به مثابه یک ستاره در این منطقه می‌درخشند و رشادت‌هایی که نسل دهه هفتادی و بچه‌های مدافع حرم این منطقه از خود نشان دادند بی‌نظیر بود. به روانشان درود می‌فرستیم و امیدواریم که شرمنده این عزیزان نباشیم، زیرا مسئولیت‌ها در جمهوری اسلامی به بهای خون شهدا به دست آمده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا