آموزش و مهارتاجتماعیاخبار استخدامدسته‌بندی نشدهقم

نیازمند آموزش و جذب محیط بانان بومی هستیم لزوم حمایت بیش‌تر قوانین از محیط بانان

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به کمبود نیروی انسانی در موضوع محیط بانی گفت: امروز نیازمند آموزش و جذب محیط بانان بومی هستیم.

 محمدرضا عابدی مقدم فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قم به گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا قم پرداخت.
تعداد محیط بانان استان قم چند نفر است؟
مجموع تعداد افراد شاغل در یگان حفاظت استان قم 20 نفر است.
این نفرات در چند نقطه از استان قم فعالیت دارند؟
محیط بانان و یگان حفاظت در سراسر استان قم وظیفه حفاظت را دارند ولی به صورت نقطه‌ای در سه پاسگاه منطقه پلنگ دره و دو پاسگاه شهرستان کهک و پاسگاه تالاب حوض سلطان به صورت شبانه روزی فعالیت دارند.
چه خدماتی به محیط بانان ارائه می‌شود؟
تمام محیط بانان دارای بیمه مسئولیت، بیمه تکمیلی و حقوق مشخص هستند، همچنین از خدمات رفاهی نیز بهره‌مند هستند.
جیره غذایی، تجهیزات مناسب سالیانه، تجهیزات دفاعی و مسلح نیز برخی از این خدمات است که پس از کسب آموزش‌های لازم به محیط بانان داده می‌شود.
پایه حقوق محیط بانان چقدر است؟
شرایط عمده محیط بانان مانند سایر کارمندان دولت است و در سالیان گذشته خوشبختانه حقوقشان مناسب وضعیت جامعه بوده است و امیدواریم در سال جاری نیز افزایش پیدا کند.
جدی‌ترین خطراتی که محیط بانان قمی را تهدید می‌کند؟
تمام محیط بانان با خطراتی مواجه هستند، درگیری با شکارچیان، خطرات غیر مترقبه و … نیز ازجمله این خطرات است ولی خوشبختانه شاهد خطر خاصی که تنها محیط بانان قمی را تهدید کند، نیستیم و آن‌ها نیز مانند تمام محیط بانان هستند.
آیا برای محیط بانی نیازمند آموزش‌های خاصی هستیم؟ این آموزش‌ها توسط چه نهادی ارائه می‌شود؟
محیط بانان نیازمند آموزش هستند و این آموزش‌ها هرسال تکرار می‌شوند.
دانشکده محیط زیست سابق و محیط بانی فعلی در کرج محل ارائه این آموزش‌ها است.
همچنین دوره‌های مجازی به صورت سالیانه، آموزش‌های خاص با هماهنگی اداره‌کل و یگان حفاظت، دوره آموزشی ضابطین دادگستری، قوانین نحوه بکارگیری سلاح، آموزش‌های عمومی توسط اداره‌کل و آموزش‌های گیاه شناسی و حیات وحش در مناطق ازجمله آموزش‌های ویژه محیط بانان است.
چه اقداماتی درخصوص تامین امنیت شغلی محیط بانان انجام شده است؟
محیط بانان از طریق آزمون استخدامی جذب سازمان می‌شوند و بحث‌های مختلف آزمون علمی، روانشناسی، آمادگی جسمانی و … را پشت سر می‌گذارند.
این افراد ابتدا به صورت قراردادی و پیمانی مشغول به کار می‌شوند و سپس رسمی می‌شوند.
خوشبختانه امنیت شغلی برای محیط بانان وجود دارد و در این راستا با آرامش خاطر فعالیت دارند.
اهمیت و جایگاه محیط بانان در جامعه چیست؟
حفاظت از مناطق تحت مدیریت بر عهده محیط بانان است و این موضوع نیازمند حمایت جدی از این افراد است چراکه مناطق بکر و دست نخورده کشور توسط این افراد برای نسل‌های بعدی حفظ خواهد شد.
همچنین باید به جایگاه و ارزش محیط بانان توجه شود؛ اسکلت و شاکله حفاظت محیط زیست بر عهده محیط بانان است.
اگرچه تجهیزات محیط بانان درحال بروز شدن است ولی در واقع تعداد نفرات آن‌ها در سراسر کشور کم است و در استان قم نیز با کمبود نفرات مواجه هستیم، به همین منظور شیفت بندی 15 روز استراحت و 15 روز فعالیت برای آن‌ها انجام شده که فشار کاری را برای این افراد در بر دارد و در این راستا نیز نیازمند آموزش و جذب نیروهای جدید و بومی هستیم.
گفتنی است، شرایط باید به لحاظ حمایت‌های قانونی افزایش پیدا کند چراکه در شرایط کاری با سختی‌هایی مواجه می‌شویم زیرا متخلفین پیشرفته شدن و ما نیز نیازمند به روز رسانی تجهیزات و قوانین در راستای حمایت از محیط بانان هستیم.
لازم به ذکر است، همه شرایط باید در راستای حمایت و حراست از محیط زیست باشد، زیرا اگر حمایت‌های لازم قانونی از محیط بانان صورت بگیرد، قطعا در این عرصه عملکرد بهتری خواهیم داشت.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا