آموزش عالیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهفارسفارس- سردبیر

با حضور وزیر علوم؛ سامانه آشنایی با نخبگان و آینده‌سازان «دانا» رونمایی شد

اجلاس روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور صبح پنجشنبه به میزبانی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در شیراز آغاز به کار کرد.

سامانه آشنایی با نخبگان و آینده‌سازان «دانا» به عنوان سامانه‌ای بر اساس رویکرد پژوهش محوری و با هدف شناسایی محققان و پژوهشگران ایرانی داخل و خارج از کشور رونمایی شد.

به گزارش بازارکار به نقل از مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، همزمان با برگزاری اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، سامانه آشنایی با نخبگان و آینده‌سازان «دانا» امروز ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در محل مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) رونمایی شد.

در مراسم رونمایی سامانه «دانا»، دکتر محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر رضامراد صحرایی سرپرست وزارت آموزش و پرورش، حجه الاسلام و المسلمین دکتر خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله دکتر لطف الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، دکتر محمد هادی ایمانیه استاندار فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شهر شیراز و رؤسای دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور حضور داشتند.

ایجاد سامانه «دانا» به پیشنهاد مشاور نخبگان و جوانان وزارت عتف، از سال گذشته به مؤسسه مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) واگذار شده است.

سیداحمد فاضل زاده رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) گفت: «دانا» نام سامانه‌ای است که بر اساس رویکرد پژوهش محوری و با هدف شناسایی محققان و پژوهشگران ایرانی داخل و خارج از کشور راه‌اندازی شده است.

وی افزود: این سامانه به عنوان یک شبکه اجتماعی علمی، بستری برای برقراری تعامل و ارتباطات گسترده میان پژوهشگران، انتقال و هم‌رسانی دانش و یافته‌های علمی، پرسش و پاسخ، بحث، انتقاد و ارائه نظر درباره دیگر آثار علمی یا نظرات دیگران را فراهم کرده است. سامانه دانا به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی، آلمانی، فرانسوی و ترکی ارائه شده است.

فاضل زاده گفت: پژوهشگران سرچشمه تولیدات علمی و در واقع بازیگران اصلی عرصه پژوهش می‌باشند. بنابراین نیاز است تا به خوبی شناخته شوند و بستری برای آنها فراهم شود تا بتوانند نتایج تحقیقاتشان را معرفی کنند و با معرفی دستاوردها و بروندادهای خود، راهی را به سوی ارتباطات بیشتر علمی بگشایند.

وی افزود: نظر به اهمیت ایجاد سامانه‌ای جهت آشنایی با پژوهشگران و امکان تعامل میان آنها، درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان (دانا) با آدرس https://dana.isc.ac در مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) ایجاد شد. برای هر کدام از نخبگان و پژوهشگران ایرانی در این سامانه، یک صفحه جامع در نظر گرفته می‌شود که فعالیت‌های پژوهشی و شناسه آنان در پایگاه‌های دیگر مشخص می‌شود.

رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) گفت: همچنین سنجه ها و معیارهای مختلف علم سنجی و دگرسنجی در این سامانه برای پژوهشگران تعبیه شده است که به کمک آن می‌توان پژوهشگران و همچنین سازمانها و مؤسسات مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد. به علاوه، امکان ارتباط علمی در این سامانه از طریق ایجاد یک شبکه اجتماعی علمی داخلی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در عملیاتی کردن این طرح تلاش شده است از فناوری‌های بروز در حوزه‌های مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی، پایگاه داده، شبکه و امنیت بهره برده شود.

امکان ارتباط علمی در این سامانه

فاضل‌زاده اضافه کرد: برای هرکدام از نخبگان و پژوهشگران ایرانی در این سامانه، یک صفحه جامع در نظر گرفته می‌شود و فعالیت‌های پژوهشی و شناسه آنان در پایگاه‌های دیگر مشخص می‌شود. همچنین سنجه‌ها و معیارهای مختلف علم‌سنجی و دگرسنجی در این سامانه برای پژوهشگران تعبیه شده است که به کمک آن می‌توان پژوهشگران و همچنین سازمان‌ها و مؤسسات مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد.

وی تأکید کرد: در حقیقت صفحه هر پژوهشگر در سامانه دانا، شامل مقالات و دستاوردهای علمی، طرح‌ها و پروژه‌ها، تخصص‌ها و مهارت‌ها، نیازها و ایده‌های ثبت شده در سامانه نان، وابستگی‌های سازمانی، دنبال کنندگان و دنبال‌شوندگان و نمودارهای وضعیت است و برای هر پژوهشگر یک کد منحصر به فرد (ISC-ID) ارائه می‌شود که حاوی اطلاعاتی در مورد اوست.

وی با بیان اینکه امکان ارتباط علمی در این سامانه از طریق ایجاد یک شبکه اجتماعی علمی داخلی وجود دارد، گفت: در عملیاتی کردن این طرح تلاش شده است از فناوری‌های بروز در حوزه‌های مهندسی نرم‌افزار، هوش مصنوعی، پایگاه داده، شبکه و امنیت بهره برده شود.

ویژگی‌های سامانه دانا

فاضل زاده به بیان ویژگی‌های سامانه دانا پرداخت و افزود: این سامانه نقش مؤثری در فراهم کردن شرایطی برای سهولت کاربران دارد. در این درگاه ورود به سامانه، رؤیت مقالات علمی دیگر پژوهشگران، یافتن پژوهشگران حوزه‌های مختلف و دنبال کردن پژوهشگران با ظاهری کاربرپسند امکان‌پذیر می‌شود. همچنین این سامانه کمک شایانی به ارائه وضعیت پژوهشگران در قالب نمودارها می‌کند؛ ارائه انواع نمودارها در قالب‌های مختلف، این امکان را می‌دهد تا بتوان درک سریعی از وضعیت پژوهشگران بدست آورد.

لزوم ارائه شبکه اجتماعی علمی بومی

وی ارائه شبکه اجتماعی علمی بومی را از دیگر ویژگی‌های این درگاه دانست و بیان داشت: امکان دنبال کردن پژوهشگران و مشاهده فعالیت‌های علمی آنان، ارائه نظر در رابطه با پست‌های آنان و همچنین امکان مباحثه علمی میان پژوهشگران این فرصت را در کشور ایجاد می‌کند که پژوهشگران بتوانند تعامل بیشتری با یکدیگر داشته باشند و این کار در نهایت منجر به تولیدات علمی قوی‌تری از طریق تشریک مساعی خواهد شد.

رئیس ISC اضافه کرد: سامانه دانا با هدف توسعه شبکه علمی کشورهای اسلامی، در فاز اول برای یک میلیون از پژوهشگران ایرانی و پنج میلیون از پژوهشگران کشورهای اسلامی شناسه ISC ایجاد کرده و پروفایلی برای آنها ایجاد می‌کند.

تمایز سامانه دانا با سایر سامانه‌های مشابه

فاضل‌زاده به تمایز درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان با سایر سامانه‌های مشابه اشاره کرد و گفت: سامانه دانا، سامانه‌ای با پوشش جامع از پژوهشگران ایرانی و بروندادهای علمی آنها است. عدم وابستگی به سامانه‌های مشابه بین المللی، بومی سازی شبکه اجتماعی علمی بر اساس قوانین کشور، ایجاد کد منحصر به فرد برای هر پژوهشگر، تاکید بر بروندادهای فارسی پژوهشگران ایرانی در کنار دیگر بروندادها و فراهم‌سازی جریان دانش میان پژوهشگران موجبات تمایز این سامانه را از سایر سامانه‌های مشابه فراهم کرده است.

رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) در خصوص چندزبانه بودن سامانه دانا اظهار داشت: در این سامانه ارتباط میان پژوهشگران با زبان‌های مختلف فارسی، انگلیسی، عربی، آلمانی، فرانسوی و ترکی امکان‌پذیر است.

وی به بیان اهداف راه‌اندازی این سامانه پرداخت و گفت: شناسایی محققان و پژوهشگران ایرانی داخل کشور، ارتقا دیپلماسی علمی- فناوری میان دانشمندان جهان اسلام، ایجاد شبکه علمی – اجتماعی کشورهای اسلامی، شناسایی محققان و پژوهشگران ایرانی خارج کشور، مرجعیت علمی و فناوری در سطح کشورهای اسلامی و شناسایی محققان و پژوهشگران کشورهای اسلامی از اهداف راه‌اندازی این سامانه به شمار می‌رود که امیدواریم با رونمایی از آن بتوانیم گام‌های محکمی در این مسیر برداریم.

درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان به آدرس https://dana.isc.ac است.

به گزارش بازارکاراین اجلاس که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، استاندار و نماینده ولی فقیه در فارس آغاز به کار کرد تا شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ادامه خواهد داشت.

ارایه آیین نامه تالیف کتب درسی دانشگاه‌ها و آیین نامه جامع مدیریت دانشگاه‌ها از دیگر برنامه‌های این اجلاس محسوب می‌شود.

در روز دوم اجلاس جمعه ۲۲ اردیبهشت ماه میزگرد فرهنگ دانشگاهی بایدها و نبایدها برپا می‌شود. ارایه دو آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی و آیین نامه استخدامی یاوران علمی از دیگر برنامه‌های روز دوم اجلاس به شمار می‌رود.

برنامه‌های اجلاس در روز شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه نیز با ارایه دستورالعمل گسترش تعاملات علمی و بین‌المللی و شیوه نامه اعطای پژوهانه به اعضای هیات علمی دنبال می‌شود و از روسای برگزیده دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری تقدیر خواهد شد.

در روز پایانی اجلاسیه همچنین دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به جمع‌بندی اجلاس می‌پردازد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا