پیشنهاد سردبیردسته‌بندی نشده

زنگ خطر؛تغییرات آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور نیازمند کمک دانشگاه‌ها است

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور زنگ خطر هدایت تحصیلی دانشگاه‌های کشور را به صدا درآورد.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور زنگ خطر هدایت تحصیلی دانشگاه‌های کشور را به صدا درآورد.

به گزارش  بازارکار، عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در نشست رؤسای دانشگاه‌های کشور که در حال برگزاری در دانشگاه تبریز است، با اشاره به آمار داوطلبان کنکور 1401 گفت:‌ در کنکور دکتر امسال 186 هزار داوطلب شرکت کرده‌اند که 120 هزار نفر آنها در رشته‌های علوم انسانی ثبت‌نام کرده‌اند، فنی‌ و مهندسی‌ها 27 هزار نفر و علوم پایه‌ها 13 هزار نفر بوده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه هدایت تحصیلی در آموزش عالی هوشمندانه نیست گفت: ظرفیت رشد در علوم انسانی بسیار زیاد است و نیازمند تدبیر ویژه‌ای است.

پورعباس همچنین با اشاره به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد امسال نیز گفت: 647 هزار داوطلب در آزمون کارشناسی ارشد امسال ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 435 هزار نفر در گروه علوم انسانی هستند. علوم پایه 35 هزار نفر هستند و هر سال تعداد داوطلبان گروه علوم پایه در حال کاهش است. نحوه توزیع داوطلبان در گروه‌های آموزشی نرمال نیست و قطعا نیازمند هدایت تحصیلی هستیم.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور خاطرنشان کرد:‌ در کنکور امسال گروه ریاضی و فیزیک کمترین جمعیت داوطلبان را داشت که معادل 145 هزار نفر می‌شد، این در حالی است که ظرفیت اعلامی دانشگاه‌ها برای گروه ریاضی و فیزیک بیش از 250 هزار نفر است این آمار زنگ خطر است.

وی همچنین تأکید کرد:‌ داوطلبان رشته‌های علوم تجربی هر سال رو به رشد هستند امسال حدود 100 هزار داوطلب بیشتر از سال قبل در گروه علوم تجربی ثبت‌نام کرده‌اند.

وی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد:تغییرات آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور نیازمند کمک دانشگاه‌ها است. نظام مدیریت یکپارچه آزمون‌ها در حال انجام است آزمون‌ها هوشمندسازی می‌شوند و بانک سؤالات نیز تدوین می‌شود که بر اساس آن تمام اساتید می‌توانند طراح سؤالات کنکور باشند.

پورعباس همچنین به اجرای مدرن برگزاری آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور اشاره کرد و گفت:‌ در برگزاری آزمون‌ها به سمت هوشمند و مدرن‌سازی پیش می‌رویم و امیدواریم تا سال 1403 تمام آزمون‌ها را هوشمندسازی کنیم.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا