یزدیزد- سردبیر

لزوم گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرستان کم برخوردار جهت افزایش اشتغال

یک مدرس دانشگاه ابرکوه با بیان این که ابرکوه فاقد شرکت‌های دانش‌بنیان است، گفت: سهم استان یزد از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور کمتر از دو درصد یعنی ۱۰۹ شرکت است ولی ابرکوه از این تعداد، هیچ سهمی ندارد و علی‌رغم تقاضای شرکت‌های فناور، سختگیری‌های مرحله ارزیابی تاکنون مانع از دانش‌بنیان شدن شرکت‌های متقاضی در ابرکوه شده است.

«مسعود امیدواری» ضمن بیان اینکه رهگذر شرکت‌های دانش‌بنیان از مراکز رشد و دانشگاه‌هاست، اظهار کرد: از ابتدای امسال با مطرح شدن شعار سال، دائماً شاهد هستیم که مسئولان شهرستان در مصاحبه‌های خود راجع به مسئله دانش‌بنیان صحبت‌های داشته‌اند اما مراجعه آنان به واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد، تقریباً صفر بوده است.

وی با بیان این که در حال حاضر چندین شرکت فناور مستقر در مرکز رشد ابرکوه متقاضی دانش‌بنیان شدن هستند، خاطرنشان کرد: هر چند که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری متولی ارزیابی و اعطای تأییدیه دانش‌بنیان به شرکت‌های متقاضی است اما متولی اصلی شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، در وهله اول مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری و در وهله دوم مراکز آموزش عالی و فنی و حرفه‌ای هستند.

این کارآفرینی ابرکوهی خاطرنشان کرد: یکی از زیرساخت‌های لازم جهت توسعه شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان وجود مراکز شتاب‌دهنده است که با همکاری ترجمان‌های دولتی و بخش خصوصی می‌تواند نقش مهمی را در جهت شتاب‌دهی به کسب‌ و کارهای نوپا ایفا کند که امیدواریم با ورود بخش خصوصی و حمایت ویژه دولت، شاهد تأسیس مرکز شتاب‌دهنده در شهرستان باشیم.

امیدواری یادآور شد: رسالت مراکز آموزش عالی و فنی و حرفه‌ای تربیت نیروی متخصص، خلاق و کارآفرین و رسالت مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها هدایت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی جهت ایده پردازی، ایده پروری و ایجاد کسب‌وکارهای نوپا و همچنین تقویت واحدهای فناور و ارائه مشاوره لازم به آن‌ها جهت دریافت تأییدیه دانش‌بنیان است.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه مراکز رشد فناوری همچنین می‌توانند محلی برای ارتباط صنعت، دانشگاه و کسب‌وکارهای نوآور و فناور باشند، ادامه داد: تقویت دفتر ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها، زمینه‌ساز بهره‌برداری کاربردی از تحقیقات علمی خواهد بود و منجر به حل مشکلات جامعه می‌شود.

وی افزود: ضمن اینکه اگر از دانشجویان و اساتید دانشگاه جهت حل مشکلات صنعت استفاده شود، زمینه تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور نیز به وجود می‌آید.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

پیشنهاد سردبیر
بستن
دکمه بازگشت به بالا