لرستانلرستان- سردبیر

ورشوسازی شاخص‌ترین صنایع‌دستی بروجرد است

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد گفت: ورشو سازی شاخص‌ترین صنایع‌دستی شهرستان است.

به گزارش خبرنگار بازارکار لرستان و به نقل از ایسنا،حجت‌اله یارمحمدی اظهار کرد: ورشو سازی شاخص‌ترین صنایع‌دستی بروجرد بوده که با بیش از دو قرن رونق، نام این شهرستان را در داخل و خارج کشور مطرح کرد.

وی تصریح کرد: هنر ورشو سازی که از گذشته‌های دور در این شهرستان از رونق خاصی برخوردار بوده است تلفیقی از ذوق و سلیقه هنرمندان قلم‌زن این دیار بر روی ورقه‌هایی از جنس ورشو بوده که عمدتاً از کشورهای دیگر به ایران وارد می‌شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بروجرد خاطرنشان کرد: شهرستان در برخی صنایع‌دستی همچون ورشو سازی، گیوه‌دوزی، گلیم، جاجیم، ماشته و انواع تزئینات بر روی فلزهای مختلف و برای کاربری‌های متنوع شاخص بوده است.

یارمحمدی اضافه کرد: در راستای تحقق اهداف تعیین شده سالانه شهر بروجرد تحت عنوان شهر ملی ورشوسازی مسئولین این شهر متعهد شدند ضمن انجام برنامه‌های آموزشی در رشته ورشو سازی و قلم‌زنی و ایجاد محلی تحت عنوان خانه ورشو سازی، نسبت به معرفی این هنر صنعت در معابر عمومی و سطح شهر نیز اقدامات لازم را انجام دهند.

وی بیان کرد: بنابراین شهرداری بروجرد طبق یک برنامه از پیش تعیین‌شده اقدام به طراحی، ساخت و نصب یک نماد (پیکره) هنرمند سازنده ورشو کرد که در میدان رازان یکی از میدان‌ها اصلی و پرتردد شهر نصب شد.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا