لرستانلرستان- سردبیر

صنایع تبدیلی نقش موثری در اشتغالزایی حوزه کشاورزی دارد

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت:صنایع تبدیلی نقش موثری در اشتغالزایی کشاورزی و باغبانی دارد.

سعید باجلان در گفت‌وگو با خبرنگار بازار کار لرستان در خصوص مزیت‌های صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی و باغبانی، اظهار کرد: افزایش ارزش افزوده و بهره‌وری در بخش کشاورزی و تاثیر فراوان در افزایش صادرات غیرنفتی از مزایای مهم صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

وی افزود: توجه به ایجاد صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی علاوه بر نقش مؤثر در اشتغال‌زایی بیشتر و جلوگیری از مهاجرت تولید‌کنندگان به شـهرها، می‌تواند زمینه‌سـاز شکل‌گیری ارزش افزوده بیشـتر در بخش‌های صنعت و کشاورزی باشد.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: ایجاد صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته‌بندی برای صدور محصـولات کشاورزی، راهکاری اساسی برای ایجاد رقابت سالم در تولید و جلوگیری از کاهش قـیمت است.

باجلان خاطر نشان کرد: توسعه صنایع کوچک و متوسط کشاورزی از قبیل ایجاد سردخانه و صنایع تبدیلی می‌تواند جایگزین مناسبی برای ایجاد سایر صنایع سنگین و آلاینده در کشور باشد.

وی گفت: ایجاد صنایع فرآوری و سردخانه در کنار تجاری‌سازی و بسته‌بندی‌های شیک محصولات مهمترین راهبرد در رونق این بخش خواهد بود.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به نقش صنایع تبدیلی در افزایش ارزش افزوده اظهار کرد: صنایع تبدیلی عامل مهمی در فرآوری محصولات کشاورزی بوده و با تبدیل و فرآوری محصولات کشاورزی ضمن تولید مواد غذایی و سایر فرآورده های با ارزش افزوده بالا، امکان نگهداری و حمل و نقل این محصولات نیز فراهم می‌شود.

باجلان تصریح کرد: عاملی که می‌تواند آسیب‌پذیری محصولات کشاورزی را کاهش و ارزش افزوده این محصولات را بیشتر کند و بهره‌وری از منابع را افزایش دهد، صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

وی به پیامدهای رشد صنایع تبدیلی اشاره داشت و یادآور شد: رشد صنایع تبدیلی ضمن توزیع پذیر و اقتصادی‌تَر کردن کشاورزی تحریکی برای ایجاد کارخانه و به دنبال آن کشت محصول و درنهایت ایجاد امیدواری در کشاورزان خواهد بود.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا