آموزش عالیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیانگزارش روز بازارکارنوآوری و کارآفرینی

اجرای طرح مهارت افزایی و اشتغال آفرینی دانشجویان در صنعت آب و برق با قوت ادامه می‌یابد

معاون سرمایه انسانی، تحقیقات و فناوری اطلاعات وزیر نیرو با اشاره به آغاز طرح مهارت افزایی و اشتغال آفرینی دانشجویان در صنعت آب و برق تاکید کرد: این طرح با قوت در مجموعه وزارت نیرو دنبال خواهد شد.

به گزارش بازارکار از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “مریم کارگر نجفی” در مراسم افتتاحیه برنامه مشترک وزارت نیرو و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمینه مهارت‌افزایی و اشتغال آفرینی دانشجویان، اظهار کرد: وزارت نیرو ارائه دهنده خدمات حیاتی آب و برق است و این خدمات لحظه‌ای است، وسعت آن تمام کشور را در بر می‌گیرد و تمام آحاد مردم را پوشش می‌دهد.
معاون وزیر نیرو ادامه داد: اگر قرار باشد خدمات ما مطمئن، مستمر و پایدار باشد، حتما باید مبتنی بر ۳ اصل باشد.
وی نخستین اصل را محوریت علم و دانش در برنامه‌ریزی‌ها، سیاست‌ها و اقدامات عنوان کرد و افزود: همچنین باید فناوری‌های نوین را در اختیار داشته باشیم و از همه مهم‌تر بتوانیم از نیروی متخصص در صنعت آب و برق برخوردار باشیم که بتوانند دو اصل دیگر را مدیریت و هدایت کنند.
کارگرنجفی یادآور شد: زمانی برای تامین متخصص صنعت آب و برق، دانشگاه صنعت آب و برق ایجاد شد و در کنار آن دانشگاه،‌ سازمان سازندگی را داشتیم که متولی رشد و ارتقای نیروهای موجود در مجموعه بود که بعدها به موسسه علمی و کاربردی صنعت آب و برق تبدیل شد.
وی با اشاره به واگذاری دانشگاه صنعت آب و برق و انحلال موسسه علمی و کاربردی با توجه به قوانین و مقررات در مقاطع مختلف، اضافه کرد: معتقدم هر چقدر بتوانیم فعالیت‌ها را برون‌سپاری کنیم، کیفیت کار حفظ شده و انحصار شکل نمی‌گیرد که این موضوع به دلیل حق انتخاب‌های بیشتری است که خواهیم داشت.
کارگرنجفی تاکید کرد: دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور)‌ به دانشگاه شهید بهشتی واگذار شد، اما در در عمل این دانشگاه به پل ارتباطی میان وزارت نیرو با دانشگاه تبدیل شده و می‌توانیم از خدمات دانشگاه‌های سراسر کشور برخوردار شویم.
معاون وزیر نیرو اجرای طرح مهارت افزایی و اشتغال آفرینی برای دانشجویان را که امروز افتتاح شد را نمونه‌ای از این همکاری برشمرد و خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در ماده ۱۷ آئین‌نامه قانون حمایت از دانش‌بنیان درج شده است و قرار است ما به عنوان یک وزارتخانه تخصصی توسعه علم و فناوری و ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه را در دستور کار خود داشته باشیم.
کارگرنجفی گفت: وزارت نیرو جزو نخستین وزارتخانه‌هایی بود که آئین‌نامه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را به تصویب هیئت وزیران رساند و اجرای آن را در دستور کار خود قرار داد.
معاون وزیر نیرو افزود: این آئین‌نامه زیرساخت‌های حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را فراهم می‌کند و تنها مصوبه‌ای است که سازوکارهای مالی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در آن آمده است، علاوه بر این که طرح‌های پیشران در آن تعریف شده است.
کارگرنجفی تاکید کرد: در ماده ۱۷ آئین نامه قرار است خلاء و کاستی جدایی دانشگاه از محیط صنعت رفع و نیاز صنعت به نیروی متخصص و ماهر تامین شود.
وی ادامه داد: مراسم امروز آغاز اجرایی شدن طرح است و این طرح با قوت در مجموعه وزا ت نیرو دنبال خواهد شد.
معاون سرمایه انسانی، تحقیقات و فناوری اطلاعات وزیر نیرو در ادامه انتظارات صنعت آب و برق از دانشگاه را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: انتظار داریم دانش آموختگانی که در این دوره فراگیر شرکت می‌کنند، بتوانند مشمول افزایش سنوات تحصیل و سایر امتیازات تشویقی شوند.
کارگرنجفی افزود: علاوه بر این برخی مهارت‌های مورد نیاز صنعت اکنون تخصصی‌تر شده‌اند و بنابراین نیازمند ایجاد یا تغییر محتوای برخی از رشته‌ها و گرایش‌ها هستیم.
وی برای نمونه نیاز مبرم به دانش آموختگان متخصص در رشته‌های فناوری اطلاعات را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: شرکت ایران ترانسفو در اجرای آئین نامه ماده ۱۷ حمایت از صنعت دانش بنیان پیشگام شده است، اما ظرفیت صنعت برق برای پیش بردن این طرح به وسعت ایران است.
به گفته معاون وزیر نیرو، اجرای طرح مهارت‌افزایی و اشتغال آفرینی دانشجویان بزودی در بخش آب و همچنین صنایع تجدید‌پذیر مورد توجه خواهد بود و شرکت‌ها باید در دیگر زمینه‌ها همچون سدسازی، تصفیه آب و فاضلاب، نیروگاهی، پست، انتقال و دیگر زمینه‌ها هم در این رابطه فعال باشند.
معاون سرمایه انسانی، تحقیقات و فناوری اطلاعات وزیر نیرو در این مراسم همچنین با اشاره به آغاز برنامه‌های عبور از دوره اوج بار مصرف، همراهی مردم را شرط موفقیت این طرح ذکر کرد.
مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا