بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

تازه ها

آگهی استخدام

مطالب بیشتر
کد خبر : ۱۵۶۷۹۷
وزیر علوم گفت: در وزارت علوم که وزارتخانه‌های نفت، صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، شهرداری‌ها، راه و شهرسازی و... دست ما نیست، صنایع خصوصی، شرکت‌های دولتی، پتروشیمی و معادن مختلف دانشجویان ما را به راحتی نمی‌پذیرند.
سه‌شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۵

به گزارش  بازارار به نقل از تسنیم، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه برپایی بیست و دومین کنگره بین‌المللی شیمی ایران که در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی احمدآباد مستوفی شهرستان اسلامشهر برگزارشد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در کنگره بین‌المللی شیمی آخرین دستاورد‌های محققان و شیمی دان‌ها ارائه و تبادل اندیشه می‌شود و موجب تعامل و تکامل هم افزا در رشته شیمی اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه دانشجویانی که در این همایش شرکت می‌کنند با آخرین دستاورد‌های شیمی‌دانان کشورمان آشنا می‌شوند، افزود: در این کنگره در خیلی از موارد با توجه به کار تحقیقاتی که دانشجویان در مقطع ارشناسی ارشد و دکترا انجام می‌دهند، می‌توانند با اساتید دیگر وارد همکاری علمی شوند و تحقیقات بین رشته‌ای و یا چند رشته‌ای شکل می‌گیرد که موجب ارتقاء جایگاه شیمی می‌شود.

زلفی گل تاکید کرد: در کلاس همیشه روی تخته می‌نویسم: "شیمی یعنی همه چیز و همه چیز یعنی شیمی"، حتی تفکر و تعقل انسان هم نتیجه انجام اکنش‌های شیمیایی است. تا دانشجویان بدانند که شیمی چه جایگاهی دارد و از اساتید و معلمان خواهش می‌کنم جایگاه و اهمیت دانش شیمی را به گونه‌ای برای دانش آموزان ترسیم کنند که مستعدترین و بیشترین داوطلبین به این رشته روی آورند چراکه آینده کشور ما در خیلی از بخش‌ها دانش شیمی رقم می‌زند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به عملیات موفق وعده صادق در روز‌های گذشته، گفت: همین وعده صادق که اتفاق افتاد قسمت عمده آن بر عهده شیمی است، وقتی قرار است ماهواره‌ای به فضا پرتاب یا موشک و پهپادی ساخته شود، مواد اولیه و قسمت اعظم انرژی آن‌ها بر اساس پایه شیمی بوده و باید تلاش کنیم علوم پایه در کشور جدی گرفته شود.

وی بیان کرد: شیمی هرچه بیشتر در کشور ما رشد کند به همان میزان در سایر بخش‌ها هم شاهد پیشرفت خواهیم بود.

زلفی گل در ادامه به مشکلات برخی دانشجویان برای گذراندن دوره کارورزی اشاره و تصریح کرد: حکمی در برنامه هفتم توسعه برای دستورالعمل مهارت محور کردن آموزش باید در وزارت علوم و وزارت بهداشت نوشته شود تا در هیئت دولت مصوب شود. در وزارت بهداشت، پزشک و دانشجویان به سهولت بالای سر بیمار می‌روند و کارورزی اتفاق می‌افتد، اما در وزارت علوم که وزارتخانه‌های نفت، صنعت معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، شهرداری‌ها، راه و شهرسازی و... دست ما نیست، صنایع خصوصی، شرکت‌های دولتی، پتروشیمی و معادن مختلف دانشجویان ما را به راحتی نمی‌پذیرند.

وی ادامه داد: در برنامه توسعه هفتم آورده‌ایم تا وظیفه‌ای بر دوش وزارت علوم گذاشته شود که در آن دستورالعمل مهارت محور آموزش را بنویسد به گونه‌ای که به صنایع و وزارتخانه‌هایی که دانشجویان ما را می‌پذیرند امتیازی داده شود و منافع صنعت و دانشجو باهم گره بخورد.

گفتنی است در بیست و دومین کنگره بین‌المللی شیمی ایران دکتر زلفی گل برای دانشجویان یکی از تحقیقات خود با عنوان "اهمیت نسبت غیر استوکیومتری واکنش دهنده‌ها در سنتز موادآلی" را ارائه کرد.

ارسال نظرات

کارآفرینان آینده

مطالب بیشتر