هرمزگانهرمزگان- سردبیر

بیکاری بومی ها در قطب اقتصاد کشور به نام هر مز گان به کام سایر استان ها

اقتصاد هرمزگان در گزارش اختصاصی بیکاری جوانان بومی در پایتخت اقتصادی کشور را بررسی می کند؛ بیکاری بومی‌ها در قطب اقتصاد کشور / به نام هرمـزگان به کام سایر استـان ها

به گزارش بازار کار به نقل از پالایشگاه های نفت بندرعباس و ستاره خلیج فارس، بنادر بزرگ شهید رجایی و شهید باهنر، مناطق آزاد تجاری کیش و قشم، مناطق ویژه صنایع معدنی، فلزی و انرژی بر، مجتمع بزرگ کشتی سازی، فولاد هرمزگان، آلومینیوم المهدی، کارخانه های سیمان در هرمزگان باعث شد استان هرمزگان به نام بلند آوازه پایتخت اقتصادی کشور لقب گیرد.

◽ اما بعد از گذشت سالیان متمادی در پایتخت اقتصادی کشور و محل استقرار پالایشگاه های نفت بندرعباس و ستاره خلیج فارس و… تنها محرومیت و بیکاری بومیان تحصیل کرده و جویای کار به چشم می‌خورد.

◽ بررسی‌ها نشان می‌دهد در حال حاضر اکثریت کارمندان و کارگران شاغل در قطب اقتصاد کشور، غیربومی و بعضاً پروازی هستند و تنها سهم بومیان جنوب استان هرمزگان بیکاری، آلودگی صنایع و محرومیت از رفاه اجتماعی است.

◽ تعداد زیادی از جوانان تحصیل کرده جنوب استان هرمزگان در حالی بیکار و سرگردان به سر می‌برند که در اوج محرومیت و بدترین شرایط آب و هوایی، دارای تحصیلات عالی دانشگاهی و تخصص فنی هستند ولی تقاضاهای کاری آنان در بایگانی صنایع مستقر در هرمزگان خاک می‌خورد تا جای که بعضاً شاهد جذب نیروهای غیربومی و حتی گزینش‌های فامیلی در شرکت های نفت، فولاد، آلومینیوم و… هستیم.

◽ بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار که چند سال قبل توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، استان هرمزگان در رتبه نخست اشتغال بین استان‌ها قرار دارد.

◽ شنیده ها حاکی از آن است که برخی مدیران سابق صنایع از شهر زادگاهشان، بین دوستان و اقوام افراد زیادی را استخدام کردند که امیدواریم با تغییر دولت و جابه جای مدیران این افراد استخدام شده به شهرشان بازگردانده شوند و جوانان بومی و جویای کار هرمزگانی جای آن ها را بگیرند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا