دسته‌بندی نشده

برای نخستین بار در کشور انجام گرفت؛ ایجاد ۱۵ پایگاه نوآورانه موسسه تحقیقات کشاورزی دیم

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در مراغه گفت: ۱۵ پایگاه نوآورانه با هدف انتقال یافته‌ها و معرفی ارقام جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم برای نخستین بار در کشور ایجاد شده است.

به گزارش بازار کار، خشنود علیزاده در جمع خبرنگاران گفت: این پایگاه‌ها در استان‌های دیم خیز با هدف انتقال جدید‌ترین یافته‌های تحقیقاتی، کاشت ارقام جدید در مزارع کشاورزان و انتقال بسته‌های زراعی ایجاد شده است.

وی افزود: در این پایگاه‌ها ۹۷ رقم بذر معرفی شده توسط موسسه تحقیقات دیم بسته به شرایط آب و هوایی در استان‌های دیم با شرایط آب و هوایی گرم، معتدل و سرد کاشته شده است.

وی اضافه کرد: کشاورزان با حضور در این مزارع با ارقام جدید و دستورالعمل‌ها و بسته‌های زراعی ارقام برای مراحل کاشت و داشت آشنا می‌شوند.

به گفته رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور، این طرح در سال‌های گذشته با عنوان طرح امنیت غذایی با مشارکت ایکاردا اجرا می‌شد که از سال زراعی جاری توسط محققان موسسه دیم عملیاتی شده است.

علیزاده افزود: با وجود خشکسالی امسال، این طرح خارج از ایستگاه‌های تحقیقاتی و در مزارع کشاورزان با موفقیت اجرا شده و عملکرد پایگاه‌های نو آورانه در تمامی استان‌ها بیشتر از متوسط ارقام شاهد و بومی است.

گفتنی است؛ در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور تا کنون ۹۷ رقم بذر دیم شامل گندم، جو، نخود، عدس، کلزا، گلرنگ، علوفه معرفی شده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا