مازندرانمازندران- سردبیر

تحقق رشد اقتصادی مازندران نیازمند ۷۲ هزار میلیارد تومان اعتبار

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران با اشاره به ابلاغ سهم ۷.۸ درصدی رشد و توسعه اقتصادی در استان گفت: ۷۲ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تحقق رشد اقتصادی استان لازم است.

به گزارش خبرنگار مهر، فرج الله فتح الله پور پیش ازظهر چهارشنبه در نشست علمی و تخصصی چارچوب کلی و جهت گیری های کلان برای تحقق رشد اقتصادی با اشاره به ابلاغ رشد اقتصادی استان، هدفگذاری رشد اقتصادی و برآورد سرمایه گذاری گفت: طبق هدفگذاری صورت گرفته میزان رشد اقتصادی بخش کشاورزی ۷.۸ درصد، معدن ۱۱.۱ صنعت ۱۰.۹ درصد، خدمات ۷.۲ درصد پیش بینی شده است.
وی با اشاره به گام‌های اجرایی، دریافت اطلاعات ارزش افزوده بخش‌های مختلف اقتصادی و تعیین سهم شهرستان‌ها از رشد اقتصادی، برآورد سرمایه گذاری مورد نیاز برای رشد اقتصادی را از جمله گام‌ها بیان کرد و گفت: طبق اطلاعات، سهم شهرستان‌ها از رشد اقتصادی احصاء و مشخص شد هر شهرستان چه سهم و بخشی در کشاورزی، صنعت، خدمات و معدن دارند.
وی ادامه داد: رشد ارزش افزوده استان مازندران از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که از ۲.۱ درصد به ۴.۲ درصد افزایش یافت ودر سال‌هایی نیز این رشد منفی بوده است و این مسئله نشان از رشد سینوسی دارد در حالی که باید رشد اقتصادی پایدار مدنظر قرار گیرد.
فتح الله پور به برآورد رشد سرمایه گذاری در استان اشاره کرد و گفت: حدود سه هزار میلیارد تومان اعتبار به قیمت ثابت و ۷۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به قیمت جاری لازم داریم و باید از بودجه عمومی، منابع خصوصی، تسهیلات بانکی و بورس، منابع شرکت‌های دولتی، منابع خارجی و غیره تأمین شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی مازندران افزود: بخش شهرداری‌ها و شرکت‌های دولتی بیشترین سهم را در تأمین منابع سرمایه گذاری ها دارند و میزان اعتبارات ملی هشت هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبارات استانی پیش بینی شده است.
وی با اظهار اینکه چگونه هدفگذاری ها را به برنامه اصلی وصل کنیم، گفت: انتخاب پروژه‌ها باید با رویکرد اقتصاد مقاومتی، برخورداری از زنجیره ارزش، بهره وری و غیره مدنظر قرار گیرد.

مشاهده بیشتر

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا