اجتماعیپیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

رئیس مرکز ملی فرش ایران: آموزش‌ها در حوزه فرش با دانش روز منطبق باشد

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در حال حاضر آموزش در حوزه فرش طبق روال گذشته بوده و این آموزش‌ها به دور از دانش روز انجام می‌شود.

به گزارش بازارکار به نقل از خبرنگار مهر، فرحناز رافع در آئین اختتامیه جشنواره نوآوری و کارآفرینی زنجیره ارزش فرش دست‌باف و پنجمین جشنواره تجلیل از فعالان حوزه فرش دست‌باف استان که در سالن اجتماعات شهید نوری جهاد دانشگاهی زنجان برگزار شد، با تاکید بر اینکه امروز باید به سمتی حرکت کنیم که آموزش‌ها در حوزه فرش با دانش روز منطبق باشد، گفت: متأسفانه شواهد حاکی از آن است که آموزش‌ها در این حوزه طبق روال گذشته انجام می‌شود.
وی با یادآوری اینکه فرش کالای صد درصد اقتصاد مقاومتی بوده و باید در همه ابعاد همین نگاه اقتصاد مقاومتی بر ان معطوف باشد، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های امروز در حوزه فرش، واردات دانه‌های رنگ‌زا به دلیل کاهش و یا توقف مراکز تولیدکننده این دانه‌ها در برخی از استان‌ها هستیم که همین امر باعث شده است تا در این حوزه شاهد خروج ارز از کشور باشیم که این امر با یک کالای اقتصاد مقاومتی منافات دارد.
رافع با اشاره به اینکه هدف آموزش فقط مربوط به مباحث حوزه فرش‌بافی نبوده و این امر باید در سایر موارد این حوزه از جمله اصلاح نژاد دامی که از پشم آن در فرش‌بافی استفاده می‌شود، تعمیم داده شود، افزود: فارغ از مباحث آموزشی، یکی از مواردی که در حوزه فرش دست‌باف باید مورد توجه قرار گیرد، به کار بردن خلاقیت و نوآوری است و این بدان معنی است که فعالان این عرصه باید تن به تغییر در این زمینه دهند.
این مسئول، طراحی در حوزه فرش دست‌باف را بسیار حائز اهمیت دانست و با بیان اینکه در این خصوص باید نگاه‌مان به سلایق به‌روز و مسلح شدن به ابزارهای نوین باشد، ادامه داد: همه ما به این موضوع اشرافیت کامل داریم که در بحث برخورداری از دانش روز در حوزه فرش دست‌باف از دنیا عقب هستیم، این در حالی است که دنیا در این عرصه به نوآوری‌های قابل توجهی دست یافته است.
رئیس مرکز ملی فرش ایران در ادامه از تلاش برای راه‌اندازی مراکز رشد و خانه‌های خلاق خبر داد و با یادآوری اینکه در همین راستا یکی از برنامه‌ها، اجرای پرتابل ماشین پشم است، تصریح کرد: تا زمانی که حوزه فرش دست‌باف به ابزار نوین مسلح نشود، نمی‌توان انتظار داشت که فرش دست‌باف ایران بتواند جایگاه واقعی خود را در دنیا بازیابد.
رافع همچنین زنجیره فرش دست‌باف ایرانی را محدود به بافت فرش ندانست و با اشاره به اینکه با شناخت این زنجیره می‌توان در عرصه اشتغال‌زایی نیز گام‌های مؤثری برداشت، اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم در این زمینه به موفقیت‌های روزافزونی دست یابیم، ابتدا به ساکن اقدام به ایجاد دیپلماسی اقتصادی، فرهنگی و نیز توسعه صادرات غیرنفتی به واسطه فرش دست‌باف کرده‌ایم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا