آموزش عالیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهلرستانلرستان- سردبیر

ضرورت سرمایه‌گذاری در حوزه‌ علم و فناوری برای ایجاد اشتغال

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر اینکه امنیت و رشد علمی ایران اسلامی در عرصه های مختلف مدیون جانفشانی و ایثار شهدا است، گفت: اگر برای علم و فناوری به شکل شایسته هزینه می‌کردیم شاهد این میزان بیکاری نبودیم، ضرورت دارد به این حوزه توجه بیشتری داشته باشیم.

 

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل امروز (دوشنبه) در یادواره شهدای دانشجو در دانشگاه لرستان افزود: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با دانشجویان نکات مهمی ذکر کردند و نام چندین شهید عنوان شد و بنا بر فرمایشات رهبری، مدیون خانواده های شهدا و ایثارگران هستیم که برای دفاع از کیان و ناموس ما جانفشانی کرده اند.

وی با قدردانی از رزمندگان دفاع مقدس ادامه داد: شهدا، سیاسی نشدند اما سرمایه نمادین سرزمین ما هستند چراکه امروز استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران معدود است و کمتر کشوری دارای اینچنین استقلالی می باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جمهوری اسلامی به لطف خدا و ایثار شهدا دارای این ظرفیت بزرگ است و اگر امروز در هر دانشگاه مقبره شهدا احداث شده به منظور یادآوری این امنیت و آرامش به جوانان و دانشجویان و قدرشناسی از ایثار شهدا بوده است.

زلفی‌گل با تاکید بر ترویج فرهنگ‌های سالم و سازنده بین دانشگاهیان ادامه داد: بزرگترین سرمایه هر کشور، فرهنگ‌سازی و برگزاری این مراسم نیز در همین راستا می باشد بنابراین سه درصد اعتبارات دانشگاه ها باید به امور فرهنگی اختصاص یابد که در این راستا پنج درصد اعتبارات دانشگاه ها در قانون ۱۴۰۲ باید به امور فرهنگی تخصیص داده شود.

وی اظهار داشت: فرهنگ ایران و ایرانی توسعه یافته است و باید به دنیا عرضه شود به همین دلیل رییس جمهور نیز حین سخنرانی در سازمان ملل، عکس شهید سلیمانی را بالا بردند که این به معنای جهانی شدن فرهنگ ایثار و شهادت ایران است.

وی افزود: شهدا نخبگانی خدایی بودند و ویژگی هایی منحصر به فرد داشتند که ما اکنون وارث آنها و موظف به حفظ فرهنگ خود هستیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: دانشگاه تحول‌آفرین و انسان‌ساز باید امید و هویت را در ضمیر دانشجو نهادینه کند چرا که با بقیه سازمان‌ها متفاوت است و تمام نیروهای دانشگاه نقش معلمی دارند همچنین استاد باید بداند دانشجویان مسوولان آینده کشور هستند و به نقش تربیتی خود در کنار نقش علمی و نوآوری باور داشته باشد.

زلفی‌گل با بیان اینکه دانشگاه منشا تحول، و پرسشگری در این مکان یک ارزش است افزود: این در حالی است که در سایر ارگان ها به راحتی نمی توان از مدیران مافوق مطالبه کرد و حضور هر گونه نیروی امنیتی در دانشگاه ممنوع است زیرا محیط دانشگاه با سوال و مطالبه گری نمود پیدا می کند.

وی گفت: امروز دنیا، کشورها را با قدرت نرم تسخیر می کند که این قدرت در دست دانشگاه و کشورگشایی از طریق علم میسر است بنابراین هرچه برای علم و فناوری سرمایه گذاری شود کشور موفق تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری به روزآمدی دانشگاه ها تاکید دارند بنابراین جهت دهی در عرصه آموزش عالی باید به سمت هدف مورد نظر جمهوری اسلامی حرکت کند چون دشمن دانشگاه ها را هدف قرار داده است و نقاط ضعف را شناسایی و برجسته می کند.

وزیر عتف همچنین با بیان اینکه دشمن با بیشترین سرمایه‌گذاری، دانشگاه ها را هدف قرار داده است اظهار داشت: امروز اگر وزارت علوم برای راهیان پیشرفت تلاش می کند در راستای تحقق خواسته مقام معظم رهبری برای جهاد تبیین است.

زلفی گل گفت: اتفاقات بزرگی در کشور رخ داده و دستاوردهای بزرگی در منطقه کسب شده است اما هنوز راضی نیستیم بنابراین باید در این بخش هزینه کرد تا برداشت چند صد برابری داشته باشیم.

گفتنی است، در این مراسم به نیابت از ۱۱۵ شهید علمی لرستان از خانواده چهار شهید احسان میردریکوند، جواد سبحانی، ابراهیم آقایی جودکی و شهیده ام‌البنین رضایی تجلیل شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا