اجتماعیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

کمبود محیط‌بان در کشور بر اساس استانداردها/ ۳۰۹ منطقه حفاظت شده در ایران

مسئول بازرسی یگان حفاظت کشور با اشاره به کمبود نیروی محیط‌بان در کشور اظهار کرد: نیاز است که با توجه به تعداد قابل توجه بازنشستگی‌ها، سالانه مجوز استخدادم تعداد زیادی نیرو گرفته شود تا تاثیرگذار باشد و در این میان فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست گزینه مناسبی هستند.

به گزارش بازارکار به نقل از ایسنا، جواد سلیاری مسئول بازرسی یگان حفاظت کشور در یک برنامه رادیویی بااشاره به روز ملی محیط بان اظهار کرد: کمبود نیرو از جمله مشکلات این حوزه است. در ایران بالغ بر ۳۰۹ منطقه حفاظت شده وجود دارد که توسط محیط بانان حفاظت می‌شود.
وی با تاکید براین که حدود ۲۸ میلیون هکتار منطقه توسط محیط بانان باید حفاظت شود افزود: بر اساس استاندارد هر هزار هکتار یک محیط بان نیاز دارد که در ایران و در بسیاری از کشورها این تعداد نیرو تامین نشده است.
این دکترای علوم مهندسی محیط زیست ضمن اشاره به تعداد حدود ۳۵۰۰ نیروی محیط بان در ایران تاکید کرد: این کار بسیار پرمشغله و حساس است که توسط این تعداد نیرو انجام می‌شود. همچنین کمبود امکانات، بودجه و مسائل اجتماعی و اقتصادی از دیگر مشکلات این حوزه است.
سلیاری به استخدام محیط بان به عنوان یک راهکار اشاره کرد و گفت: هر سال می‌توان مجوز استخدام ۳۰۰ نیرو دریافت شود اما همین مقدار هر ساله بازنشسته می‌شوند و عملا تغییری رخ نمی‌دهد. باید روند استخدام طوری باشد که به یکباره تعداد زیادی نیرو استخدام شود تا بتواند کمک کننده باشد.
وی با اشاده به فعالیت فارغ التحصیلان رشته‌های محیط زیست در این زمینه افزود در حال حاضر دیپلم محیط بانی استخدام می‌کنیم. این استخدام از طریق آزمون متمرکز دستگاه‌ها به صورت فراگیر از طریق سازمان سنجش انجام می‌شود.
سلیاری در پایان تصریح کرد: علاقمندان به این حوزه می‌توانند در هنرستان‌ها تحصیل کرده و به صورت آماده وارد این سیستم شوند. همچنین تامین بودجه و اعتبارات، خودرو، موتورسیکلت و امکانات نوین در کنار مدیریت صحیح می‌تواند به این حوزه کمک کننده باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا