استان هاپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهکرمانشاه

۲۹۳ تشکل کارگری و کارفرمایی در استان کرمانشاه جامعه کارگری را حمایت می کنند | وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه کرمانشاه به مناسبت گرامیداشت هفته کارگر، گفت: در استان کرمانشاه بیش از 261 هزار کارگر بیمه شده اصلی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

وجود ۲۶۱ هزار کارگر بیمه شده اصلی تحت پوشش بیمه اجتماعی ۲۹۳ تشکل کارگری و کارفرمایی در استان کرمانشاه جامعه کارگری را حمایت می کنند

به گزارش بازار کار به نقل از روابط عمومی اداره‌ کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه، مختار احمدی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه کرمانشاه به مناسبت گرامیداشت هفته کارگر با بیان اینکه بیش از ۲۶1 هزار کارگر اصلی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی در استان وجود دارد، گفت: با احتساب ۸۱ هزار مستمری بگیر و افراد تبعی آنان، بیش از ۷۸۰ هزار نفر از جمعیت ۲ میلیون نفری استان کرمانشاه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه یکی از رسالت های اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را صیانت از نیروی کار عنوان کرد و افزود: در همین راستا و در راستای تحقق شعار در ابتدای سال گذشته، انجمن صنفی شرکت های دانش بنیان تشکیل شد که این انجمن عملکرد موفقیت آمیزی در ستاد اقتصاد مقاومتی داشته و در ابتدای آغاز فعالیت ایجاد 20 شرکت دانش بنیان را تعهد کرد.
وی با بیان اینکه در استان 293 تشکل کارگری و کارفرمایی از جمله انجمن های صنفی کارگری، شوراهای اسلامی کار و انجمن های صنفی کارفرمایی به عنوان شرکای اجتماعی فعالیت دارند و جامعه کارگری را حمایت می کنند، اظهار کرد: بسیج کارگری همراه و همگام با دولت و شرکای اجتماعی و تشکل های کارگری و کارفرمایی موجود، از قشر کارگر حمایت همه جانبه می کند.
احمدی افزود: در راستای تسهیل و تسریع در رسیدگی به پرونده های شکایتی کارگران در تمام شهرستان های استان هیات های تشخیص ایجاد شد و در شهرستان کرمانشاه نیز به دلیل و حجم بالای شکایت ها، تعداد شعبات رسیدگی از ۲ به ۶ شعبه افزایش پیدا کرد.
رئیس ستاد گرامیداشت هفته کارگر در استان کرمانشاه کاهش میانگین رسیدگی به پرونده های شکایتی کارگری را یکی دیگر از اقدامات برجسته و ارزشمند در راستای حمایت از کارگران برشمرد و گفت: با پیگیری های به عمل آمده و تلاش جهادی همکاران و شرکای اجتماعی، میانگین رسیدگی به پرونده های شکایتی از ۱۱۳ روز در سال ۱۴۰۰ به ۵۹ روز در سال ۱۴۰۱ رسیده است.
وی همچنین با اشاره به انجام تعداد ۹ هزار ۳۷۶ مورد بازرسی ادواری، موردی و بازرسی در سطح کارگاه های پرخطر در حوزه صنعت، معدن و ساختمان توسط بازرسان کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اشاره و اضافه کرد: این بازرسی ها در راستای اجرای صحیح قوانین و مقررات کار و همچنین کاهش حوادث ناشی از کار انجام گرفته است.
مختار احمدی با بیان اینکه کارگرانی که به صورت غیر ارادی از کار بیکار خواهند شد، به مدت ۶ ماه تا ۵۰ ماه با همکاری سازمان تامین اجتماعی تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته و حقوق دریافت می کنند، افزود: در سال گذشته ۲ هزار و ۶۷ کارگر بیمه شده بیکار شده تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته و حقوق برای آنان برقرار شد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه به کسب رتبه دوم استان در جذب تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: استان کرمانشاه با جذب 106 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی بعد از استان تهران بیشترین جذب مشاغل خانگی را در سراسر کشور داشته و در این خصوص با کسب رتبه دوم بیشترین مبلغ جذب، استاندار کرمانشاه مورد تقدیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفت.
وی افزود: خوشبختانه نرخ بیکاری استان کرمانشاه در سال گذشته روند کاهشی داشت و و در فصل زمستان با کاهش چشمگیر 2 و 8 دهم درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ، به 15 و 1 دهم درصد رسید.
احمدی در ادامه به تدوین سند اجرایی اشتغال استان برای سال 1402 با تهیه برش شهرستانی و بخش های اقتصادی اشاره و اظهار کرد: برای سال 1402 بیش از 43 هزار فرصت شغلی پیش بینی شده است.
وی همچنین به تشکیل بیش از 50 شرکت تعاونی در سال 1401 در استان خبر داد و گفت: این تعداد شرکت تعاونی در راستای مردمی کردن اقتصاد، توانسته نزدیک به 750 فرصت شغلی ایجاد کند.
احمدی یکی از بهترین راه های ایجاد کسب و کار را تشکیل تعاونی عنوان کرد و گفت: جوانان هم استانی برای ایجاد کسب و کار به ویژه برای دانش آموختگان دانشگاهی که پاشنه آشیل بیکاران در استان هستند با دو مشکل عمده تامین سرمایه و تضامین تسهیلات روبرو هستند و با تشکیل تعاونی و حمایت های مالی توسط بخش تعاون از طریق بانک توسعه تعاون و صندوق، ضمانت گذاری بخش تعاون این مشکلات تا حدودی برطرف خواهد شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا