خراسان رضویخراسان رضوی- سردبیر

لزوم شتاب در حوزه دانش‌بنیان‌ها/ خراسان رضوی در آغاز راه موفقیت

پس از آنکه رهبر معظم انقلاب ۱۴۰۱ را سال "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" نامیدند، توجه همه مسوولان و تصمیم‌سازان به این حوزه و توانمندی آن جلب شد و برنامه‌ریزی‌ها رویکردی دیگری به خود گرفت.

به گزارش بازارکار و به نقل از ایرنا، بر همین اساس نیاز است تا در ابتدای راه بتوان با هماهنگی و برگزاری نشست هایی ذهن ها را به هم نزدیک ساخته و سپس با تقسیم کار بر اساس وظایف محوله، دست در دست هم کاری کرد تا ضمن پیشرفت کشور و حرکت در مسیر علم، امکان ایجاد اشتغال، که یکی از مولفه های تاثیرگذار در امنیت هر کشوری است، نیز مورد تاکید قرار گیرد.

از این رو می‌توان حرکت در مسیر دانش و عملیاتی کردن ایده‌های خلاقانه را آغازگر راه بی انتهای موفقیت در کشور نامید تا ایران اسلامی در مسیر پیشرفت خود بتواند در جمع کشورهای صاحب ایده و دانش منحصر به فرد، برای ایفای نقش نوین خود در نظم نوین جهانی قد برافراشته و برنامه‌ریزی کند.

شرکت های دانش بنیان و اشتغالزایی

مسلم آن است که شرکت های دانش بنیان، نقش مهمی در اشتغالزایی و بهبود وضعیت شغلی در تمام بخش ها دارند و بر همین اساس رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: برای تحقق این امر مهم و ایجاد اشتغال مورد نیاز جامعه باید شرکت های دانش بنیان در وهله نخست برای حوزه بازاریابی چاره اندیشی کنند.

مسعود میرزایی افزود: بازاریابی و تجاری سازی محصولات دانش بنیان باید در اولویت سیاست های راهبردی قرار گیرد و بر همین اساس راه اندازی قرارگاه توسعه اقتصاد دانش بنیان با هدف بهبود کسب و کارها در حال عملیاتی شدن است.

وی گفت: این قرارگاه دارای ۶ پردیس تخصصی از جمله صنایع معدنی و کشاورزی، آی تی، دارویی و پزشکی و راه و شهرسازی است که لازم است با هم‌افزایی، هماهنگی بین بخشی، حمایت و هدایت کلی جریان دانش بنیان، فعالیت در قرارگاه اقتصاد دانش بنیان، دنبال شود.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی با بیان اینکه تشکیل پردیس های تخصصی باعث می‌شود تا شرکت های فعال در حوزه های مربوطه ساماندهی شوند، اظهار کرد: فلسفه انجمن شرکت های دانش بنیان در نهایت موجب رضایت‌مندی و مشارکت بخش خصوصی است و بر همین اساس لازم است تا مدیران شرکت های دانش بنیان با همکاری و همدلی در ارتقای شاخص های استان بکوشند.

حمایت آستان قدس رضوی از طرح های دانش بنیان

آستان قدس رضوی، می تواند نقش بسیاری در حمایت از طرح های دانش بنیان داشته باشد تا ضمن مرتفع کردن نیازهای جدید این مجموعه به عنوان یک مشتری، زمینه اشتغال زایی جوانان را نیز پی بگیرد.

مدیرعامل شرکت صنایع پیشرفته رضوی وابسته به آستان قدس رضوی با تاکید بر حمایت و پشتیبانی از طرح های دانش بنیان، اظهار کرد: رویکرد آستان قدس رضوی در حمایت از شرکت های دانش بنیان، تصدی گری نیست و برهمین اساس شرکت صنایع پیشرفته رضوی در زمینه های مشارکتی سعی دارد کمتر از ۴۰ درصد مشارکت داشته باشد تا اصل کسب و کار در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار گیرد.

مجتبی بهنام تقدسی با اشاره به اینکه شرکت صنایع پیشرفته رضوی یک سرمایه گذار فعال محسوب می شود، گفت: این شرکت طرح هایی را که ویژگی های لازم برای حضور در بازار را داشته باشند، مورد حمایت قرار می دهد و زمانی از شراکت خارج می شود که آن شرکت بتواند روی پای خود بایستد.

وی افزود: شرکت صنایع پیشرفته رضوی درصدد نیست به صورت جزیره ای بسیار سودآور و در عین حال منفک از بقیه عمل کند، بلکه اهدافی چون حمایت از تولیدات دانش بنیان، مفید و محرک بودن را برای موسسات تابعه آستان قدس رضوی دنبال می کند.

تقدسی با بیان اینکه هم اینک شرکت صنایع پیشرفته رضوی در پنج حوزه دیجیتالی هوش مصنوعی، مواد پیشرفته، حوزه سلامت و درمان، الکترونیک پیشرفته و تجهیزات صنعتی پیشرفته آماده سرمایه گذاری است، گفت: با این حال این آمادگی وجود دارد تا از طرح هایی که نیاز به سرمایه گذاری، برندسازی و بهره گیری از ظرفیت اجتماعی آستان قدس دارند، حمایت کنیم.

او افزود: چالش کنونی شرکت های دانش بنیان تجاری سازی است، و بر همین مبنا ما در کمیسیون تجاری سازی، که مسوولیت آن با شرکت صنایع پیشرفته رضوی است، برای پاسخگویی به این نیاز چاره اندیشی خواهیم کرد.

ارتقای شاخص‌های خراسان رضوی با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان

هم اینک ۶۰۰ شرکت دانش بنیان و فناوری در خراسان رضوی فعالند که می توانند با حضور در کمیسیون های تخصصی انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی و همچنین در ارتباط با سایر نهادها نقش آفرینی کنند.

رییس هیات مدیره انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی با تاکید بر اینکه دانش بنیان ها در ارتقای شاخص های استان خراسان رضوی همپای دولت هستند، گفت: شرکت‌های دانش بنیان دارای ظرفیت بالایی هستند که می توانند به دولت در ارتقای جایگاه استان یاری کنند.

سیدمهدی مدنی بجستانی افزود: کمیسیون های تخصصی انجمن شرکت های دانش بنیان می توانند نیازسنجی کرده و برای رفع آن چاره اندیشی کنند و خوشبختانه زمینه رشد و تعالی شرکت های دانش بنیان بیش از پیش فراهم شده است که مدیران شرکت های دانش بنیان می توانند با حضور در کمیسیون‌های تخصصی انجمن، با مطالبه گری، به نتایج خوبی برسند.

وی با اشاره به فعالیت ۳.۵ ساله انجمن شرکت های دانش بنیان در خراسان رضوی گفت: فعال سازی زیست بومی های دانش بنیان و بهره گیری از ظرفیت های کمیسیون های انجمن از جمله سیاست های راهبردی است. با این حال شرکت های دانش بنیان برای بهره گیری از ظرفیت های نهفته به همراهی و همکاری دستگاه‌های ذیربط نیاز دارند.

واحدهای تولیدی نیازمند ایده های نوین

واحدهای تولیدی و صنعتی برای بقا و حضور در بازارهای داخلی و بین المللی باید از ایده های دانش بنیانی در تولید محصولات خود بهره ببرند تا ضمن پرداختن به نیازهای جدید بازار بتوانند در دالان دانش حرکت کنند تا ضمن نوآوری و به روز بودن، طی مسیر پیشرفت را برای جامعه فراهم کنند.

رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: واحدهای تولیدی و صنعتی در شهرک های صنعتی این استان به ایده های نوین دانش بنیانی نیاز دارند و ظرفیت های زیادی نیز برای نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان در خراسان رضوی وجود دارد که بر همین اساس مدیران شرکت های تولیدی و صنعتی نیز خواهان بهره مندی از توان شرکت‌های دانش بنیان هستند.

امیررضا رجبی اظهار کرد: ضروری است شرکت های دانش بنیان بنا به تخصص خود به سراغ واحدهای تولیدی و صنعتی بروند و این آمادگی نیز وجود دارد تا حلقه اتصال بین شرکت های دانش بنیان با واحدهای تولیدی و صنعتی برقرار شود.

این مسوول از کم بودن سهم دانش بنیان ها در فروش محصولات صنعتی و معدنی انتقاد و بیان کرد: شرکت های دانش بنیان با بهره گیری از ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری می‌توانند سهم بیشتری در فروش محصولات مختلف تولیدی استان داشته باشند.

آنچه مسلم است باید آستین ها را بالا زد و با رویکردی متفاوت از گذشته و به جای شعاردرمانی، اقدامی سریع، صحیح و لازم را در پیش گرفت، زیرا اگر بیانات رهبر معظم انقلاب به عنوان یک فرمانده در نظر گرفته شود، نیاز است تا چرخ های حرکتی این کشور بر این اساس تنظیم شود. ایفای نقش در عرصه نظم نوین جهانی نشانه هایی دارد و مهم ترین نشانه آن اقدام در مسیر دانش بنیان ها می تواند باشد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا