هرمزگان- سردبیر

سود صنایع‌دستی قشم به جیب واسطه‎‌ها می‌رود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: یکی از مشکلات صنایع‌دستی منطقه واسطه‌ها هستند و معمولا تولیدکنندگان سود چندانی از فروش محصولات خود ندارند؛ درنظر داریم بازارچه اختصاصی تولیدات صنایع‌دستی قشم را با حضور هنرمندان فعال در حوزه صنایع دستی ۷۰ روستای این جزیره راه‌اندازی کنیم.

افشار فتح‌اللهی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی بازار کار  درباره صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی در جزیره قشم اظهار داشت: جزیره قشم دارای ظرفیت‌های ارزشمند، متنوع و کم‌نظیر در حوزه صنایع‌دستی و هنرهای‌سنتی است؛ در همه ۷۰ روستای قشم تولید صنایع‌دستی فاخر رونق دارد، این ظرفیت‌ها باید به هم‌وطنان خودمان و حتی در جهان معرفی شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: یکی از مشکلات صنایع‌دستی منطقه واسطه‌ها هستند و معمولا تولیدکنندگان سود چندانی از فروش محصول ندارند. در نظر داریم علاوه بر سایر بازارهای موجود بازارچه اختصاصی تولیدات صنایع‌دستی قشم را در جزیره راه‌اندازی کنیم تا همه هنرمندان فعال در حوزه صنایع دستی از ۷۰ روستای قشم در آن حضور داشته و محصولات خود را با عرضه مستقیم بفروشند.

وی با اشاره به برگزاری جام جهانی قطر در آبان و آذر ماه گفت: در حال ارزیابی و برنامه‌ریزی هستیم تا همزمان با این رویداد، دفتر معرفی توانمندی‌های فرهنگی و صنایع‌دستی مناطق قشم و کیش را به صورت مشترک راه‌اندازی کنیم.

اقامت در قشم در زمان جام‌جهانی برای گردشگران به صرفه است

فتح‌اللهی با اشاره به ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم گفت: جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی منطقه قشم جزو ویژگی‌های کم‌نظیر حوزه خلیج‌فارس است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، جام جهانی فرصت خوبی برای جذب گردشگر به جزیره قشم است، اما زیرساخت‌های لازم فراهم نشده است، طبق برآوردها حدود ۲۰۰هزار نفر از هم‌وطنان ایرانی برای جام‌جهانی به قطر سفر خواهند کرد. تلاش خواهد شد بخشی از این گردشگران را برای اقامت به قشم جذب کنیم که برای آنها هم به صرفه است، زیرا هزینه‌های اقامت آنها ۵۰ درصد کاهش خواهد داشت.

پل خلیج‌فارس جزیره قشم در دولت سیزدهم به بهره‌برداری می‌رسد

فتح اللهی گفت: پل خلیج فارس اثرات اقتصادی و سیاسی و مهمی در زندگی مردم ساکن جزیره و توسعه منطقه و حتی استان هرمزگان دارد، اجرای این طرح به دلایل غیرکارشناسی و تفاوت دیدگاهی مانند تبدیل به تونل شدن یا ارتفاع و مسائلی مانند آن سال‌ها متوقف شده است که مبنای کارشناسی ندارد، اما آنچه که دولت سیزدهم روی آن برنامه دارد و در سفر رئیس‌جمهوری به قشم هم مورد تاکید قرار گرفت، تکمیل ساخت این پل است. ما هم برنامه‌ریزی‌های لازم برای ساخت و تکمیل این پل را آغاز کرده‌ایم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: دولت در سال ۱۴۰۱ بخشی از هزینه‌های اجرای طرح پل خلیج فارس را تقبل کرده و قرار شد هزینه ساخت برای سال اول را دولت انجام دهد که مراحل مصوبات و تامین اعتبارات آن در حال نهایی شدن است، اما برای ادامه در سال‌های آتی قرار شد منطقه آزاد از راه های قانونی دیگر اعتبارات اجرای طرح را تامین کند.

وی ادامه داد: بخشی از مقدمات اجرای طرح و راه‌اندازی کارگاه احداث پل خلیج فارس آغاز شده است، برای تکمیل طرح به سمت جذب مشارکت و سرمایه حرکت خواهیم کرد، بخشی از بانک‌ها و سرمایه‌گذاران داخلی هم اعلام آمادگی کرده‌اند و مذاکرات درباره روش های مختلف سرمایه‌گذاری BOT و BOO را شروع کردیم.

فتح‌اللهی افزود: در بخش سرمایه‌گذاران خارجی، چند کشور متقاضی مشارکت در ساخت پل خلیج‌فارس هستند، مذاکرات در حال انجام است و تفاهم‌نامه هم تنظیم شده که جزییات قرارداد به زودی اعلام می‌شود اما ساخت پل با سرعت شروع خواهد شد و تلاش خواهیم کرد پل خلیج‌فارس در همین دولت به بهره‌برداری برسد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا