بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

تازه ها

آگهی استخدام

مطالب بیشتر
کد خبر : ۱۵۲۴۰۰
مدیرکل سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم‌:
مدیرکل سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم‌، تحقیقات و فناوری گفت: دستورالعمل آیین نامه اجرایی ماده ۵ قانون جهش تولید دانش بنیان با هدف تسهیل تجاری‌سازی مالکیت دانشگاه ها تدوین شده است که به زودی ابلاغ می‌شود.
دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۰

به گزارش بازارکار از ایرنا، امید رضایی فر امروز (دوشنبه) در پنجاه و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور در نشست تخصصی با عنوان فناوری و نوآوری وزارت علوم افزود: طبق این ماده قانونی تمامی دستگاه های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، دانشگاه ها، مراکز و موسسات آموزش عالی و پژوهشی مجاز هستند همه یا بخشی از دارایی های فناوری دستاوردهای پژوهشی و حق بهره برداری از آنها را حسب مورد پس از اخذ رضایت کتبی مولف، پدیدآورنده، مخترع و دارنده حق جهت بهره برداری علمی و پژوهشی در اختیار شرکت ها و موسسات دانش بنیان یا واحدهای مستقر در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در جهت تجاری سازی آنها با رعایت قوانین و موارد امنیتی قرار دهند.
وی ادامه داد: دانشگاه ها بر اساس این ماده می توانند جهت تجاری سازی یافته های علمی قرارداد مشارکت امضا کنند.
مدیرکل سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم‌ با بیان اینکه برای این ماده قانونی آیین نامه اجرایی مصوب هیات وزیران وجود دارد، یادآور شد: این آیین نامه ابلاغ شده و در کنار آن از سوی وزارت علوم دستور العملی برای اجرایی سازی این ماده تدوین شده است.
رضایی فر با تاکید بر اینکه این دستور العمل در زمینه تجازی سازی یافته های علمی و پژوهشی است، تصریح کرد: طبق این ماده قانونی دانشگاه ها و موسسات آمورش عالی می توانند دستاوردهای فناورانه و پژوهشی خود را به صورت رایگان و در چارچوب مصوبات در اختیار متقاضیان تجاری سازی قرار دهند؛ اما در این قانون اینکه چه کسانی مجاز هستند دستاوردهای خود را در اختیار شرکت های دانش بنیان برای تجاری سازی قرار دهند مشخص نبود.
وی خاطرنشان کرد: برای این منظور دستور العملی اجرایی این ماده قانونی تدوین شده است.
مدیر کل سیاست گذاری، برنامه و توسعه فناوری وزارت علوم به جزییات این آیین نامه اشاره کرد و افزود: طبق این سند دستگاه موظف است سهم مولفان پدیدآورندگان و دارندگان حق از دستاوردهای پژوهشی و دارایی های فکری یا حق بهره برداری را قبل از اتمام طرح یا پروژه با رعایت ماده ۵ قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب سال ۱۳۸۴ معین کند.
رضایی فر ادامه داد: همچین طبق این سند برای طرح های انجام شده حسب تقاضای اشخاص فعال در پروژه یا شرکت های دانش بنیان و فناور سهم مؤلفان و مخترعان باید معین شود.
وی اضافه کرد: در بند دیگری از این آیین نامه آمده است، انعقاد قرارداد مشارکت در اختیار گذاشتن تمام یا بخشی از دارایی فکری، دستاوردهای پژوهشی و حق بهره برداری از آنها که متعلق به دستگاه است به صورت بلاعوض یا با تایید بالاترین مقام دستگاه به اشخاص فعال در پروژه که دارای شرایطی باشند، مجاز است.
به گفته این مقام مسوول در وزارت علوم، شرایط این اشخاص شامل مواردی چون سهام با حداقل ۲۵ درصد سهم یا عضو هیات مدیره یا مدیر عامل شرکت دانش بنیان و فناور و ارائه برنامه تجاری سازی معین برای دارایی فکری و دستاوردهای پژوهشی است.
رضایی فر با تاکید بر اینکه در دستورالعمل تدوین شده از سوی وزارت علوم سهم هر یک از مشارکت کنندگان تولید دستاوردهای فناوری مشخص شده است، گفت: ابن دستاوردها شامل پایان نامه ارشد، رساله دکتری، کتاب اختراع محصولات یا هسته های فناوری است و ما در این دستورالعمل سهم مالکیت فکری دانشگاه ها و دانشکده ها را ۱۵ درصد اعلام کرده ایم.
وی تاکید کرد: این دستورالعمل به صورت پیشنهادی است و دانشگاه ها می توانند پیشنهادها خود را در ابن زمینه ارائه دهند تا اعمال شده و بهبود یابد.
مدیرکل سیاست گذاری، برنامه و توسعه فناوری وزارت علوم گفت: آیین نامه اجرایی ماده ۵ قانون جهش تولید دانش بنیان تا پایان سال جاری ابلاغ می شود.

به گزارش ایرنا، پنجاه و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آِموزش عالی و پارک های علم و فناوری امروز با حضور معاونان این وزارتخانه در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

ارسال نظرات

90 بازارکار

مطالب بیشتر

کارآفرینان آینده

مطالب بیشتر
نظرسنجی
تا چه حد کاندیداهای دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شعارهای خود به اشتغال جوانان و دانش آموختگان اهمیت می دهند؟