بنیانگذار اطلاع رسانی نوین اشتغال در ایران
خبر فوری

تازه ها

آگهی استخدام

مطالب بیشتر
کد خبر : ۱۵۶۸۳۶
رئیسی اختتامیه پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) :
رئیس‌جمهور گفت: ارتباط، دلدادگی، عشق و محبت بین امام و امت موجب می‌شود حکمرانی ولایی از حکمرانی‌هایی که می‌خواهد دستوری و دیکتاتوری عمل کنند یا نام نظام‌های دموکراسی را دارند، متفاوت باشد.
سه‌شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۶

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی شامگاه ۲۵ اردیبهشت‌ماه در اختتامیه پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: فرمایشات حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در آغاز کنگره و مطالبی که مراجع عظام فرمودند، نکات محوری قابل توجهی برای استفاده همه بود.

وی با بیان اینکه انسان دارای کرامت ذاتی بوده و از سایر موجودات عالم برتر و همه موجودات برای انسان است، عنوان کرد: سخن تنها از کرامت ذاتی نیست، بلکه از کرامت اکتسابی هم هست؛ آنچه در پرتو آموخته‌های امام رضا(ع) می‌توان به آن رسید. بنابراین معرفت امام و حجت خدا، معرفت و دلدادگی نسبت به امام و عمل بر اساس آنچه ایشان و اولیای دین فرمودند برای انسان سالک الی الله اصل است که راه سعادت را به خود و جامعه بشناساند.

رئیس‌جمهور افزود: آنچه وجود مقدس حضرت رضا(ع) در تبیین جایگاه ولایت ‌و امامت فرمودند قابل توجه است. شاید امام رضا(ع) بیش از امامان و پیشوایان دیگر نسبت به امامت و ولایت تاکید دارند. باید این حکمرانی و تفاوت آن را با حکمرانی هارونی و مامونی و دیگر حکمرانی‌ها شناخت. حکمرانی ولایی، حکمرانی توحیدی است و در درون خود جایگاه امامت و ولایت را دارد.

رئیسی ادامه داد: سخن از عهد است نه رای. رای مغتنم است و هر کس رایی دارد، اما سخن ما از آموخته‌های قرآن و ولایت است. رای کجا و عهد کجا؟ امت با امام عهد دارد و این پیمان و عهد در فرهنگ قرآنی و دینی ما بسیار مستحکم است. بین امام و عموم کسانی که در جامعه زندگی می‌کنند، پایبندی به این عهد بسیار اهمیت دارد. آنچه در آیات و روایات از عهد و پایبندی به آن وجود دارد، مهم است. باید بدانیم نظم‌بخشی به امور مسلمین در پرتو بندگی خدا و پذیرش و پیمان با ولی خدا است که می‌خواهد جامعه را به سعادت برساند.

اهمیت همایش جهانی حضرت رضا (ع) و تاثیر آن بر نخبگان

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همایش جهانی حضرت رضا (ع) می‌تواند امام رضا را به فرهنگ نخبگانی و فرهنگ عمومی ما وارد کند و شرایط بروز اجتماعی علم امام را فراهم کند.

 حجت الاسلام پارسانیا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا (ع) افزود: این کنگره چند سطح را هم دارد و هم تامین می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در سطح نخبگانی، گفتگوی نخبگانی باعث می‌شود امام رضا به فرهنگ نخبگانی و در امتداد آن به فرهنگ عمومی ما وارد شود.

پارسانیا افزود: این کنگره می‌تواند شرایط بروز اجتماعی علم امام در جامعه را فراهم کند.

آیین اختتامیه پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام امشب (۲۵ اردیبهشت) در تالار قدس حرم مطهر رضوی با حضور رئیس جمهور در حال برگزاری است.

این خبر حاکی است، علما و اندیشمندان عدالت از ۳۵ کشور، جمعی از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و مسئولان ملی، استادان برجسته حوزه و دانشگاه، کشیش دکتر ابوناصر، رئیس مرکز مردم شناسی لبنان، شیخ داوود ولید مدیر اجرایی شورای روابط آمریکایی اسلامی میشیگان از جمله میهمانان این مراسم هستند.

طبق اعلام دبیرخانه کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین رئیسی و اهدای مصحف نفیس مشهد شریف به رئیس‌جمهور و رونمایی از آثار نوشتاری پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام، رونمایی و امضای تمبر پنجمین کنگره از جمله برنامه های این مراسم است.

این برنامه همزمان از شبکه های خبر، چهار، قرآن، خراسان رضوی، رادیو قرآن و رادیو معارف همچنین ۲۲  شبکه بین المللی مانند ثقلین، شبکه ۱۴ تلویزیون ترکیه، شبکه اصیل، شبکه امام رضا، الاهواز، ولایت، ایران پرس،المعارف، الغدیر، راشا تودی، العالم، الکوثر، تمدن، سحر، ایران پرس، العهد و … به‌صورت زنده پخش می شود.

ارسال نظرات

کارآفرینان آینده

مطالب بیشتر