پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهرویدادهاشرکت های خلاقشرکتهای دانش بنیان

برای حمایت از استارت اپ ها؛ ناحیه نوآوری دانشگاه تهران ۱۰ خرداد افتتاح می شود

ناحیه نوآوری دانشگاه تهران ۱۰ خرداد افتتاح می شود

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از افتتاح ناحیه نوآوری دانشگاه تهران در روز ۱۰ خرداد با حضور معاون علمی رئیس جمهور و وزیر علوم خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر علی اسدی در نشست خبری که امروز شنبه ۶ خرداد در محل پارک علم و فناوری تهران برگزار شد، با اشاره به راه‌اندازی ناحیه نوآوری دانشگاه تهران برای نخستین بار اظهار کرد: ناحیه نوآوری دانشگاه تهران چهارشنبه ۱۰ خرداد همزمان با سالروز ولادت حضرت امام رضا (ع) با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، شهردار تهران و رئیس دانشگاه تهران افتتاح خواهد شد.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران افزود: این ناحیه با همکاری و امضای تفاهم نامه چند جانبه بین دانشگاه تهران، شهرداری تهران، معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان و وزارت علوم رسماً آغاز به کار خواهد کرد.

اسدی شعار این ناحیه را زندگی پایدار، هوشمند و سبز عنوان کرد و گفت: زندگی پایدار از این جهت نام گذاری شده که آحاد جامعه می توانند از منابع موجود در ناحیه استفاده کنند و این منابع محدود نه تنها نیازهای موجود مردم را برآورده خواهد کرد بلکه برای نسل های بعد قابل دسترسی خواهد بود.

وی بیان کرد: ایده اصلی راه اندازی ناحیه نوآوری این است که صاحبان ایده و کسانی که در زیست بوم فناوری و نوآوری نقش دارند با شرایط آسان تر در یک مکان حضور پیدا و بتوانند از منابع علمی، اموزشی، فرهنگی و فناوری استفاده کنند و در جهت توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های ناحیه نوآوری این است که یک شبکه ارگانیک بین بازیگران اصلی ناحیه ایجاد کند، گفت: تسهیل نوآوری و بین المللی سازی بازیگران به این معنا که بازیگران اصلی ناحیه نوآوری فقط در داخل کشور فعال نباشند و محصولات آنها به خارج از کشور صادر شود، از دیگر ویژگی های ناحیه نوآوری به شمار میرود.

اسدی، جذب استعدادها، خلق محصولات دانش‌بنیان، ریسک زدایی نوآوری و تامین مالی استارتاپ ها و کسب و کارهای نو را از دیگر ویژگی و کارکردهای ناحیه نوآوری عنوان کرد و گفت: اولین بازیگر اصلی در ناحیه نوآوری دانشگاه تهران شهرداری تهران است، بازیگر دوم کارآفرینان و استارتاپ‌ها، بازیگران سوم دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، بازیگر چهارم خدمت دهندگان نوآوری و بازیگر آخر نیز دولت و بخش عمومی هستند.

وی ویژگی ناحیه نوآوری را ارتقا کمی و کیفی زیست بوم نوآوری، توسعه اقتصادی، تبدیل شدن ناحیه به محلی برای تعامل با ساکنین شهر و ایجاد خوشه های تخصصی عنوان کرد و افزود: ۷۵۰ هکتار مساحت ناحیه نوآوری دانشگاه تهران در نظر گرفته شده و محدوده جغرافیایی ناحیه از بزرگراه حکیم در شمال آغار می شود و تا خیابان مطهری و بزرگراه شهید گمنام ادامه دارد و از غرب نیز از بزرگراه شهید چمران آغاز می شود و تا بزرگراه مدرس در شرق ادامه دارد. در دل این ناحیه، ناحیه نوآوری شهر دانش نیز وجود دارد که مساحت ۵۰ هکتاری دارد و محدوده جغرافیایی آن از شمال بلوار کشاورز تا جنوب خیابان انقلاب و از غرب کارگر شمالی تا شرق خیابان وصال شیرازی است.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران درباره خدمات و تسهیلات شهرداری به استارتاپ ها و کارآفرینان مستقر در ناحیه گفت: شهرداری بر اساس تفاهم نامه موظف شده است خدمات حمل و نقل، فضاهای تفریحی، زیباسازی و خدمات حوزه ارتباطات را ارائه دهد.

اسدی همچنین درباره تسهیلات و حمایت معاونت علمی وزارت علوم از استارتاپ‌ها و ایده های نو در ناحیه گفت: تلاش بر این است که حمایت ها و تسهیلاتی که از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری می شود با موافقت مسئولان مربوطه این تسهیلات نیز شامل کارآفرینان و استارتاپ‌های مستقر در ناحیه نیز بشود.

ناحیه نوآوری دانشگاه تهران ۱۰ خرداد افتتاح می شود

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا