آموزش عالیآموزش و مهارتپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

آمادگی پذیرش ۴۱ هزار دانشجو در موسسه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی

رییس موسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاد دانشگاهی، از آمادگی این موسسه برای پذیرش ۴۱۴۷۰ دانشجو در ۶۳۷ کدرشته‌محل خبر داد.

به گزارش بازارکار از موسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاد دانشگاهی، دکتر محمدعلی گودرزی در این خصوص توضیح داد: ظرفیت موافقت‌شده برای مقطع کاردانی ۲۴۰۵۵ نفر و برای مقطع کارشناسی ۱۷۴۱۵ نفر است که به این‌ ترتیب، در مجموع، برای پذیرش ۴۱۴۷۰ دانشجو در نیمسال مهرماه ۱۴۰۲ برای مراکز علمی ـ کاربردی جهاد دانشگاهی در سراسر کشور ظرفیت ایجاد شده است.

رییس موسسه، با اشاره به برنامه زمان‌بندی ثبت و بررسی دوره‌های درخواستی پذیرش مهرماه ۱۴۰۲ و شروع این فرایند از ۲۶ فروردین، گفت: در این دوره، فاز سوم الگوی توسعه متوازن و هدفمند دوره‌های علمی ـ کاربردی در سامانه گسترش دانشگاه اجرا شده و بر اساس آن، رشته‌هایی که در چندین پذیرش قبلی متقاضی نداشته یا متقاضی اندکی داشته، از فهرست رشته های دانشگاه حذف شده‌اند.

گودرزی افزود: در بهمن ماه ۱۴۰۱ تعداد ۲۵۸۱ رشته کم‌متقاضی حذف شد و در پذیرش مهرماه ۱۴۰۲ نیز نزدیک به هزار رشته کم‌متقاضی از بین رشته‌های دانشگاه حذف و تعدادی رشته های جدید و مورد نیاز بازار کار و مشاغل نوظهور که فرآیند تدوین آنها در کمیته ها و شوراهای دانشگاه مصوب شده است، به رشته های فعلی اضافه خواهد شد. به ‎رغم حذف این رشته‌ها، پذیرش بهمن ۱۴۰۱ از نظر تعداد دانشجو بیش از ۲۵ درصد افزایش یافته که این افزایش در پذیرش در مراکز آموزش علمی ـ کاربردی جهاد دانشگاهی، نسبت به بهمن ماه ۱۴۰۰، نزدیک به ۲ هزار دانشجو بوده است.

وی ادامه داد: در فرایند بررسی دوره‌های درخواستی پذیرش مهرماه ۱۴۰۲ مراکز آموزش علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی درخواست‌های خود را برای اجرای دوره‌ها در سامانه طراحی شده دانشگاه اعلام و سپس موسسات آموزش عالی علمی ـ کاربردی و واحدهای استانی، نظر خود را درخصوص موافقت یا مخالفت با رشته‌های اعلام‌شده، در سامانه گسترش دانشگاه اعلام می‌کنند و پس از آن، دوره‌های جدید توسط دفتر گسترش و نظارت دانشگاه جمع‌بندی و به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال می‌شود.

رییس موسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاد دانشگاهی، درباره نتیجه نهایی بررسی دوره‌های درخواستی پذیرش مهرماه ۱۴۰۲ این موسسه و مراکز وابسته به آن گفت: کل دوره‌های درخواستی مراکز در مهر ماه ۱۴۰۱، ۹۳۰ دوره بود که در مهرماه سال جاری با توجه به حذف رشته‌های کم‌متقاضی، به ۶۶۱ دوره دارای متقاضی کاهش یافت.

گودرزی افزود: در نیمسال مهر ۱۴۰۱ نیز واحدهای استانی با ۸۹۲ دوره موافقت کرده بودند که این میزان برای نیمسال مهر ۱۴۰۲، به ۶۳۷ دوره کاهش یافته است. همانگونه که قبلا اعلام شد علت این کاهش، اجرای فاز سوم الگوی توسعه متوازن و هدفمند دوره‌های علمی ـ کاربردی در سامانه گسترش دانشگاه و حذف رشته‌های بدون متقاضی است که ظرفیت کاذبی را برای دانشگاه ایجاد کرده است.

وی گفت: طبق اعلام دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی، ۳۷۰ کدرشته برای مقطع کاردانی و ۲۶۷ کدرشته برای مقطع کارشناسی در نیمسال مهر سال ۱۴۰۲ برای موسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاد دانشگاهی و مراکز تابعه آن تصویب شده که در مجموع ۶۳۷ کدرشته خواهد بود.

رییس مؤسسه آموزش عالی علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر تلاش سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکل اشتغال کشور و مأموریت این دانشگاه در ارتباط با آموزش‌های منجر به اشتغال همکاران در واحدهای جهاد دانشگاهی و مراکز، باید با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای جهاد دانشگاهی در سطح کشور، نسبت به معرفی این آموزش‌ها به مخاطبین اقدام کرد تا شاهد جذب حداکثری مخاطبان در مراکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی باشیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا