یزدیزد- سردبیر

بورسیه در بخش تحقیق و توسعه صنایع و معادن؛ راهی برای اشتغال فارغ التحصیلان

استاندار یزد از اجرای طرح بورسیه تحصیلی دانشجویان در بخش تحقیق و توسعه صنایع و معادن خبرداد.

دکتر مهران فاطمی در چهارمین حضور خود در بین اعضای انجمن مدیران صنعتی استان که به منظور بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی و هم اندیشی به منظور رفع موانع پیش روی تحقق شعار سال برگزار شد، با بیان اینکه امروز حمایت از بخش خصوصی و بخش تولید همچون نماز برای دولت واجب است گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) بیش از ده سال است که اقتصاد را مسئله فوری و ضروری کشور می دانند و به طرق مختلف بر توجه به این حوزه و برنامه ریزی و حرکت جدی در این مسیر تاکید می کنند.
وی همراهی و حمایت همه مدیران، کارشناسان و بدنه دولتی استان از بخش خصوصی را فرض و واجب دانست و اظهارداشت: مسائل و دغدغه های قابل حل این بخش در استان، برنامه ریزی و حل و مسائلِ نیازمند پیگیری های ملی با جدیت دنبال می شود.
دکتر فاطمی با بیان اینکه سنگ اندازی جلوی پای کارآفرینان و فعالین بخش خصوصی و تعلل در انجام امور این قشر را نمی پذیریم، گفت: در صورت مشاهده چنین مواردی در سیستم اداری استان در ابتدا به مسئول مربوطه تذکر داده و در صورت عدم تغییر رویه، تنها گزینه پیش روی ما برکناری فرد خواهد بود البته از بدنه همراه و حامی این بخش نیز تقدیر و تشکر خواهد شد.
دکتر فاطمی در ادامه به بازدید از واحدهای صنعتی و تولیدی استان و پیگیری مسائل و دغدغه های آن ها اشاره و اضافه کرد: از یک سو عمده قطعات واحدها وارداتی بوده و بعضی قطعات نیازمند نوسازی است و از سوی دیگر تعداد قابل توجهی شرکت دانش بنیان در این زمینه ها در استان فعالیت می کنند که در صورت عدم توجه و حمایت از آن ها ممکن است از استان و حتی کشور خارج شوند، لذا ضروری است پیوند بین صنایع و شرکت های دانش بنیان شکل بگیرد تا ضمن افزایش بازدهی واحدها شاهد ماندگاری نیروهای نخبه در استان باشیم.
وی با اشاره به ضرورت توجه به مسئله اشتغال نخبگان، جوانان و به ویژه جوانان یزدی به عنوان یک ماموریت و رسالت اجتماعی، گفت: یکی از طرح های موثر و الگویی در راستای کاهش نرخ بیکاری استان و تکمیل بخشی از پازل اشتغال استان، اجرای طرح بورسیه تحصیلی دانشجویان در بخش تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی است.
استاندار یزد افزود: در فاز اول اجرای این طرح، واحدهای علاقه مند به شرکت در طرح احصاء و سازوکارهای جذب دانشجویان طبق ضوابط هر واحد تدوین می شود.
وی در ادامه از تاکید استان بر تهیه مدل عملیاتی اجرای این طرح و جمع بندی نام واحدهای شرکت کننده در طرح و شیوه نامه های آن، جهت درج در دفترچه سازمان سنجش وزارت علوم در سال 1401-1402 خبرداد.
دکتر فاطمی اظهارداشت: طرح بورسیه شغلی دانشجویان در واحدهای صنعتی برای نخستین بار در کشور، در استان یزد اجرایی خواهد شد و در پرتو آن زبده ترین، بهترین و خوش فکرترین استعدادهای کنکور سراسری براساس سازوکار و تعهدات واحدها، در واحدها مشغول به کار خواهند شد.
استاندار همچنین از عزم جدی استان جهت برپایی نمایشگاه “نیاز صنعت” جهت نمایش نیاز های قطعاتی واحدها، آگاهی شرکت های دانش بنیان از این نیازها و در نهایت برقراری پیوند بین واحدهای صنعتی و شرکت های دانش بنیان خبرداد.
دکتر فاطمی در ادامه نسبت به پیگیری مسائل و دغدغه های مطرح شده در جلسه نظیر ارتباط واحدها با بانک ها، مسائل مربوط به ناحیه صنعتی زارچ، مسائل مربوط به مشقات نفتی، پتروشیمی و پالایشی و نیز انجام هماهنگی های لازم جهت سفر و حضور مسئولین کشوری مربوط به مسائل واحدها در جلسات این حوزه، قول مساعد داد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا