اجتماعیاصفهان- سردبیراقتصادی و بازار سرمایهدسته‌بندی نشده

قاچاق کالا، فرصت‌های شغلی را از بین می‌برد

عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار اصفهان، قاچاق کالا را موجب از بین رفتن فرصت‌های شغلی دانست که از ضعف نظارتی نشأت می‌گیرد و تاکید کرد: مکانیسم نظارتی ما در بحث واردات کالا باید به قدری قوی باشد که جلوی قاچاق را بگیرد نه آنکه عده‌ای به خود اجازه دهند اجناس قاچاقی که حقوق دولت را نپرداخته کانتینری وارد کشور کنند.

به گزارش بازار کار محمد مرجانی ، قاچاق کالا و واردات بی‌رویه را موجب از بین رفتن فرصت‌های شغلی در کشور دانست و گفت: در بحث قاچاق معتقدم در حوزه نظارتی بسیار ضعیف عمل شده است و باید مکانیسم نظارتی را روی خط تولید بگذاریم.
وی افزود: تا وقتی تولید و کارفرمایی نباشد، کارگر هم نمی تواند کار کند چون کارفرما و کارگر لازم و ملزوم همدیگر هستند و در برخی بخشها نیاز است که در خطوط تولید دولت بیشتر خدمات‌رسانی کند تا کارفرما هم بتواند نیروی بیشتری جذب کند.
این مقام مسئول کارگری معتقد است با گسترش قاچاق، انگیزه کار از کارگر و تولیدکننده گرفته می‌شود و این مساله در کیفیت تولیدات اثر می گذارد.
مرجانی با استقبال از جریان حذف ارز ترجیحی گفت: برخی افراد از این مساله سوءاستفاده کردند و ارز گرفته شده را در جای دیگری هزینه کردند. به عنوان مثال یک کارفرما کارگر خود را نگه می‌دارد ولی خط تولیدش کار نمی کند، از آن طرف حق بیمه نمی‌پردازد و حقوق کارگر را هر شش ماه یکبار می‌دهد و به دولت هم صدمه می‌زند و مالیاتش را نمی دهد.
عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار اصفهان افزود: هر زمان که اداره بیمه و مالیات به دنبال مطالبات خود هستند، جنجالی بین کارگران راه می‌اندازد که مسئولان به او فرصت بدهند لذا در بحث ارز ترجیحی اعتقادم بر این است که برخی بنگاه‌ها و افراد از آن سوءاستفاده کردند و می‌طلبد که دولت به این موضوع ورود و آنها را شناسایی کند.
وی با بیان اینکه مرزهای کوله‌بری در کشور آنقدر کالای قاچاق ندارند که با حجم گسترده وارد کشور شود، اظهار کرد: مکانیسم نظارتی ما در بحث واردات کالا باید به قدری قوی باشد که جلوی قاچاق را بگیرد نه آنکه عده‌ای به خود اجازه دهند اجناس قاچاق را که حقوق دولت را نپرداخته، کانتینری وارد کشور کنند.
مرجانی گفت: دولت و قوه قضاییه می‌توانند با همراهی هم، مفرهایی که در این خصوص وجود دارد و موجب سوءاستفاده می شود را شناسایی و مسدود کنند.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا