پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

تبدیل وضعیت استخدامی پرستاران در اولویت است

رییس سازمان نظام پرستاری کشور: تبدیل وضعیت استخدامی پرستاران در اولویت است

رییس سازمان نظام پرستاری کشور گفت: در حال حاضر موضوع استاندارد نیروی انسانی در حوزه پرستاری با اولویت تبدیل وضعیت استخدامی آنها دنبال می‌شود.

دکتر محمد میرزابیگی روز شنبه در همایش مدیران پرستاری کشور در مشهد افزود: ۵۲ هزار و ۲۰۰ استخدام نیروی انسانی مبتنی بر نیاز در دوره کرونا و همچنین تخت‌های تازه تاسیس برای کل نظام سلامت اختصاص یافته است که حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد آن متعلق به پرستاری است.

وی بیان کرد: قابل تحمل نیست جوانانی که در دوران کرونا به رغم پایان طرح  به کار خود ادامه دادند و حتی برخی شهید شدند، از لحاظ وضعیت استخدامی بلاتکلیف باشند.

وی افزود: جامعه پرستاری کارگر فصلی نیستند که امروز بیایند و فردا بروند، نباید با بهبود شرایط کرونا به اینها گفت دیگر کاری با شما نیست، پس خانه‌نشین شوید.

دکتر میرزابیگی گفت: گروه پرستاری در دوران کرونا ۲۰۰ شهید مدافع سلامت و ۱۴۵ هزار مبتلا به کرونا در کشور داشته‌ است که پرونده برخی از شهدا در بنیاد شهید تکمیل شده و مابقی در حال رایزنی و پیگیری است.

وی اضافه کرد: در نظام سلامت به ویژه در حوزه پرستاری نهادهای هویتی وجود دارد که معاونت پرستاری از آن جمله است و این معاونت توافقی بین وزارت بهداشت و سازمان و برنامه و بودجه یا توافقی با سازمان امور اداری و استخدامی نیست.

رییس سازمان نظام پرستاری کشور ادامه داد: با تغییر دولتها و روی کارآمدن طیف جدید برخی می‌پرسند معاونت پرستاری و سازمان نظام پرستاری چه کارکردی دارد؟ در سازمان نظام پرستاری با اولویتهای مردم، نظام سلامت، خدمات پرستاری و صنف پرستاران حرکت می‌کنیم.

دکتر میرزا بیگی اضافه کرد: پرستاران از لحاظ حرفه‌ای قدرت خود را نباید دست کم بگیرند، در بیمارستان‌های کشور حدود ۱۵ هزار مدیر در حوزه پرستاری در بیمارستانها فعال هستند که ۱۶ ساعت مستقل و هشت ساعت در تعامل با نیروهای پشتیبانی، پزشکان و سایر همکاران بیمارستانها را اداره می‌کنند.

وی با بیان اینکه سیستم پرستاری به صورت شبانه‌روزی فعال است، افزود: با توجه به حجم کار پرستاری، وجود حوزه معاونت پرستاری در وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی در نظام سلامت بسیار ضروری است که باید ساختار خود را داشته باشد.

رییس سازمان نظام پرستاری کشور با بیان اینکه مهارت، دانایی و توانایی لازمه حرفه پرستاری است، افزود: مهارت و علم در این حوزه عجین است و با هم باید فراگرفته شود.

دکتر میرزابیگی ادامه داد: سازمان نظام پرستاری متولی حرفه‌ای‌گری و امور صنفی پرستاری است، مسیر حرفه‌ای شدن باید به گونه‌ای طی شود که پرستار بهترین مراقبتها در حوزه سلامت را به مردم ارائه دهد.

وی افزود: در حوزه پرستاران و فعالیتهای صنفی و حرفه‌ای نقش سازمان نظام پرستاری برجسته است، این سازمان در دوره پنجم تاکنون فصل دهم قانون خدمات کشوری را پیگیری کرده تا فوق العاده ویژه ‌برای کل مدافعان سلامت محقق شود.

میرزابیگی خاطر نشان کرد: همچنین برخی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کشور بهانه می‌گیرند، دیوان محاسبات اجازه برخی پرداختی‌ها به شرکتی‌ها را نمی‌دهد که مشهد یکی از جمله آنهاست، لذا پیگیری این موضوع با دیوان محاسبات در دست اقدام است تا این مشکل رفع شود.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا