اجتماعیپیشنهاد سردبیرخوزستانخوزستان- سردبیردسته‌بندی نشده

تبدیل وضعیت ایثارگران نیروهای شرکتی سازمان آب و برق به کجا رسید؟

طبق دستور العمل تبدیل وضعیت ایثارگران بند «د» تبصره 20 بودجه 1400 نیروهای شرکتی ایثارگر تابعه سازمان آب و برق مشمول قانون تبدیل وضعیت می‌شوند اما سازمان آب و برق می‌گوید: شرکت‌های خصوصی شامل این قانون نیستند.

به گزارش بازارکار از خبرگزاری فارس از اهواز، طبق دستور العمل تبدیل وضعیت ایثارگران بند «د» تبصره 20 بودجه 1400 تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف هستند پس از اجرای این دستورالعمل، اطلاعات کارکنان را در سامانه کارمند ایران بارگذاری و بروزرسانی کنند تا اقدام لازم جهت تبدیل وضعیت نیروها و صدور شماره مستخدم برای افراد واجد شرایط به عمل آید.

بر همین اساس ایثارگران شرکت‌های تابعه‌ی طرف قرارداد سازمان آب و برق خوزستان(مجتمع عالی آموزشی آب و برق، شرکت ساب،آب غدیر، کارون بزرگ، مارون، ناحیه شمال، کرخه، دز، زهره و جراحی، لایروبی صبا، آب جنوب شرق، کرخه و شاوور، سدکارون بزرگ، سد کارون 3 و…)  اعتقاد دارند که در زمره شرکت‌های مشمول قانون فوق الاشاره قرار دارند، اما با گذشت دو سال از زمان ابلاغ این قانون توسط مجلس با اینکه اسناد و مدارک 800 نفر از نیروهای شرکتی ایثارگر تابعه سازمان آب و برق خوزستان توسط مدیران این شرکت‌ها دریافت شده است اما تاکنون تبدیل وضعیت نیروها صورت نگرفته و هیچ تغییری در حقوق آن رخ نداده است.

 

مدارک ما جهت تبدیل وضعیت گرفتند

یکی از کارکنان شرکتی ایثارگر در این رابطه به خبرنگار فارس گفته است: در سفر اخیر رئیس جمهور با توجه به درخواست کارکنان از رئیس‌جمهور و طرح موضوع با همراهان وی  مسوولان سازمان شفاهی وعده‌های مساعدی در خصوص اجرایی کردن  قانون یادشده دادند اما تاکنون در این زمینه هیچ گونه اقدامی صورت نپذیرفته است.

وی در ادامه گفت:تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر حداقل خدماتی است که دستگاه‌های مربوط در حق نیروهای خود می‌کنند، با وجود همه این بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های قانونی از سوی مدیران بالادستی اما سازمان آب وبرق خوزستان زیر بار این قانون نمی‌رود  و نبود اعتبارات را بهانه می‌کند.

یکی دیگر از کارکنان ایثارگر شرکتی به خبرنگار فارس گفت:در سازمان آب  و برق خوزستان  برای  اجرایی نکردن قانون تبدیل وضعیت ایثارگران  مقاومت‌های زیادی می‌شود، مدیر سازمان آب و برق خود نیز از خانواده شهدا است و برادر شهیدش پس از 35 سال مفقودی به تازگی تشییع شد، وی بهتر از هر کسی می‌داند خانواده‌های شهدا، ایثارگران و جانبازان چقدر مستحق اجرای این قانون هستند و اگر بخواهیم به زحمات ایثارگران این حوزه اشاره کنیم آن‌ها در ایام سیل و تنش‌های آبی در خط مقدم خدمت به مردم منطقه قرار داشتند.

یکی از کسانی که شامل این قانون است ولی کماکان تبدیل وضعیت نشده است در این خصوص می‌گوید: پیمانکاران سازمان آب و برق از مخالفان جدی اجرای این طرح هستند، اگر خصوصی هستیم چگونه پیش از ابلاغ این قانون مدیران شرکت‌های زیر مجموعه سازمان آب و برق، سلیقه‌ای برخی نیروها را تبدیل وضعیت کردند؟ و  چرا مدارک لازم جهت تبدیل وضعیت نیروها را  از کارکنان گرفتند؟

وی در ادامه می‌گوید: صفر تا صد شرکت‌های تابعه زیر مجموعه سازمان آب و برق بوده و حتی درآمد شرکت‌ها به حساب خزانه سازمان واریز و سپس حقوق کارکنان پرداخت می‌شود اما سازمان در بحث تبدیل وضعیت ایثارگران با طرح خصوصی بودن این شرکت‌ها از اجرای قانون تبدیل وضعیت شانه خالی می‌کند.

پاسخ سازمان چیست؟

مهدی عظیمی فر مدیر روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، اظهار کرد: بررسی‌های فعلی نشان می‌دهد درخواست کنندگان تبدیل وضعیت مذکور همگی در شرکت‌های طرف قرارداد با سازمان آب و برق خوزستان شاغل هستند.

 

وی افزود: عملاً همه آن‌ها تا انتهای سال 93  کاملاً و پس از اجرای اصل 44  به بخش خصوصی تبدیل شده اند که البته شروع این فرآیند از ابتدای ده هشتاد بوده است.

مدیر روابط عمومی سازمان ب و برق خوزستان با بیان اینکه قانون تبدیل وضعیت اخیر بر مبنای بند دال تبصره 20 قانون بودجه سال 1400 بوده و مشمول این دسته نمی‌شود، گفت: سازمان آب و برق خوزستان تمام مکاتبات لازم را با حسن نظر من جمله به بنیاد شهید خوزستان و شرکت مدیریت منابع آب ایران برای تعیین تکلیف این عزیزان انجام داده است.

مدیرکل دفتر توسعه منابع انسانی وزارت نیرو : نیروها واجد شرایط تبدیل وضعیت هستند

به گفته مسوولان سازمان آب و برق خوزستان نیروهای ایثارگر، کارکنان شرکت‌های خصوصی تابعه سازمان آب و برق هستند و شامل این قانون نمی‌شوند در حالی که بررسی خبرنگار فارس نشان می‌دهد برخی از این شرکت‌ها سهامی عام، خاص و برخی خصوصی هستند، ضمن اینکه مجلس به صراحت اعلام کرده است که  ماده 44 بخش خصوصی از تبدیل وضعیت ایثارگران برداشته شود.

طبق قانون شرکت‌های زیر مجموعه سازمان آب و برق اگر سهامی باشند و 51 درصد سهام آن‌ها متعلق به دولت است شامل قانون تبدیل وضعیت کارکنان خواهند شد.

در سفر اخیر رئیس جمهور به خوزستان محمد شهرابی فراهانی مدیرکل دفتر توسعه منابع انسانی وزارت نیرو نیز در پاسخ به درخواست کارکنان ایثارگر در خصوص تبدیل وضعیت آن‌ها متنی را خطاب به رئیس سازمان آب و برق خوزستان مبنی بر اینکه این نیروها واجد شرایط تبدیل وضعیت هستند را در نامه درخواست ایثارگران پاراف کرد و از رئیس سازمان  آب و برق خواست در اسرع وقت برای تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر اقدام شود.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، طبق بند الف ماده 1 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، هر شخصی که در راه دفاع از نظام جمهوری اسلامی، جانباز، اسیر، شهید، رزمنده، مفقود الاثر و آزاده، شناخته شود، ایثارگر است. بسیاری از ایثارگران و فرزندان آن ها، در دستگاه های دولتی و نیمه دولتی، مشغول به خدمت رسانی هستند و استخدام شده‌اند.

اما از آنجا که استخدام، انواع مختلفی اعم از قراردادی، پیمانی و رسمی دارد و بسیاری از ایثارگران و فرزندان آن‌ها به صورت پیمانی یا قراردادی، مشغول خدمت هستند، دولت در بودجه گذشته تصمیم بر تبدیل وضعیت ایثارگران را اعلام و آن را طی یک بخشنامه به نهادهای ذی صلاح، ابلاغ  کرد که انجام تبدیل وضعیت نیازمند طی کردن مراحل و داشتن مدارک لازم و به خصوصی است و بدون اطلاع از این مراحل و مدارک، تبدیل وضعیت، انجام نخواهد شد.

سهم هر یک از دستگاه های اجرایی از سقف اعتبار تعیین شده در بند (د) تبصره (20) قانون، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور مشخص و دستگاه‌های اجرایی موظف هستند با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور نسبت به جابجایی اعتبارات مربوط به حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر آن دسته از مشمویلن این دستورالعمل که به استخدام رسمی دستگاه درمی‌آیند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا