بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

آگهی استخدام

مطالب بیشتر
کد خبر : ۱۵۱۳۵۸
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان، اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را از اولویت‌های این اداره‌کل و وزارت کار اعلام کرد و گفت: امسال برای یک هزار و ۳۵۰ فارغ‌التحصیل دانشگاهی در کردستان استغال ایجاد شده است.
سه‌شنبه ۰۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۵

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، فرزاد پیشکاری صبح امروز در سومین جلسه بررسی اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی کردستان، به تشریح آخرین وضعیت طرح‌های اشتغالزایی وزارت کار ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی پرداخت و با بیان اینکه وزارت کار اهتمام جدی در بحث اشتغال فار‌ التحصیلان دانشگاهی دارد، اظهار کرد: دولت سیزدهم در بحث سیاست‌های تشویقی بازار کار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از جمله طرح کارورزی، یارانه دستمزد و مشوق‌های بیمه‌ای مسیر مناسبی برای همه جویندگان کار و کارفرمایان فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اداره‌کل کار کردستان با توجه به ظرفیت‌های استان از جمله جوانان خلاق و نخبه از این ظرفیت‌ها در راستای توسعه اشتغالزایی در منطقه حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

پیشکاری با بیان اینکه در طرح کارورزی تاکنون ۴۸۰ کارگاه و واحد پذیرنده ۶۵۰ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را مشغول به کار کرده است، اضافه کرد: در طرح مشوق‌های بیمه‌ای ۶۵ کارگاه با ۱۱۵ نفر و در طرح یارانه دستمزد ۶۷۸ کارگاه با ۸۲۸ نفر و جمعاً یک هزار و ۲۲۳ کارگاه و واحد پذیرنده زمینه اشتغال یک هزار و ۵۹۳ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را در قالب سیاست‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان فراهم کرده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با اشاره به مقایسه آمار اشتغال ایجادی در سامانه رصد، اشتغال بر اساس مدرک تحصیلی در ۹ ماهه اول سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، اظهار داشت: اشتغال ایجادی برای مدرک دیپلم در سال گذشته، ۵۲۰ نفر و در سال‌جاری ۲۱۶ نفر، مدرک لیسانس در سال گذشته، دو هزار و ۵۶۷ نفر و در ۹ ماهه سال‌جاری ۸۷۸ نفر، دارندگان مدرک فوق لیسانس ۶۱۴ نفر در سال گذشته و ۱۸۹ نفر در سال‌جاری و اشتغال ایجاد شده برای مدرک دکتری در سال گذشته ۲۰۹ نفر و در سال‌جاری ۶۷ نفر بوده که جمعأ در سال گذشته ۳ هزار و ۹۱۰ نفر با ۱۰.۵ درصد و در سال‌جاری یک هزار و ۳۵۰ نفر با ۷.۲ درصد از جوانان استان کردستان با مدرک‌های مختلف مشغول به کار شده‌اند.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان کردستان در تابستان ۱۴۰۲ به میزان ۸.۸ درصد بوده است که نسبت مشابه سال گذشته با نرخ بیکاری ۱۰.۲ درصد به میزان ۱.۴ درصد کاهش داشته است.

پیشکاری با بیان اینکه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کمیته ساماندهی اشتغال فارغ‌التحصیلان به ریاست وزیر کار تشکیل شده است، اظهار داشت: بر اساس گفته‌های وزیر کار، فرصت‌های شغلی باید به درستی و متناسب و متوازن توزیع شوند و اینطور نباشد که کسی شغل مناسبی پیدا نکند و در مقابل یک نفر چند شغل داشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با اشاره به بسیج همگانی دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی برای ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کشور از کارآفرینان، بخش‌های خصوصی، جامعه کار و تولید و تعاونی‌ها خواست از ظرفی‌ های خود برای ایجاد اشتغال استفاده نموده و رونق اقتصادی را در کشور فراهم آورند.

وی با اشاره به آسیب‌شناسی اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در استان کردستان، دلبستگی‌های خانوادگی، عدم آگاهی دانش‌آموختگان از مشوق‌های موجود، عدم وجود مهارت مورد نیاز بازار کار، درخواست برای مشاغل دولتی، عدم ریسک در کسب و کار، عدم اعتقاد به کارهای گروهی و مشارکتی و مواردی از این دست را از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در پیدا کردن شغل عنوان کرد.

پیشکاری با اشاره به مکاتبه بیش از ۴ هزار نفر از جوانان استان در سفر رئیس جمهور به کردستان برای اشتغال که به اداره کل کار استان ارجاع شده است، اشتغال در مشاغل دولتی را از مهم‌ترین اولویت‌ها و خواسته‌های این متقاضیان عنوان کرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان در پایان سخنان خود از همراهی ادارات اجرایی و سازمان‌های دولتی در تلاش برای ایجاد بسترهای اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی قدردانی و اظهار امیدواری کرد: با هم‌افزایی بین دستگاه‌های دولتی، تعاونی‌ها و بخش خصوصی و با بهره‌گیری ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاه‌های استان گام موثری در بحث جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی و ایجاد اشتغال جوانان در کشور داشته باشیم.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۴

ارسال نظرات

90 بازارکار

مطالب بیشتر

کارآفرینان آینده

مطالب بیشتر