بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

تازه ها

آگهی استخدام

مطالب بیشتر
کد خبر : ۱۵۵۸۱۰
مددجوی کارآفرین جوان با دریافت تسهیلات اشتغال از کمیته امداد توانست یک کسب و کار خانوادگی با درآمد پایدار راه‌اندازی کند.
دوشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۱

به گزارش بازارکار از پایگاه اطلاع‎رسانی کمیته امداد، مراد یعقوبی می‌گوید اگر حمایت‎‌های کمیته از او و خانواده‌اش نبود، حالا او کسب و کارش را نداشت. کسب و کاری که هم نیش است و هم عسل. او سال گذشته پنج تن عسل برداشت کرد.
مراد و اعضای خانواده‎اش حتی یک روز هم فکرش را نمی‌کردند که تفریح خانواده‎گی‎شان روزی تبدیل به کسب و کار خانوادگی شود. تفریح آنها جذاب و البته نیش‌دار است. چهار سال قبل، آن‌ها از سر ذوق یک کندوی عسل تهیه کردند، بعد اما با ورود این کندو به خانه، زندگی‎اش در ظرف عسل افتاد و شیرین شد.
 وقتی زنبور عسل تبدیل به کسب و کار می‌‏شود
 داستان مراد از یک کنجکاوی شروع ‎شد. او تعریف می‌کند که یکی از دوستانش، چند کندوی عسل داشت و به خاطر شرایط زندگیش، زندگی در روستا و دشت، امکان پرورش زنبور داشت. او همیشه، به این دوست سر می‎زد و می‎دید که چه طور با عشق، به زنبور و عسل‎هایش می‎‏رسد. علاقه دوستش، باعث شد که مراد هم از او بخواهد، یک کندوی عسل به او بدهد و همین می‎شود که مراد با یک کندوی عسل به خانه برمی‎گردد. نگه‎داری از زنبور و بعد، برداشت عسل، به مذاق مراد، خوش می‎آید، بنابراین از دوستش می‎خواهد درباره راه‎اندازی کسب و کار او را راهنمایی کند. راهنمایی‌های این دوست باعث می‎شود که مراد بخواهد، کسب و کار خودش را راه بی‎اندازد، مراد برای راه‌‎اندازی کارش اما پول لازم داشت. این شد که به سراغ یکی از همراهان همیشگی رفت، به سراغ کمک گرفتن از کمیته امداد که در همه شرایط زندگی‎اش، در همه پستی و بلندی‎ها، کنارش بوده است و وام می‌گیرد. او می‎گوید که وامش هزینه شروع راه‎اندازی کسب و کارش ‎شد، برای تهیه ۱۵۰۰ کلونی زنبور عسل شد.
مراد حالا مانند دوستش، در دشت‎ها و پای کوهپایه‎های زاگرس، استان ایلام، به پرواز زنبورها نگاه و عسل برداشت می‎کند. حالا ۱۳ نفر برای او کار می‌کنند. مراد تعریف می‎کند که تازه کار را شروع کرده بود که دید، برکت برداشت از زنبور تا چه قدر زیاد است، بنابراین تصمیم گرفت، برای سود بیشتر و همراهی همکارانه، از دیگر اعضای خانواده‌اش هم دعوت به همکاری کند؛ همین شد که برادران و دامادان خانواده هم همراه مراد شدند برای کار و سود بیشتر. او می‎گوید که در سال گذشته، حدود ۵ تن عسل برداشت کرده است.
 در این راه اما مراد تنها نیست، این طرح کمیته امداد استان ایلام است که از زنبورداران این استان، حمایت کند. به جز مراد، ۵۰ طرح دیگر زنبورداری، در استان ایلام از طرف کمیته امداد امام خمینی (ه)، حمایت می‎شود؛ یعنی استفاده و به کارگیری از حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ کندوی عسل. که منجر به تولید ۱۵ تن عسل به ارزش ۲۵ میلیارد تومان در این استان شده است.

برچسب ها:

ارسال نظرات

کارآفرینان آینده

مطالب بیشتر