بین المللپارک های علم و فناوریدسته‌بندی نشدهشرکت های خلاقشرکتهای دانش بنیانفرهنگی و اجتماعیکارخانه های نوآوری

استقبال پارک‌های علم و فناوری روسیه از استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی

معاون نخست وزیر جمهوری کارلیا روسیه در امور اقتصادی گفت: مسکو از همکاری‌های صندوق نوآوری و شکوفایی ایران با پارک‌های علم و فناوری این کشور برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در این پارک‌ها استقبال می‌کند.

 به گزارش گروه علم وآموزش ، صندوق نوآوری وشکوفایی در حاشیه برگزاری یکشنبه های صادراتی میزبان یک هیات تجاری و فناوری از روسیه بود،
در حاشیه این نشست مرضیه شاوردی مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی با رودیونوف دمیتری آدریویچ معاون نخست وزیر جمهوری کارلیا در امور اقتصادی که یکی از جمهوری‌های روسیه با نزدیک به ۷۰۰ هزار جمعیت است، گفت‌وگو کرد.
دمیتری آدریویچ در این جلسه از حضور در صندوق نوآوری و شکوفایی و آشنایی با زیست‌بوم نوآوری ایران ابراز خشنودی کرد و تاکید کرد: با وجود تحریم‌های سنگین علیه روسیه پس از جنگ اوکراین، توسعه همکاری‌های تجاری با ایران می‌تواند راهگشا باشد.
وی همچنین از ظرفیت‌های بازار روسیه برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی سخن گفت و بر توسعه روابط اقتصادی تاکید کرد.
معاون نخست وزیر جمهوری کارلیا در امور اقتصادی اظهارداشت: از صندوق نوآوری و شکوفایی تشکر می‌کنیم که زمینه آشنایی ما با شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و مذاکره با آنها را برای ما فراهم کرد.
دمیتری آدریویچ به نیازمندی‌های فناورانه روسیه اشاره کر و گفت: ما آماده توسعه همکاری‌ها به خصوص در حوزه حمل و نقل و شیلات و به طور ویژه خوراک ماهی هستیم، روسیه می‌تواند باتوجه به برخی از فرمولاسیون‌های تولید خوراک ماهی را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی قرار دهد.
وی تاکید کرد : بازار محصول تولیدشده از این فرمولاسیون تضمین‌ شده است و شرکت‌های دانش‌بنیان ایران نیز می‌توانند آن را در اختیار داشته باشند و روسیه از همکاری‌های صندوق نوآوری و شکوفایی ایران با پارک‌های علم و فناوری روسیه برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در این پارک‌ها استقبال می‌کند.
پیشنهاد صندوق نوآوی به طرف روسی برای سرمایه‌گذاری‌ مشترک یا راه‌اندازی خط تولید در روسیه
شاوردی مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز درباره زیست‌بوم نوآوری در ایران به طرف روسی توضیحاتی ارایه کردو افزود: در ایران اکنون بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف، از فناوری اطلاعات گرفته تا ماشین‌آلات کشاورزی در حال فعالیت هستند و در برخی زمینه‌ها و در بعضی بازارهای دنیا توانسته‌اند، رقبای آمریکایی و اروپایی را پس بزنند.
وی یادآور شد: در اوج دوران کرونا که ایران دچار تحریمی همه‌جانبه حتی در تهیه اقلام دارویی بود، شرکت‌های دانش بنیان ایرانی توانستند اقلام ضروری برای گذار از کرونا را به تولید انبوه برسانند و نقش بسزایی در ایران برای رفع بحران کرونا داشتند.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد: اکنون ۵۱ پارک علم وفناوری در شهرهای مختلف ایران وجود دارد که برخی شرکت‌های دانش‌بنیان با استقرار در این پارک‌ها در حال فعالیت هستند، همچنین در ایران از سطوح بالای تصمیم‌گیری تا نهادهای زیرمجموعه در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و افزایش فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان گام برمی‌دارند.
براساس گزارش صندوق نوآوری و شکوفایی، شاوردی ادامه داد: این صندوق برای توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در روسیه، آماده حمایت‌های مختلف از حمایت‌های مالی گرفته تا خدمات فنی است.
وی همچنین درباره پیشنهاد طرف روسی مبنی بر دراختیار قراردادن فرمولاسیون‌های تولید خوراک ماهی به شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی،گفت: اگر نیاز بر انجام تحقیق و توسعه بر این محصول باشد و شرکتی قصد این کار را داشته باشد تا محصول پیشرفته‌تری ارایه کند، صندق نوآوری حمایت‌های لازم را در این زمینه جامه عمل می‌پوشاند.
مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی یادآور شد: همکاری‌ها می‌تواند در قالب سرمایه‌گذاری‌های مشترک یا راه‌اندازی خط تولید مشترک صورت گیرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا