آموزش عالیآموزش و مهارتاجتماعیدسته‌بندی نشدهمراکز رشد

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها: گفت‌وگوها و مناظرات دانشجویی باید سکه رایج کف دانشگاه شود

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با بیان این‌که فضای دانشگاه‌ها به جهت ویژگی نخبگانی بودن انتظارات و الزاماتی دارد، اظهار کرد: الزامات برای کسانی است که در آن محیط(دانشگاه) زیست می‌کنند و انتظارات ناشی از چشم امید جامعه به دانشگاهیان است.

به گزارش بازار کار، حجت الاسلام علی فاطمی‌پور، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در اختتامیه دهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی که در محل باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: برای این‌که فضای دانشگاه بتواند انتظارات و الزامات را پاسخ دهد به فضای عقلانیت، منطقی حاکم بر دانشگاه نیاز داریم که البته گسترش عقلانیت و منطق رو به رشد نیازمند تمرین و آموزش است که از برنامه‌های ارزشمند در این راستا برگزاری مسابقات ملی مناظره دانشجویی است.
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان این‌که با این قبیل برنامه‌ها کسانی که در دانشگاه زیست می‌کنند، می‌توانند به تعامل و هم‌فکری برسند، در ادامه تصریح کرد: البته لازمه آن این است که بیشتر و دقیق‌تر صحبت کنیم تا این گفت‌وگوها به نتیجه منتج شود.
فاطمی‌پور با بیان این‌که گفت‌وگو همیشه هست اما این گفت‌وگوها باید هدفدار، جهت‌دار و مبتنی بر عقلانیت و بدور از احساسات باشد، در ادامه خاطرنشان کرد: این مسابقات ملی در فرهنگسازی و نهادینه کردن این گفت‌وگوها نقش مهمی دارد که باید برای فرهنگسازی در جامعه هم کوشید.
وی با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی جدی در این‌باره در سطح دانشگاه‌ها گفت: تا بدین ترتیب این اتفاق(گفت‌وگوها و مناظرات) سکه رایج کف دانشگاه شود. باید حرف‌های غیرمنطقی، غیررسمی و بدون هدف و جهت در دانشگاه زده نشود تا فضای جامعه به سمت بحث در خصوص مباحث چالشی سوق داده شود.
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اعتقاد به این‌که باید با این بحث و گفت‌وگوها مسایل را مطرح و راهکارهایی را پیشنهاد داد، افزود: امید می‌رود موضوع مناظرات به سمت خوب و خوب‌تر و شناسایی بد و بدتر حرکت کند تا نتیجه آن اتفاقات عینی و طرح ایده برای برطرف کردن مشکلات و ارتقاء نظام فکری و زیست دانشگاه و جامعه باشد.
فاطمی‌پور با اعتقاد به این‌که هم‌اکنون به اعتماد جامعه ضربه خورده است، گفت: می‌توان با گفت‌وگو آن‌را ترمیم کرد به‌نحوی که افراد نسبت به هم دید مثبت‌تری داشته باشند و میزان تاب‌آوری جامعه و عقلانیت در فضای عمومی افزایش یابد تا به سمت کارآمدی و اصلاح مشکلات و ایجاد جامعه آرمانی حرکت کنیم که البته لازمه آن پرهیز از برگزاری این قبیل برنامه‌ها تنها با نگاه شکلی است.
وی با تأکید بر این‌که باید با ارتقاء محتوا، توأم با عقلانیت، دانش و اخلاق در دانشگاه کمک کرد، افزود: دانشگاهی که عقلانیت، اخلاق، معنویت و علم بر آن حاکم باشد دانشگاه بهتری برای خدمت رساندن و تبدیل شدن به محور منشأ همه تحولات است که در نهایت به حل مشکلات کشور منجر می‌شود.
هدف مقدس و والای نهفته در مسابقات ملی مناظره دانشجویی تأکید بر اصل دفاع است
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم، محمد صفری ملک میان، نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی،در سخنانی ایجاد تغییر اساسی در سبک زندگی را از مهم‌ترین و چالشی‌ترین مباحث برشمرد و افزود: مهم‌ترین این تغییرات در زندگی خواص جامعه است و هدف از برگزاری این قبیل برنامه‌ها ارائه نظرات و دیدگاه‌های مختلف است تا بدین ترتیب بهترین راه تربیتی پیدا شود.
نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی حل مشکلات از طریق گفت‌وگو را ادامه مسیر بزرگان علمی و دینی دانست و گفت: این رویداد ملی فرهنگی پس از کسب یک دهه تجربه باید برای دهه دوم برنامه‌ریزی‌های کلانی داشته باشد در عین حال که پژواک این جلسه هم به گوش جامعه برسد.
صفری با اعتقاد به این‌که بیان نظرات در موضع مخالف و موافق به معنای انسداد باب علمی نیست، در ادامه خاطرنشان کرد: باید همه دیدگاه‌ها و نظرات شنیده شود هم‌چنین برگزاری جلسات مناظره از مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری است.
وی با اظهار امیدواری بر این‌که در سال‌های آینده این مسابقات ملی قوی‌تر برگزار شود، گفت: دغدغه ما بلوغ اجتماعی جامعه است که مولفه‌های بسیاری دارد و مهم‌ترین آن آشنایی با حقوق یکدیگر و داشتن زندگی توأم با تعامل و مسالمت است که باز شدن باب گفت‌وگو مهم‌ترین راه آن است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا