بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

تازه ها

آگهی استخدام

مطالب بیشتر
کد خبر : ۱۵۱۶۲۹
نشست گارگروه تسهیل و رفع موانع تولید فارس در این هفته با گره‌گشایی از مشکلات ۳۴بنگاه اقتصادی به پایان رسید و با این اقدام تعداد بنگاه‌های اقتصادی حمایت شده از ابتدای سال جاری تاکنون به یک هزار و ۲۷واحد رسید.
چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۴


به گزارش خبرنگار ایرنا، واحد‌های تولیدی سهم عظیمی در ایجاد اشتغال و رونق تولید و اقتصاد دارند؛ لذا متولیان امور اقتصادی درصدد هستند از همه ظرفیت‌ها و امکانات کشور در رفع موانع پیش روی آن‌ها استفاده کنند.

آن‌ها همچنین معتقدند که بر اساس سیاست‌های دولت سیزدهم دستگاه‌های اجرایی موظف به همکاری با واحد‌های تولیدی جهت حل مشکلات در چارچوب قانون هستند.

برگزاری کارگروه ستاد تسهیل در استان‌های مختلف

این در حالیست که برگزاری مستمر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌های مختلف کشور هم از مهمترین سیاست‌های دولت برای احیای بنگاه‌های اقتصادی است.

در جلسات استانی مربوط به این کارگروه معمولاً مسائل تعدادی از واحد‌های تولیدی و صنعتی بررسی و تصمیماتی با هدف امهال تسهیلات، تقسیط بدهی‌های بانکی و معافیت مالیاتی به منظور رفع موانع تولید اتخاذ می‌شود.

همچنین به منظور اخذ مصوبات لازم در سطوح ملی، برخی موارد به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور ارجاع داده می‌شود.

نگاهی به جلسات کارگروه در استان فارس

تشکیل این جلسات در استان فارس هم در اولویت متولیان حوزه اقتصاد قرار دارد به گونه‌ای که نخستین جلسه این کارگروه در سال جاری در همان روز‌های ابتدایی سال یعنی ۱۵ فروردین ماه برگزار شد و در این جلسه مشکلات و چالش‌های پیش روی ۲۰ بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

پس از آن نشست‌های مربوط به این کارگروه هر هفته در روز‌های سه‌شنبه به ریاست استاندار و دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و با هدف تسریع در رسیدگی به مشکلات سرمایه‌گذاران، توسعه و رونق کسب و کار‌ها و افزایش اشتغالزایی تشکیل شد.

بدین ترتیب این کارگروه در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۲ یعنی از ۱۵ فروردین ماه تا ۲۸شهریورماه توانست مشکلات ۶۱۹ واحد تولیدی فارس را که در عرصه‌های مختلف فعالیت داشتند با برگزاری ۲۱ جلسه گره‌گشایی کند.

برگزاری متفاوت جلسه با شروع ماه مهر

و، اما بیست و دومین جلسه از این کارگروه در مهرماه سال جاری و هفته نخست پاییز به شکل متفاوتی برگزار شد؛ در این جلسه که با حضور دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید در سالن شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد مشکلات ۲۱ بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

کارخانه قند ممسنی در رستم، روغن نباتی نرگس شیراز، شرکت کارخانجات مخابراتی ایران (ITMC)، شرکت تک ایستا تولید قطعات ساختمانی در شهرک صنعتی بزرگ شیراز از مهمترین بنگاه‌های اقتصادی بودند که مشکلات آن‌ها در این جلسه ارزیابی و بررسی شد.

دبیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید در این جلسه از شناسایی قوانین مزاحم و معرفی آن‌ها خبر داد و گفت: هیچ بانکی حق تملک یا تعطیلی واحد‌های صنعتی را ندارد.

حل ۱۹۲ مشکل در حوزه تولید

محمد باقر آقا علیخانی که معتقد است اخیرا ۱۹۲ مورد مشکل در حوزه تولید کشور شناسایی و برای آن حل مسئله انجام شده است، هشدار داد: ۲ ماه به بانک‌های فارس فرصت می‌دهیم که واحد‌های تملک شده صنعتی را بازگردانند؛ این حجم از تعلیق واحد‌های صنعتی توسط بانک‌ها قابل قبول نیست.

پس از آن پانصد و چهل وهشتمین نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال‌سازی واحد‌های راکد استان که به عنوان بیست و سومین جلسه این کارگروه از ابتدای سال جاری تاکنون به شمار می‌رود برگزار شد و در این جلسه مشکلات ۴۶ بنگاه اقتصادی و مجموعه تولیدی در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس با حضور اعضاء کارگروه و روسای بانک‌های عامل مورد بحث بررسی و تبادل نظر و کار کارشناسی قرار گرفت و ضمن تصویب مصوبات لازم برای رفع این مشکلات به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

تولید تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی، دستکش طبی، ظروف یکبار مصرف و البسه بیمارستانی از جمله تولیدات بنگاه‌های اقتصادی و واحد‌های تولیدی در این جلسه بود که مشکلات و موارد در خصوص تعیین تکلیف بدهی، مطالبات دولتی، بررسی امکان پرداخت تسهیلات و مصوبات گذشته در این کارگروه بررسی و تصمیمات لازم برای رفع مشکلات این واحد‌ها تصویب شد.

بررسی مشکل ۲۶ بنگاه‌اقتصادی در دومین جلسه پاییزه این کارگروه

در پانصد و چهل و نهمین نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال سازی واحد‌های راکد استان که بیست و چهارمین جلسه این کارگروه از آغاز سال ۱۴۰۲ تاکنون محسوب می‌شد هم مشکلات ۲۶ بنگاه اقتصادی و واحد‌های تولیدی در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس و با حضور اعضا کارگروه و رؤسای بانک‌های عامل بررسی شد.

در این جلسه که پس از سفر رییس‌جمهور و هیأت دولت به استان فارس که در روز‌های پنجشنبه ۲۰ و جمعه ۲۱مهرماه انجام شد برگزار شد، تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی، ساندویچ پانل، ادوات کشاورزی، تولید و بسته‌بندی قند، ترشیجات و شوریجات و گندله آهن ازجمله تولیدات بنگاه‌های اقتصادی و واحد‌های تولیدی حاضر در این نشست بود که مشکلات و موارد در خصوص تقسیط بدهی، پیگیری موضوع اعلام هزینه اطفاء حریق، امکان تأمین شکر با قیمت پایین‌تر، تخصیص ارز و بررسی برخی مصوبات گذشته در این جلسه مورد بحث کارشناسی قرارگرفت و در ادامه مصوبات کارگشا جهت حل مشکلات و موانع تصویب شد.

مانع‌زدایی از ۱۹بنگاه اقتصادی در نُهمین روز از آبان

در نُهمین روز از آبان ماه سال جاری هم پانصد و پنجاهمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به عنوان بیست و پنجمین جلسه این کارگروه از ابتدای سال جاری تاکنون برگزار شد و در این جلسه مشکلات ۱۹ بنگاه اقتصادی و واحد‌های تولیدی در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس با حضور اعضاء کارگروه و رؤسای بانک‌های عامل مورد بررسی قرار گرفت.

این واحد‌های تولیدی در زمینه فولاد، پتروشیمی فرآورده‌های نفتی، هتل، همچنین طرح بسته‌بندی خشکبار فعالیت داشتند که در جلسه این هفته کارگروه تسهیل، موضوعات مختلفی از جمله اقاله زمین به متقاضی و بخشش جرائم در شهرک‌های صنعتی، موارد مالیاتی تعیین تکلیف بدهی، تأمین انرژی، بخشش جرائم گاز و بررسی برخی مصوبات گذشته مورد بحث کارشناسی قرارگرفت و مصوبات لازم جهت حل مشکلات و موانع تصویب و به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد.

گره‌گشایی از ۷۲واحد تولیدی در هفته پایانی آبان

در پانصد و پنجاه و دومین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال‌سازی واحد‌های راکد استان که به عنوان بیست و ششمین جلسه این کارگروه از ابتدای سال تاکنون قلمداد می‌شود موضوعات و چالش‌های ۷۲ طرح و واحد تولیدی و بنگاه اقتصادی بررسی و تصمیمات لازم برای حل این این مشکلات اتخاذ شد.

فعالیت طرح‌ها، واحد‌های تولیدی و اقتصادی مطرح شده در این جلسه در زمینه نمک، طرح تولید تراکتور، نوشیدنی‌های انرژی زا، طرح تولیدهیدرو کربن‌های سبک و سنگین، چینی‌آلات بهداشتی، فرآورده‌های لبنی، تیرچه وبلوک بود که موضوعات آزادسازی وثایق، تخصیص زمین مورد نیاز، انتقال سند، تأمین انرژی، درخواست تسهیلات، تأمین آب مورد نیاز از طریق حفرچاه و فرآورده‌های لبنی در کارگروه بحث، بررسی و با تصویب مصوبات لازم گره‌گشایی شد.

برطرف شدن مشکلات ۶۱ بنگاه اقتصادی در سومین ماه پاییز

سه شنبه چهاردهم آذرماه، پانصد و پنجاه و سومین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پانصدو پنجاه و چهارمین کارگروه احیا و فعال‌سازی واحد‌های راکد استان در سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس به ریاست استاندار فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و با حضور سایر اعضاء کارگروه و رؤسای بانک‌های عامل و کارشناسان ذی ربط برگزار شد و موارد مطرح شده با محوریت قرار دادن راهکار‌های برون رفت از چالش‌های موجود در عرصه تولید و اشتغال و هموار کردن زمینه رشد و توسعه فعالیت‌های تولیدی ۶۱ واحد تولیدی با اهتمام جدی دستگاه‌های ذی‌ربط جهت حل موضوعات بنگاه‌های اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه مشکلات ۵۶ بنگاه اقتصادی در کمیته تخصصی ذیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و معضلات پنج بنگاه اقتصادی در کارگروه استانی ارزیابی شد.

موضوعات مطرح شده در این نشست در خصوص طرح تولید سبد میوه، ساخت مسکن، فرمالین و انواع رزین، طرح بره‌پرواری و سنگبری بود که درخواست تسهیلات، درخواست مجوز ساخت و خروج از لیست سیاه بانکی از جمله موارد مورد بحث در این نشست بود.

در این جلسه همچنین مصوبات رفع موانع ۵۶ بنگاه اقتصادی در کمیته تخصصی ذیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قرائت شد.

جلسه‌ای متمایز با حضور معاون وزیر؛ تعیین تکلیف ۳۴بنگاه اقتصادی

پانصد و پنجاه و پنجمین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، اما با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور برگزار شد؛ جلسه‌ای که در آن وضعیت ۳۴ بنگاه اقتصادی تعیین‌تکلیف شد.

در این جلسه مشکلات ۱۴واحد در کارگروه استانی و بررسی مصوبات ۲۰بنگاه هم در کمیته تخصصی ذیل کارگروه تسهیل استان صورت گرفت.

فعالیت واحد‌های حاضر در این کارگروه در زمینه تجهیزات نفت، گاز وپتروشیمی، ماشین‌آلات راهسازی، سردخانه نگهداری موادغذایی، فرآوری سیب‌زمینی، تجهیزات‌پزشکی، انواع محصولات تک، خدمات درمانی، تلویزیون ال‌ای دی، کشتارگاه مرغ و طرح تولید مرغ مادر بود که مسائل مختلفی از جمله افزایش سهمیه ارزی، درخواست تسهیلات، تسریع در مجوز واردات مواد اولیه، تخصیص گاز و صدور مجوز‌های لازم برای این واحد‌ها بررسی و رفع موانع شد.

حمایت از ۱۹بنگاه اقتصادی در هفته پایانی پاییز

سه شنبه بیست و هشتم آذرماه هم پانصد و پنجاه و ششمین جلسه از کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پانصد و پنجاه و هفتمین کارگروه احیای واحد‌های راکد در سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس به ریاست استاندار فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و با حضور اعضاء کارگروه برگزار شد.

در این جلسه راهکار‌های عملیاتی جهت رفع موانع و مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و تصمیمات به منظور فعالیت بهینه و افزایش ظرفیت واحد‌های تولیدی اتخاذ و مصوبات گره‌گشا تصویب شد.

همچنین چهار بنگاه اقتصادی در کارگروه استانی تعیین تکلیف شدند و مصوبات ۱۵ بنگاه اقتصادی در کمیته تخصصی ذیل کارگروه تسهیل استان مورد بررسی قرار گرفت.

واحد‌های تولیدی حاضر در این جلسه در زمینه تولید آرد، طرح تولید سیانید سدیم و خدمات درمانی ایزوگام فعالیت داشتند که مسائلی از جمله درخواست تمدید مهلت استفاده از بخشنامه عدم محدودیت‌ها حاصل از چک برگشتی، تأیید پیش پرداخت شرکت به فروشنده، جابجایی زمین مجاور جهت اجرای طرح و درخواست مجوز بروزرسانی تجهیزات (بازسازی دستگاه) در این نشست مطرح، بررسی و تعیین تکلیف شد.

گره‌گشایی از تاروپود تولید فارس؛ گشایش‌های اقتصادی برای یک هزار و ۲۷واحد صنعتی

تسهیل و رفع موانع ۲۳ بنگاه اقتصادی

سه شنبه پنجم دی‌ماه ۱۴۰۲پانصدو پنجاه وهشتمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پانصد و پنجاه و نهمین کارگروه احیا واحد‌های راکد به ریاست استاندار فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و اعضا کارگروه در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد.

در این جلسه برای رفع موانع پنج بنگاه اقتصادی در کارگروه تسهیل تصمیم‌گیری شد و مشکلات ۱۸ بنگاه فعال در زمینه درودگری، خدمات برق‌رسانی، پروفیل آلومینیومی، فورمینگ ورق و سنگبری مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی مشکلات ۳۴بنگاه اقتصادی

سه شنبه دوازدهم دیماه ۱۴۰۲ نیر پانصدو شصتمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پانصد و شصت و یکمین کارگروه احیا واحد‌های راکد به ریاست استاندار فارس، دبیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و اعضا کارگروه در محل سالن جلسات شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد.

در جلسه گارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس مشکلات ۳۴ بنگاه اقتصادی بررسی و برای حل آن تصمیمات لازم اتخاذ شد.

در حقیقت در این جلسه گفتگو و بحث در خصوص رفع مشکلات چهار بنگاه اقتصادی در کارگروه تسهیل استان و بررسی موضوعات ۳۰ بنگاه اقتصادی مصوب کارگروه تخصصی ذیل کارگروه استان در زمینه درخواست شرکت گاز (ناترازی گاز)، تولید فرآورده‌های گوشتی، آرد و البسه پزشکی صورت گرفت و تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت فارس در این جلسه گفت: حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی با نگاه تسهیل‌گری و حمایت از تولید است.

حمیدرضا ایزدی ادامه داد: حل این مشکلات توام با ارتقاء ظرفیت تولید با همکاری و مساعدت دستگاه‌های ذی ربط میسر می‌شود.

به حداقل رساندن کارگروه‌ها و اتخاد تصمیمات کلیدی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز در این نشست گفت: راهکار‌های مقطعی می‌تواند آثار مثبتی به دنبال داشته باشد؛ اگر می‌خواهیم این کارگروه‌ها به حداقل برسد و تصمیمات اخذ شده در این جلسات نیز به تصمیماتی کلیدی در حوزه سیاستگذاری، کنترل و نظارت تبدیل شود بایستی نگاه‌ها به سمت توسعه استان باشد.

حسن شیخ‌نیا که معتقد است استان فارس از ظرفیت بی‌بدیلی بهره می‌برد و این استان در حوزه‌های مختلف در جایگاه اول تا هفتم کشوری قرار دارد، افزود: استان فارس توان مالی قابل‌توجهی دارد و از نظر مالی جزو استان‌های با رتبه بالای کشور محسوب می‌شود؛ لذا باید تمهیدات اساسی برای استفاده صحیح از این ظرفیت اندیشیده شود.

وی ادامه داد: مدیران باید با ارائه راهکار، برنامه‌ریزی و هم‌افزایی به حل مشکلات در این عرصه کمک کنند؛ اگر جایی نیاز به تشریک مساعی، حمایت و مصوبه برای حل مشکلات بانکی، بیمه‌ای و تأمین اجتماعی واحد‌های صنعتی و تولیدی بود مدیران باید به تسریع در رفع این مشکلات کمک کنند.

معاون استاندار فارس اضافه کرد: می‌توان با بهره‌گیری از ارتباطات در سطح ملی به راهکار‌های ارائه شده توسط صنعتگران جامه عمل پوشاند و استانداری فارس هم در تلاش است تا از این ارتباطات به منظور توسعه استان و افزایش اعتبارت مورد نیاز برای پیشبرد امور اقتصادی و صنعتی استفاده کند؛ در حقیقت باید از این فرصت‌ها به خوبی بهره برد.

وی تفویض اختیار به استان‌ها و تقویت ارتباطات ملی را از مهمترین رویکرد‌هایی دانست که می‌تواند به حل مشکلات صنعتی کمک کند و یادآور شد: در مواردی که ضوابط و مقررات استانی و ظرفیت‌های ملی نمی‌تواند به حل این مشکلات کمک کند می‌توان از ظرفیت نمایندگان مجلس استفاده کرد؛ این در حالیست که استان فارس از ۱۸ نماینده برخوردار است که در کلیدی‌ترین کمیسیون‌های مجلس مشغول به فعالیت هستند؛ لذا باید این فرصت را غنیمت شمرد و از آن برای حل معضلات استانی، ملی و احیای ظرفیت‌ها بهره گرفت و فضای توسعه اقتصادی را گسترش داد.

به گفته معاون استاندار فارس اتفاقات خوبی در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه تنظیم بازار و طرح از مزرعه تا سفره در استان فارس رخ داده که تبدیل به نماد ملی شده و باید مجموعه‌های موفق مورد قدردانی و تجلیل قرار بگیرند تا انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیت پیدا کنند و دیگر مجموعه‌ها نیز برای ارائه عملکرد بهتر ترغیب شوند.

گره‌گشایی از تاروپود تولید فارس؛ گشایش‌های اقتصادی برای یک هزار و ۲۷واحد صنعتی

احیای پنج هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی کشور در سال ۱۴۰۱

بدین ترتیب استاندار و مدیران ارشد فارس عزم خود را برای حمایت از واحد‌های تولیدی و صنعتی استان جزم کرده‌اند تا افزون بر احیای واحد‌های تعطیل و نیمه تعطیل، مشکلات را نیز از سر راه واحد‌های تولیدی فعال بردارند.

به گفته متولیان امر بخش صنعت در سال ۱۴۰۰ نیز با رُشد حدود ۳.۵ درصدی و سال ۱۴۰۱ با رشد ۹.۵درصدی همراه بوده است.

در حقیقت پارسال بیش از پنج هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی کشور به مدار تولید بازگشت که از این تعداد یک هزار و ۷۷۳ واحد تولیدی و صنعتی بیش از ۱۰ کارگر داشته‌اند.

ارسال نظرات

90 بازارکار

مطالب بیشتر

کارآفرینان آینده

مطالب بیشتر