آموزش عالیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشدهشرکتهای دانش بنیاننوآوری و کارآفرینی

ظرفیت‌های مناطق محروم با اقتصاد دانش‌بنیان شکوفا می‌شود

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: «آبادیران» قصد دارد ظرفیت‌های مناطق محروم را در عرصه اقتصاد دانش بنیان شکوفا کند.

به گزارش بازارکار به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری در نشست شورای سیاستگذاری برنامه ملی آبادیران، با اشاره به رسالت این برنامه ملی در تحقق رویکرد مردمی سازی اقتصاد گفت: رهبری بر اقتصاد به عنوان رکن تحول تاکید دارند و در امر مردمی‌سازی اقتصاد، محور و مصداق را اقتصاد دانش‌بنیان دانستند. اگر بخواهیم اقتصاد مردمی محقق شود می‌بایست کار را به مردم جمعیت‌های کمتر برخوردار که همواره همراه انقلاب هستند و نظام جمهوری اسلامی بر حمایت از این قشر تاکید دارد محول کنیم.

دهقانی با بیان این‌که مردم مناطق کم‌تر برخوردار و محروم، از ظرفیت بسیار بالایی برای تحقق مردمی‌سازی و دانش‌بنیان شدن اقتصاد برخوردار هستند، ادامه داد: مردم باید حس کنند که در ازای هزینه‌ها برای دانش و فناوری، نتیجه‌ای کسب کرده‌اند. تا زمانی که مردم و محیط جامعه احساس نکند که علم و فناوری ارزش آفرین است، حمایت‌های مردمی پای کار نخواهد آمد به ویژه در اقتصاد دانش بنیان. از آن جایی که در همه بخش‌ها همراهی مردمی اثربخش و راهگشا بوده است در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان نیز نیازمند همراهی و ایجاد زمینه‌ برای جلب مشارکت جامعه به ویژه در مناطق کم‌تر برخوردار هستیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، دفاع مقدس را مصداق نقش‌آفرینی کلیدی و اثرگذار مردم دانست و افزود: مبنای دفاع مقدس، حضور و نقش آفرینی مردم بود؛ همه می دانیم که دفاع مقدس را مردم مدیریت کردند و در طول جنگ تحمیلی ۸ ساله، مردم بودند که ایران و انقلاب اسلامی را صیانت کردند. حالا که امروز خط مقدم جبهه دفاعی کشور اقتصاد است و اقتصاد دانش‌بنیان جایگاهی راهبردی در این نبرد نامتوازن و نامتقارن دارد، باید برای کارآمد شدن اقتصاد دانش بنیان، مشارکت مردم به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار را به این حوزه جلب کنیم.

دهقانی ادامه داد: «آبادیران» از این حیث یک برنامه ملی است که معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان تنها بخشی از آن است و قصد دارد ظرفیت های مناطق محروم را در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان شکوفا کند. اما برای تحقق این برنامه ملی و بلندمدت باید تمامی بخش‌های اثرگذار کشور کمک‌کار و همراه این امر راهبردی باشند.

حضور ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در نمایشگاه آبادیران

رضا اسدی‌فرد معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و رئیس نمایشگاه آبادیران نیز در این نشست با اشاره به نقش این رویداد در توسعه عدالت‌محور و متناسب با ظرفیت‌های مناطق کم‌تر برخوردار گفت: نمایشگاه آبادایران یک گام ملی در راستای حمایت از ایجاد اشتغال و خلق ارزش افزوده با استفاده از ظرفیت‌های مناطق محروم و کم‌تر برخوردار است.

معاون توسعه اقتصاد دانش بنیان ادامه داد: نمایشگاه آبادیران در ۵ محور اصلی شامل مسکن، کشاورزی و دامپروری و شیلات، ماشین‌آلات صنایع کوچک، سلامت و بهداشت و توان‌بخشی و فناوری‌های آموزشی است.

اسدی فرد ادامه داد: حدود ۵۰۰ شرکت دارای ظرفیت هستند که از این تعداد، ۳۰۰ شرکت حاضر شده‌اند دستاوردهایشان را به این نمایشگاه بیاورند.

گفتنی است؛ نمایشگاه فناوری‌ها و محصولات محرومیت زدا (آبادیران) توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و با  هدف کمک به توسعه مناطق محروم از طریق معرفی ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور برای پاسخ به چالش‌ها و ایجاد اشتغال پایدار و همچنین توسعه بازار و تسهیل خرید کالا و خدمات‌ این شرکت ها جهت محرومیت‌زدایی با مشارکت «بنیاد مستضعان» ، «کمیته امداد امام خمینی» و «ستاد اجرایی فرمان امام» از ۲۳ الی ۲۵ خردادماه در محل مصلی امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا