خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

خراسان رضوی دومین استان کشور باکمترین نرخ بیکاری معرفی شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی از معرفی این استان به عنوان دارنده کمترین نرخ های بیکاری در کشور خبر داد.

به گزارش بازارکار و به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی، محمد امین بابایی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان رضوی با اشاره به گزارش مرکز آمار ایران گفت: این گزارش از کاهش ۰.۴ درصدی نرخ بیکاری در سال گذشته نسبت به سال قبل آن خبر داده و اسامی استان‌ها با کمترین نرخ را اعلام کرده است.

وی ادامه داد: استان‌های زنجان، خراسان رضوی و مازندران در سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب با نرخ ۶.۵، ۶.۶ و ۷.۰ درصد دارای کمترین نرخ بیکاری نسبت به سایر استان‌ها هستند.

وی در خصوص میزان بیکاری در گزارش مرکز آمار نیز گفت: بیشترین آمار بیکاری در استان‌های هرمزگان با ۱۵.۸ درصد، کرمانشاه با ۱۴.۹ درصد و خوزستان با ۱۲.۶ درصد گزارش شده است.

وی افزود: بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی کشور نشان می‌دهد که در سال ١٤٠٠، بخش خدمات با ٤٩,٨ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.٨ درصد و کشاورزی با ١٦.٣ درصد قرار دارند.

وی اظهار داشت: بر اساس آخرین داده‌های اطلاعاتی، بیشترین نرخ مشارکت اقتصادی در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل تر در استان‌های یزد، اردبیل و زنجان به ترتیب ۴۷.۸، ۴۶.۲ و ۴۵.۵ درصد اعلام شده است. بر اساس گزارش مرکز آمار، کمترین نرخ مشارکت اقتصادی، در استان ایلام با ۳۴.۱ درصد و استان‌های سیستان و بلوچستان و کهگیلویه و بویر احمد با ۳۴.۵ درصد اعلام شده است.

وی گفت: نرخ مشارکت اقتصادی درسال 1399 دراستان خراسان رضوی 43.6 و این نرخ درسال 1400 دراستان 40.9 اعلام شده است همچنین استان خراسان رضوی در سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ نرخ بیکاری استان 6.6 می باشد که برابر اعلام مرکز آمار ایران دومین استان به لحاظ کمترین نرخ بیکاری نسبت به سایر استان‌ها می باشد.

وی افزود:بررسی سهم جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص طی سال١٤٠٠ در گزارش مرکز آمار نشان میدهد که10.2 درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٧.٨ درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیشتر ، ٤٩ ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند.

وی بیان کرد: در سال گذشته، به میزان 40.9 درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل تر (١٣٩٩) ٠.٤ درصد کاهش یافته است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا