مازندرانمازندران- سردبیر

رونق کسب و کار کشاورزان مازندران با کشت گیاهان دارویی

کشت گیاهان دارویی از جمله گل محمدی در مناطق بالادست استان مازندران این روزها سبب رونق کسب و کار کشاورزان منطقه و استقبال مردم از ایجاد گلستان‌های گل محمدی شده است.

کشت گیاهان دارویی از جمله گل محمدی در مناطق بالادست استان مازندران این روزها سبب رونق کسب و کار کشاورزان منطقه و استقبال مردم از ایجاد گلستان‌های گل محمدی شده است.
بر اساس این گزارش ، سال‌ها بود که مزارع کشاورزی بالادست و مناطق کوهستانی استان مازندران برای کشاورزان آورد چندانی نداشت و در نتیجه سبب مهاجرت اهالی به سمت شهرها و یا دیگر استانها شد تا جایی که برخی از روستاها خالی از سکنه شدند.
اما در اتفاقی مهم و تصمیم درست وزارت جهادکشاورزی، با اصلاح الگوی کشت و تنوع محصول با شرایط آب و هوایی مناطق بالا دست مازندران، کشت گیاهان دارویی رونق، و در این میان گل محمدی نیز مورد توجه روستانشینان بالادست مازندران قرار گرفت و با افزایش درآمد برای کشاورزان، انگیزه جوانان برای پیوست به این کسب و کار نیز بالا گرفت.
یکی از گل کاران با بیان اینکه با سرمایه گذاری، کشت گل محمدی را از سال 92 در روستای جیربند آغاز کردم، اظهار داشت: برای بیش از 10 نفر مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شغل شده است و همچنین در بحث گردشگری این روستا نیز بسیار موثر می‌باشد.
کشاورز دیگری نیز با اشاره به اینکه اگر صد میلیون تومان به عنوان هزینه برای کارگر و سایر کشت گل محمدی انجام شود، افزود: 180 میلیون تومان برای یک هکتار اراضی گل محمدی سوددهی دارد.
حسین مولایی معاون مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز گفت: هم اکنون در فصل برداشت گل محمدی قرار داریم که بهترین زمان برداشت است و پیش بینی می‌شود از 500 هکتار مزارع گل محمدی استان مازندران، یک میلیون و 500 هزار لیتر گلاب استحصال بشود.
وی با بیان اینکه بر اساس برنامه از کشت گیاهان دارویی در مناطق بالا دست و کوهستانی و اراضی شیب‌دار و کم بازده پشتیبانی می‌شود تصریح کرد: هم اکنون در ارتفاعات هزارجریب در شرق مازندران، مناطق بالادست ساری، آمل، بهشهر، رامسر، کلاردشت و برخی دیگر از مناطق کشت گل محمدی رونق خوبی پیدا کرده است.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا